Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Léto mezi hvězdami

Léto mezi hvězdami

obloha.jpg
Slunce, Měsíc, Mléčná dráha, planety a hvězdy. Tajemné objekty, které odpradávna přitahovaly pozornost lidí. Nenechaly chladnými šamany, čaroděje, starověké badatele, později astronomy, astrofyziky, astronauty, astro-inženýry, astro-amatéry, astro-kohokoli. Tázání po smyslu vesmírných hádanek mělo někdy život ohrožující dopady (s věčnou úctou pane Galileo), někdy přineslo mnohé odpovědi, (děkujeme pane Keplere), někdy přispělo k upřesnění (promiňte, pane Koperníku), ale především dospělo k zásadnímu astronomickému počinu, tedy k založení naší ASTRONOMICKÉ EXPEDICE.

Astronomická expedice se bude letos konat již po třiapadesáté v termínu od 22. července do 7. srpna 2011. Má tedy již svou tradici, promyšlený program, poměrně vysokou účast (50-60 "expedičníků") a může se pochlubit občasnou návštěvou renomovaných astronomů (Petr Kulhánek, Jiří Grygar, Vladimír Karas a další). Dalo by se říci, že takováto letní škola je v Evropě v podstatě unikum. Skvělou zprávou je, že se k nám může přihlásit kdokoli ve věku 15-25 let. Složení účastníků je různorodé, tudíž pokud nejste zrovna fyzikální géniové, žádný strach! A kdo ví, třebas učiníte pozoruhodný objev právě v Úpici v Podkrkonoší, tedy v místě, kde expedice probíhá.

_sm_pano2.jpg
Co konkrétně účast na expedici obnáší? Především pozorování denní i noční oblohy, provádění fyzikálních experimentů, rozšiřování znalostí v rámci zajímavých přednášek. 16ti denní program dále zahrnuje např. experimentování s astrofotografií, CCD kamerou, radiovou anténou nebo astronavigací. Harmonogram dne je pochopitelně vytvořen v závislosti na nočním pozorování, snídá se tedy v půl jedenácté, obědvá ve dvě, večeří v sedm a ještě o půlnoci, uléhá se kolem třetí hodiny ranní. Při nepřízni počasí pořádáme filmový večer nebo bojovou hru. Přes den pak nezapomínáme ani na letní radovánky jako výlety, koupání, volejbal, ping-pong a další.

Expedičníci bydlí ve vlastních stanech přímo na pozemku úpické hvězdárny, k dispozici je sociální zařízení a sprchy s teplou vodou, počítače s připojením na internet a wi-fi síť s pokrytím po celém pozemku hvězdárny.

louka.jpg
Hlavním pořadatelem expedice je Hvězdárna v Úpici, spolupořadateli jsou Hvězdárna a planetárium v Brně, společnost Amatérská prohlídka oblohy, Sdružení pro podporu astronomických pozorovaní a Východočeská pobočka České astronomické společnosti. Program zajišťuje skupina vedoucích, tvořená zejména studenty vysokých škol přírodovědného zaměření.

Chcete-li spatřit hvězdnou oblohu přes dalekohled, prozkoumat mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, pozorovat rej meteorů, dozvídat se, pátrat, zkoumat, žasnout, letní astronomická expedice Vám doširoka otevírá bránu poznání.

Více informací naleznete na stránce http://expedice.astronomie.cz/




O autorovi



13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »