Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Expedice 2010: Dotkni se hvězd

Expedice 2010: Dotkni se hvězd

Dotkni se hvězd...
Dotkni se hvězd...
Je teplý letní večer, asi dvě hodiny po západu slunce. Pod jasnou a hvězdami prozářenou oblohou se otevírá kopule hvězdárny. Dalekohled se mezitím sám automaticky nastavuje na souřadnice, které před chvíli do počítače zadal mladý astronom. Stejně jako minulou noc se chystá fotografovat galaxii ve Velké medvědici. Na včerejším snímku je totiž neidentifikovaný objekt. Rychle prohlídne právě pořízený snímek, na kterém ho ale nezajímají úchvatné detaily v galaxii, ale slabá hvězdička. Od včerejší noci se mírně posunula. Zdá se taky trochu rozmazaná — není pochyb — je to kometa! Rychlý výpočet její dráhy odhalí… PROBOHA! Srazí se ze Zemí!

labut.jpg
Láká tě tahle představa typické noci astronoma? Tak se podívej na film Drtivý dopad. Chceš se dovědět jak to pod oblohou skutečně chodí? Tak přijeď na Astronomickou expedici do Úpice na hvězdárnu.

Naučíš se, jak se vyznat na obloze i v hvězdných mapách. Jak rozlišit Malý vůz od Velkého. Jak najít galaxii v Andromedě. Jak zakreslovat mlhoviny, hvězdokupy, planety, krátery na Měsíci i sluneční skvrny. Vyzkoušíš si, jak se pozorují meteory. Jak se obloha fotografuje. Jak se pozorují proměnné hvězdy a jak své pozorování zpracovat, abys získal světelnou křivku. Zkusíš najít planetku stejně jako první objevitelé před 200 lety. Poslechneš si vesmír na rádiových vlnách.

Asi neobjevíš kometu, kterou by po tobě pojmenovali. Ale dozvíš se, co znamená slovo scintilace. V maratonu přednášek kurzu astronomie se od zkušených astronomů dovíš vše potřebné. Od zvaných přednášejících - předních českých astrofyziků - pak i to, na co ses vždy bál zeptat. Seznámíš se s rozličnými meteorologickými jevy a naučíš se sám odhadovat vývoj počasí. Stranou nezůstanou ani oblíbené pokusy z fyziky.

1.jpg
V neposlední řadě se seznámíš se spoustou zajímavých lidí z celé republiky a poznáš malebné prostředí podkrkonoší. Až se budeš po dvou týdnech s úzkostí vracet domů, budeš vědět jak se dívat na vesmír, ve kterém žiješ, abys v něm objevil dosud skryté zákoutí.

Zajímá tě víc? Tak čekni stránky expedice.astronomie.cz.




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »