Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hodina Země v sobotu 31. března 2012

Hodina Země v sobotu 31. března 2012

Hodina Země
Hodina Země
Česká republika se i letos v rámci kampaně Hodina Země ponoří do tmy. Hodina Země je celosvětovou akcí (www.earthhour.org), ke které se každoročně připojuje několik tisíc měst, miliony lidí, množství soukromých subjektů, památek...

V České republice se akce letos koná v tomto rozsahu potřetí. Hodina Země je akcí primárně klimatickou - touto demonstrativní formou dávají lidé napříč celým světem najevo, že požadují po svých politických reprezentantech urychlenou dohodu na snížení emisí CO2. Zhasnutí velkého množství světel ale také přináší možnost podívat se na oblohu i z míst, kde to jindy světelné znečištění neumožňuje. Hodina Země proběhne v sobotu 31. 3. 2012 od 20:30 do 21:30.

K největšímu celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí se hodinovým zhasnutím připojí památky jako hrad Karlštejn, pražský Tančící dům nebo Žižkovský televizní vysílač. Veřejné osvětlení nebo nasvícení budov společně s nimi přislíbily zhasnout také Děčín, Liberec, Opava a padesátka dalších obcí.

V roce 2011 se k Hodině Země přidalo po celém světě více než 5200 měst ve 134 zemích a kampaň zasáhla více než 1,8 miliardy lidí. V České republice se happeningu zúčastnilo 134 měst a obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců. To byl asi čtyřnásobek oproti roku 2010. Hodina Země probíhá symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy nebo vlastního obýváku. Tento jednoduchý, ale přitom viditelný čin je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.

Světelné znečištění je možné zaznamenávat a mapovat v rámci celosvětového projektu Globe at Night. Od 11. do 20. dubna nás ještě čeká jedno pozorovací okno - více v článku.

Kam dále: www.hodinazeme.cz

Související:
[1] Stránka o světelném znečištění
[2] Globe at Night 2012 (Jan Píšala)




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »