Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Den s Jiřím Grygarem
Josef Jíra Vytisknout článek

Den s Jiřím Grygarem

J. Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe
J. Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe
Západočeská pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci s dalšími partnery pořádá setkání s RNDr. Jiřím Grygarem, CSc., které se uskuteční v termínu 3. listopadu 2010 v Plzni.

Jiří Grygar po několika letech opět zavítá do Plzně, pro kterou si tentokrát připravil hned dvě přednášky. První přednáška nese název "Věda a víra". Posluchači se mohou těšit na zajímavé povídání českého fyzika a popularizátora vědy, který se netají tím, že je věřícím člověkem. Druhá přednáška bude astronomická s názvem "Nad pampou sa blýská - Kosmické záření rekordních energií". V rámci této přednášky budou posluchači seznámeni s novými poznatky a objevy mezinárodní observatoře Pierra Augera v Argentině.

Pozvánka: Den s Jiřím Grygarem
Pozvánka: Den s Jiřím Grygarem
Třešničkou na dortu pro mnohé z nás bude slavnostní otevření fotografické výstavy členů ZpČAS v prostorách Studijní vědecké knihovny Plzeňského kraje, kterou by měl otevřít sám pan doktor Jiří Grygar.

A protože většina z Vás má ve své astronomické knihovničce nějakou jeho knihu, rozhodli jsme se pro vás uspořádat i menší autogramiádu. Pokud budete mít zájem zúčastnit se tohoto bezesporu velice zajímavého setkání, určitě neváhejte a udělejte si volno ve svém nabitém programu.

Za organizátory Vás zve výbor Západočeské pobočky ČAS.

Program:

  • 13:00 - 14:00: Vernisáž fotografické výstavy členů ZpČAS místo: Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Smetanovy sady 2, Plzeň)
  • 15:00 - 16:30: Přednáška "Věda a víra" (místo: Aula ZČU, Jungmannova ul. č. 1, Plzeň)
  • 18:30 - 20:30: Přednáška "Nad pampou sa blýska, Kosmické záření rekordních energií" (místo: Aula ZČU, Jungmannova ul. č. 1, Plzeň)
  • 20:30 - 21:00: autogramiáda (místo: Aula ZČU, Jungmannova ul. č. 1, Plzeň)

Ke stažení:
[1] Pozvánka v DOC (727 kB)
[2] Pozvánka v PDF (105 kB)
[3] Pozvánkka v JPG (1.82 MB)




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »