Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Galileovské noci (Galilean nights) 22. - 24. října 2009

Galileovské noci (Galilean nights) 22. - 24. října 2009

Galileovké noci 22. - 24. října 2009
Galileovké noci 22. - 24. října 2009
Poslední klíčový projekt Mezinárodního roku astronomie v globálním měřítku, vyhlášený dodatečně s ohledem na úspěch jarní akce "100 hodin astronomie", proběhne po celém světě ve dnech 22. až 24. října 2009 (čtvrtek až sobota).

Cíl: umožnit co největšímu počtu lidí zakusit to, co zažil Galileo před 400 lety, v roce 1609, když namířil na oblohu svůj dalekohled.

Motto: "Jste Galileo!" (You are Galileo!)

Program akce stejný po celém světě: pozorování planety Jupiter, Měsíce a dalších objektů. Pozorování na hvězdárnách a v ulicích měst dalekohledy - porovnání "tehdejší" a dnešní technologie.

Kdo: hvězdárny, profesionální i amatérští astronomové, ale i každý jednotlivec.

Vyzýváme všechny - profesionální pracoviště, popularizační hvězdárny, astronomické společnosti, spolky, kluby i jednotlivce, aby ve svém okolí zorganizovali pozorování (a registrovali svou akci ke Galileovským nocím na webu "Galilean nights" i v kalendáři českých akcí - viz níže). Pozorování pro zájemce na veřejných prostranstvích jsou vítána. Snad jen ještě to počasí aby vyšlo.

Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie podpoří tuto akci několika způsoby:

  • úvodní tiskovou zprávou (bude vydána ve středu 21. 10. ráno)
  • výrazným přehledem všech českých akcí v rámci Galileovských nocí, o kterých budeme vědět, na adrese www.astronomie2009.cz
  • na adrese www.astronomie2009.cz budeme zprostředkovávat české překlady některých zahraničních informačních materiálů k této celosvětové akci
  • fungovat bude samozřejmě také Kalendář akcí na www.astronomie2009.cz, do kterého můžete své akce sami zadávat
  • stále máme pro vás k dispozici plakát Mezinárodního roku astronomie ve velikosti A 2 (složený i nesložený) a brožury o stavbě jednoduchého dalekohledu, zdarma. Máte-li o tyto materiály pro vaše akce zájem, domluvte se na adrese: Pavel Suchan, suchan@astro.cz, 267 103 040, 737 322 815.
  • k dispozici jsou 2 ks banneru Mezinárodního roku astronomie (nápisy Mezinárodní rok astronomie, International Year of Astronomy a logo) o rozměrech 1 x 5 m (na šířku). K venkovnímu použití - pogumovaná textilie, oka na zavěšení, srolovatelné. Zapůjčení pro vaše akce zdarma, pouze osobní převzetí (nejsme schopni zasílat). Kontakt: Pavel Suchan, suchan@astro.cz, 267 103 040, 737 322 815.

Vaše akce ke Galileovským nocím můžete tedy zadávat do mezinárodního systému na adrese www.galileannights.org a pro návštěvníky a českou veřejnost na www.astronomie2009.cz, kde na adrese http://www.astronomie2009.cz/cz/kalendar-akci.html funguje zadávání do kalendáře.

Odkazy:
[1] Galilean Nights website: www.galileannights.org (rozsáhlý zdroj informací, vzdělávací materiály, návody na pozorování, mapy oblohy, videa, soutěže, registrace vašich akcí ke Galileovským nocím, akce ve světě, blogy, ...)
[2] IYA2009 website: www.astronomy2009.org, české stránky na www.astronomie2009.cz
[3] Tiskové prohlášení mezinárodního sekretariátu IYA
[4] Astrofotografická soutěž v rámci Galileovských nocí
[5] Celá zpráva v Oběžníku č. 5 ČOV IYA 2009 (PDF)




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »