Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Mladí čeští astronomové přivážejí z Brazílie 5 medailí

Mladí čeští astronomové přivážejí z Brazílie 5 medailí

Český tým na 6. IOAA (zleva: Jan Kožuško – doprovod, Filip Murár, Lukáš Timko, Silvia Teixeira – průvodkyně, Stanislav Fořt, Tomáš Gráf – doprovod, Jakub Vošmera a Martin Raszyk)
Český tým na 6. IOAA (zleva: Jan Kožuško – doprovod, Filip Murár, Lukáš Timko, Silvia Teixeira – průvodkyně, Stanislav Fořt, Tomáš Gráf – doprovod, Jakub Vošmera a Martin Raszyk)
Český tým přivezl ze 6. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice celkem 5 medailí – dvě zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou. Jedná se o historicky nejlepší úspěch českých studentů na mezinárodním poli v oblasti astronomie. S mezinárodní konkurencí 126 soutěžících z Evropy, Asie a Ameriky se utkali v brazilském Rio de Janeiro ve dnech 4. – 14. srpna.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 15. srpna 2012.

Nejlépe se z českého týmu umístil Stanislav Fořt, absolvent Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, který v absolutním pořadí skončil s těsným odstupem na druhém místě. Zlatou medaili získal také Jakub Vošmera, absolvent Gymnázia Matyáše Lercha v Brně. V absolutním pořadí skončil třetí. Stříbro vybojovali Filip Murár z Gymnázia v Třebíči a Martin Raszyk z Gymnázia v Karviné. Lukáš Timko z Gymnázia Pierra de Coubertina získal bronzovou medaili. Celkově tak Česká republika dosáhla dosud nejlepšího celkového výsledku na mezinárodních astronomických olympiádách v historii. Delegaci vedli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. z Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě a Ing. Jan Kožuško z České astronomické společnosti.

Nejlepšího výsledku dosáhl Motiejus Valiunas z Litvy. Stanislav Fořt dosáhl nejlepšího výsledku v části zpracování dat a Jakub Vošmera v pozorovacím kole. Ani naši blízcí východní sousedé ze Slovenska nezklamali – získali dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili a uspěli tak lépe, než jejich sportovci v Londýně.

Hostitelem soutěže byla Národní observatoř Rio de Janeiro, Observatoř Valongo Federální univerzity Rio de Janeiro, Národní astrofyzikální laboratoř v Itajubá a Národní institut kosmického výzkumu v Sao José dos Campos.

Vlastní soutěž probíhala ve městě Vassouras přibližně 100 km vzdáleném od Rio de Janeiro. Soutěžící řešili úlohy ve třech kolech: teoretickém, zpracování dat a pozorovacím kole. Určitým oříškem v pozorovacím kole byla pro studenty ze severní polokoule jižní obloha. Přesto se i s touto částí naši studenti vypořádali na výbornou. Vedoucí delegací byli ubytováni v hotelu Santa Amália v centru Vassourasu, soutěžící v hotelu Ribeirão zhruba 10 km od centra Vassourasu. Slavnostní zahájení proběhlo v planetáriu a závěrečný ceremoniál pod širým nebem v areálu Národní observatoře přímo ve městě Rio de Janeiro.

Šestý ročník poprvé přivedl tuto soutěž na americký kontinent. První čtyři ročníky byly v Asii (Thajsko, Indonésie, Írán a Čína) a pátý ročník v sousedním Polsku. V dalších letech se soutěž „vrátí“ zpět do Evropy: sedmý ročník se bude konat od 27. července do 5. srpna 2013 v řeckém Volosu a osmý ročník o rok později v Rumunsku.

Česká republika se mezinárodních soutěží v astronomii a astrofyzice účastní od roku 2007 a zatím dosáhla každý rok lepších výsledků. Z první soutěže jsme přivezli jednu stříbrnou medaili, roku 2008 dvě bronzové, v roce 2009 dvě stříbrné a tři bronzové a v roce 2010 jednu zlatou. Vloni získali čeští soutěžící v Polsku a Kazachstánu dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

Letošní olympijské zápolení českých studentů na mezinárodním astronomickém kolbišti je nyní ve svém poločase – v říjnu se druhý český tým čítající šest studentů vypraví do jihokorejského Gwangju na XVII. Mezinárodní astronomickou olympiádu určenou pro mladší studenty. Držíme palce!

Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost a Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy – VŠB TU – Ostrava. Cestu podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Hornicko-geologická fakulta VŠB – TU Ostrava, město Tábor, Kraj Vysočina a Moravskoslezský kraj. Soutěž v hostitelské zemi financovalo brazilské ministerstvo školství a ministerstvo pro vědu, technologie a inovace.

Astronomickou olympiádu pořádá Česká astronomická společnost za podpory mnoha subjektů. Více o Astronomické olympiádě naleznete na http://olympiada.astro.cz. 10. září 2012 zahájíme její 10. ročník a účastnit se mohou žáci druhého stupně základních škol a středních škol.

Kontakt a informace (např. pro rozhovory):

Web Astronomické olympiády: http://olympiada.astro.cz
Výbor Astronomické olympiády: olympiada@astro.cz
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB - TU Ostrava, http://planetarium.vsb.cz
Gymnázium Pierra de Coubertina: http://www.gymta.cz/informace/kontakt.html
Gymnázium Matyáše Lercha: http://www.gml.cz
Gymnázium Třebíč: http://www.gtr.cz
Gymnázium Karviná: http://www.gym-karvina.cz
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Odbor pro mládež: Jaroslav.Froulik@msmt.cz
Tiskový tajemník České astronomické společnosti: Pavel Suchan - suchan@astro.cz, 737 322 185

Více o 6. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (6. IOAA) najdete na http://www.ioaa2012.ufrj.br.

Tisková zpráva ke stažení (MS Word).




O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: ČAS, Astronomická olympiáda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »