Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Mladé astronomky vévodí 12. ročníku Astronomické olympiády

Mladé astronomky vévodí 12. ročníku Astronomické olympiády

Gratulace vítězům celostátního kola AO 2015 v Praze.
Autor: Radek Kříček

V pátek 22. května se pět desítek finalistů ze základních škol a víceletých gymnázií z celé republiky utkalo na celostátním finále v Praze. Mladší řešitelé soutěžili na Štefánikově hvězdárně, starší na Akademii věd na Národní třídě. Středoškoláci svá finálová klání absolvovali v Planetáriu Ostrava v polovině května a na konci března. Ve třech kategoriích ze čtyř obsadily první místo dívky.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 25. května 2015.

V pátek 22. května 2015 se v Praze uskutečnilo finále 12. ročníku Astronomické olympiády, kterou pořádá Česká astronomická společnost pro žáky základních škol a studenty gymnázií. 50 finalistů z celé České republiky se sjelo do Prahy, kde dopoledne absolvovali úlohy finále. Zatímco finalisté z 8. a 9. tříd úlohy řešili na Akademii věd na Národní třídě, žáci 6. a 7. tříd se sešli na Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně. Odpoledne pak společně na Akademii věd vyslechli přednášku Mgr. Jakuba Rozehnala ze Štefánikovy hvězdárny na téma Jak vznikala Sluneční soustava, obdrželi diplomy a řadu odměn. Výherci si odnesli astronomické dalekohledy věnované firmou Supra Praha, s.r.o. (www.celestron.cz). V sobotu finále Astronomické olympiády pokračovalo exkurzí na pracoviště Astronomického ústavu AV ČR  v Ondřejově.

VÝSLEDKY

Kategorie EF (8. a 9. třída a ekvivalent víceletých gymnázií):

1. Jindřich Jelínek, Fakultní základní škola, Hálkova 4, Olomouc

2. David Burda, Gymnázium Legionářů 402, Příbram

3. Marko Bermell, Slovanské gymnázium, třída Jiřího z Poděbrad 13, Olomouc

 

Kategorie GH (6. a 7. třída a ekvivalent víceletých gymnázií):

1. Natálie Maleňáková, Slovanské gymnázium, třída Jiřího z Poděbrad 13, Olomouc

2. Adam Pavlík, ZŠ Školní 1000, Školní 1000, Nové Město nad Metují

3. Filip Holoubek, Gymnázium Třebíč, Masarykovo nám. 9/116, Třebíč

Astronomická olympiáda je v průběhu školního roku rozdělena do tří kol. První kolo probíhá na školách. Z něho pak postupují ti, kteří byli alespoň částečně úspěšní. V druhém kole, které je korespondenční, už musely děti více zabrat a mj. také uskutečnit praktická pozorování pod oblohou.

Letošního, již dvanáctého ročníku se v jeho prvním kole zúčastnilo 9363 žáků a studentů. Ve druhém (korespondenčním) kole odevzdalo své práce 1 661 dětí, ze kterých 50 nejlepších dorazilo na pražské finále. Astronomická olympiáda probíhá také v dalších dvou kategoriích určených pro 1. až 4. ročník středních škol (čtyřleté studium). Tyto kategorie ve spolupráci  s  Českou astronomickou společností  zajišťuje Hvězdárna a planetárium J. Palisy v  Ostravě (http://www.planetariumostrava.cz/). Finále proběhlo v Ostravě ve dvou termínech - 27. března a 15. května.

Kategorie AB (3. a 4. ročník středních škol):

1. Lucie Fořtová, Gymnázium Pierra de Coubertina, Náměstí Fr. Křižíka 860, Tábor

2. Denis Müller, Gymnázium Budějovická, Praha 4

3. Lukáš Supik, Gymnázium Třinec, příspěvková organizace, Komenského 713, Třinec

 

Kategorie CD (1. a 2. ročník středních škol):

1. Hana Lounová, Gymnázium Olomouc - Hejčín, Tomkova 45, Olomouc

2. Jiří Vala, Gymnázium, SOŠ a SOU Mikulov, Komenského 7, Mikulov

3. Aneta Králová Lesná, Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5

Velký zájem

Středoškolských kategorií se zúčastnilo 1 651 studentů, ve finále úlohy řešilo 30. Zejména pro lokální media je zajímavé statistické rozdělení řešitelů podle krajů, viz http://olympiada.astro.cz/, v menu vybrat Aktuální ročník a dále si vybrat školní nebo korespondenční kolo a výsledky v jednotlivých kategoriích.

Na Astronomické olympiádě spolupracuje řada hvězdáren a planetárií v České republice v podobě konzultací. Ceny pro nejlepší finalisty v podobě astronomických dalekohledů poskytla firma Supra Praha, s.r.o. Partnery finále Astronomické olympiády jsou Akademie věd České republiky, Štefánikova hvězdárna v Praze, Společnost Astropis, Nakladatelství Fraus, Nakladatelství Aventinum, Hvězdárna Žebrák a Radio Blaník. Na finále Astronomické olympiády a doprovodném programu se podílejí Štefánikova hvězdárna v Praze, Astronomický ústav AV ČR, Astronomický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Pedagogická fakulta Západočeské univerzity v Plzni. Partnerem soustředění je Hvězdárna ve Valašském Meziříčí.

Astronomická olympiáda je zařazena a podporována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A a je připravována ve spolupráci s  Pedagogickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni. Nemalé časové náklady, které Česká astronomická společnost a MŠMT na Astronomickou olympiádu vydávají, jsou velmi dobře vynaloženy – podpora dětí se zájmem o astronomii, vědu, souvislosti a s chutí a ochotou udělat něco navíc, než co jim škola nezbytně předepisuje, je vynikající investice.

Více informací o Astronomické olympiádě (i o minulých ročnících) lze najít na olympiada.astro.cz. Tam také najdete např. seznam letošních finalistů včetně města, odkud jsou.

Kontakt a informace (např. pro rozhovory):

Jaroslav Froulik
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Odbor pro mládež
Jaroslav.Froulik@msmt.cz

Pavel Suchan
Tiskový tajemník České astronomické společnosti
suchan@astro.cz
737 322 185

Jan Kožuško
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
kozusko@astro.cz
776 200 522

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Fotogalerie z průběhu celostátního kola AO v Praze
[2] Oficiální stránka Astronomické olympiádyO autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje v kanceláři Astronomického ústavu AV ČR v budově na Spořilově (v Praze) ve funkci PR a jako koordninátor akcí pro veřejnost na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - mimo členství ve výkonném výboru ČAS a v porotě České astrofotografie měsíce je především tiskový tajemník České astronomické společnosti.

Štítky: Astronomická olympiáda


43. vesmírný týden 2016

43. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 24. 10. do 30. 10. 2016. Měsíc spěje k novu. Večer velmi nízko na jihozápadě proběhne konjunkce Venuše a Saturnu. Ve Střelci, o něco výše nad obzorem, je Mars. Neptun a Uran můžeme pozorovat téměř celou noc. Na ranní obloze se vynořil Jupiter. Slunce je téměř beze skvrn. Orbiter TGO z mise ExoMars 2016 je na oběžné dráze Marsu, přistávací modul EDM havaroval. Čínská orbitální stanice Nebeský palác 2 má dvojčlennou posádku. Mezinárodní vesmírná stanice ISS má opět šestičlennou posádku. Juno minula Jupiter v safe módu. K ISS vyrazila úspěšně také nákladní loď Cygnus. V neděli 30. 10. se mění čas posunem o hodinu zpět na běžný středoevropský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC7293 - mlhovina Helix

Přenesme se v duchu do vzdálené budoucnosti. Do velmi vzdálené budoucnosti. Přibližně 6 až 7 miliard let. A představme si ještě navíc, že jsme asi 700 světelných let daleko od Slunce. Tedy spíše od jeho pozůstatku. Podíváme-li se z tohoto našeho nového fiktivního domova zpět a namíříme-li

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Venuše

Krásný večer, Venuše zapadala za les a zrcadlila se.

Další informace »