Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici

Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici

Mezinárodní vesmírná stanice
Autor: NASA

Viděli jste někdy na obloze Mezinárodní vesmírnou stanici (International Space Station - ISS)? Pokud ano, tak jistě víte, že na obloze vypadá jako taková pohybující se světlá tečka, která, pokud není alespoň dostatečně jasná, tak nikoho nepřiláká. Na Astronomické expedici v Úpici jsme minulý rok na Mezinárodní vesmírnou stanici namířili dalekohled a prohlédli jsme si ji zblízka. To vše jsme zdokumentovali a nyní si můžete prohlédnout naše výsledky.   

Jak si najít Mezinárodní vesmírnou stanici?

Pokud nevíte, kdy Mezinárodní vesmírná stanice poletí, tak Vám dobře poslouží web heavens-above.com, kde si můžete najít, kdy bude stanice přelétat nad vámi zvolenou lokalitou. Pokud si vše dobře připravíte a předpověď počasí bude příznivá, tak na řadu přijde materiální vybavení, pomocí kterého svůj hon můžete uskutečnit. 


Jak jsme se na to vyzbrojili?

Na Astronomické expedici jsme si na focení stanice vybrali dalekohled typu Newton s průměrem primárního zrcadla 254 mm a ohniskovou vzdáleností 1200 mm, paralaktickou montáž EQ - 6 a digitání zrcadlovku Canon EOS 60 D s drátěnou spouští. Pokud chcete, tak samozřejmě můžete přidat nějaký Barlow člen pro prodloužení ohniska, ale tím náročnější je stanici zachytit.

Dalekohled typu Newton o průměru hlavního zrcadla 254 nm (vpravo) použitý při focení. Autor: Astronomická expedice
Dalekohled typu Newton o průměru hlavního zrcadla 254 nm (vpravo) použitý při focení.
Autor: Astronomická expedice

S Jirkou Losem jsme si na loňské Astronomické expedici rozdělili úkoly takto: Já jsem měl na starost samotné focení stanice ISS, úpravu nastavení fotoaparátu, apod. Jirka měl daleko náročnější úkol. Tím úkolem bylo samotné navádění dalekohledu. Šlo o to, že si pouze seřídil hledáček na dalekohledu a jakmile se stanice objevila na obloze, tak pomocí něj na ni okamžitě zaměřil dalekohled a snažil se ji sledovat co nejdelší dobu, abych ji mohl nafotit. V dnešní době se tento problém dá již obejít. Pokud propojíte montáž s počítačem, tak pomocí nejrůznějších programů můžete nechat montáž navádět automaticky (např. Stellarium). To Vám jistě ušetří mnoho starostí. My jsme však na přípavu takového automatického navádění neměli čas, nutno také podotknout, že je to poměrně zábavná činnost. Jelikož ten večer Mezinárodní vesmírná stanice přelétala nad ČR dvakrát, tak jsme měli ještě jednu šanci ji nafotit, ale nakonec jsme se rozhodli, že si role s Jirkou prohodíme. Tentokrát jsem já naváděl dalekohled a Jirka si místo fotoaparátu dal na dalekohled okulár a kochal se krásou stanice ISS.

Jak jsme si poradili s výsledky?

Pokud stanici budete fotit digitální zrcadlovkou, tak výsledkem bude spousta snímků. Jenže co pak s nimi? Nejprve je nejlepší snímky srovnat tak, aby stanice byla uprostřed snímku. K tomu Vám nejlépe poslouží program PIPP, který přesně tohle umí. Můžete si pak pomocí dalšího software vytvořit takovou pěknou koláž, jakou jsme udělali my.

Mezinárodní kosmická stanice, kterou jsme vyfotili na Astronomické expedici v Úpici v roce 2016.

Fotoaparát: Canon EOS 60 D, expozice: 1/2500 s, ISO: 2000, dalekohled: Skywatcher 254/1200 mm, montáž: EQ - 6 (vypnutá a naváděná Jirkou). Autor: Jiří Los, Pavel Váňa
Mezinárodní kosmická stanice, kterou jsme vyfotili na Astronomické expedici v Úpici v roce 2016. Fotoaparát: Canon EOS 60 D, expozice: 1/2500 s, ISO: 2000, dalekohled: Skywatcher 254/1200 mm, montáž: EQ - 6 (vypnutá a naváděná Jirkou).
Autor: Jiří Los, Pavel Váňa

Pokud Vám ale nějaká koláž nestačí, tak si můžete vytvořit i nějaku pěknou animaci. Pokud si třeba ještě někam nahráváte zvuk, tak může vzniknout video, které pěkně dokumentuje Vaše snažení. Jedno takové jsme udělali i my.

Pokud je vám mezi 15 až 26 lety a chcete si něco podobného zkusit, tak neváhejte a přijeďte na Astronomickou expedici do Úpice, kde se učíme poznávat souhvězdí, zkoumáme proměnné hvězdy, fotíme noční oblohu a spoustu dalších zajímavých věcí. Více informací najdete na webu expediceupice.cz a také na naší facebookové stránce. Pokud se opravdu chcete přihlásit, tak neváhejte! Poslední termín pro přihlášení je 30. 5. 2017!

 

Těšíme se na Vás v Úpici!

Společné foto na Astronomické expedici 2016! Autor: Michal Kroužel
Společné foto na Astronomické expedici 2016!
Autor: Michal Kroužel

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická expedice 2017
[2] Astronomická expedice



Seriál

  1. Astronomická expedice 2024 – Staň se na 15 dní astronomem!
  2. Malé ohlédnutí za Astronomickou expedicí 2023
  3. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
  4. Astronomická expedice 2022
  5. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
  6. Astronomická expedice v Sítinách 2021
  7. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
  8. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
  9. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
  10. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
  11. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
  12. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
  13. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
  14. Astronomická expedice 2017
  15. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
  16. Astronomická expedice: Modely raket
  17. Astronavigace na Astronomické expedici
  18. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
  19. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
  20. Astronomická expedice 2015
  21. Astronomická expedice Úpice 2014
  22. Astronomická expedice 2013
  23. Astronomická expedice 2012
  24. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
  25. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
  26. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
  27. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
  28. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
  29. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Pavel Váňa

Pavel Váňa

Mgr. Pavel Váňa se narodil v roce 1997 v Uherském Hradišti. Jeho cesta k astronomii začala zkoumáním noční oblohy triedrem. V roce 2013 začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu Brno jako demonstrátor a od téhož roku se každoročně zúčastňuje Astronomické expedice, kterou od roku 2024 vede jako hlavní vedoucí. Studuje částicovou a jadernou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Od roku 2021 je předsedou Amatérské prohlídky oblohy.

Štítky: Astrofotografie , Mezinárodní kosmická stanice, Astronomická expedice


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »