Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Klub astronomů Liberecka pobočkou České astronomické společnosti
Aleš Majer Vytisknout článek

Klub astronomů Liberecka pobočkou České astronomické společnosti

Logo Klubu astronomů Liberecka (KaL)
Logo Klubu astronomů Liberecka (KaL)
Dne 22. listopadu 2010 byla u příležitosti tradičního astronomického setkání v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou založena místní pobočka České astronomické společnosti (ČAS) pod názvem Klub astronomů Liberecka. Tato organizace je dobrovolné sdružení odborných a vědeckých pracovníků v astronomii, amatérských astronomů a zájemců o astronomii z řad veřejnosti.

Tisková zpráva Klubu astronomů Liberecka č. 1/2010.

ČAS dbá o rozvoj astronomie v českých zemích a vytváří pojítko mezi profesionálními a amatérskými astronomy. ČAS je kolektivním členem Evropské astronomické společnosti a spolupracuje se zahraničními astronomickými společnostmi. Aktu se zúčastnil místopředseda ČAS a tajemník Rady Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Klub astronomů Liberecka (KaL) navazuje na dlouholetou tradici amatérské astronomie v tomto regionu a jeho posláním je hlavně popularizace astronomie nejširší veřejnosti formou přednášek a veřejných pozorování zajímavých úkazů. KaL rovněž aktivně spolupracuje s dalšími institucemi na přeshraničním česko-polském projektu Jizerské oblasti tmavé oblohy, kde pořádá akce pro veřejnost (např. Astronomický den na Jizerce apod.). Prvním velkým projektem pod hlavičkou ČAS, ve spolupráci s agenturou SUNDISK, bude organizace pozorování zatmění Slunce 4. ledna 2011 pro žáky základních a středních škol v Liberci a Jablonci nad Nisou, kde se v případě jasného počasí očekává návštěvnost v řádu stovek pozorovatelů.

Doporučujeme: udalosti.astronomy.cz




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »