Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Národní kolo soutěže pro mládež má své vítěze

Národní kolo soutěže pro mládež má své vítěze

soutez.jpg
V sobotu 24. června 2006 se na Hvězdárně Valašské Meziříčí uskutečnilo národní kolo soutěže s názvem "Poznáváme vesmír bez hranic", které se konalo v rámci mezinárodního přeshraničního projektu "Poznávání bez hranic", podpořeného Fondem mikroprojektů Programu iniciativy společenství INTERREG IIIA Česká republika - Slovenská republika 2004-2006. Za slovenskou stranu spolupracuje na tomto projektu Kysucká hvezdáreň v Kysuckém Novém Městě. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Soutěž je určena žákům 8. a 9. tříd základních škol (a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií) a studentům středních škol. Soutěžící měli za úkol zpracovat počítačovou prezentaci na jedno z pěti zadaných témat a svoji práci představit a obhájit před odbornou porotou.

S potěšením můžeme konstatovat, že i přes poměrně krátký čas na přípravu bylo do soutěže zasláno téměř 40 soutěžních prací. Byl to poměrně těžký oříšek pro odbornou porotu, která si musela všechny práce prohlédnout, zkontrolovat věcnou a obsahovou správnost, posoudit její kvality a ohodnotit podle předem určených kritérií.

Dalším hodnotícím kritériem bylo vystoupení soutěžících před porotou a přítomnou veřejností (většinou doprovod soutěžících, ale také redakce regionální televize TV Beskyd), celková úroveň předvedení prezentace, resp. její části v průběhu 10 minut a odpovědi na všetečné otázky, zadávané členy poroty. Přesto, že se u velkého počtu soutěžících projevila tréma, všichni si zaslouží uznání za přístup k tvorbě prezentací, snahu co nejlépe svoji práci představit a obhájit. Ne všichni soutěžící se však mohli dostavit v určený den na Hvězdárnu Valašské Meziříčí.

Jak už bylo uvedeno, porota měla těžkou a nezáviděníhodnou práci. Nicméně svého úkolu se zhostila odpovědně a v době, kdy soutěžící odešli na oběd, na prohlídku města a expozic Regionálního muzea Valašska ve Valašském Meziříčí, porota vypracovala komplexní hodnocení jednotlivých soutěžících. Vyvrcholením soutěžního dne bylo vyhlášení výsledků a udělení cen. Zde je prvních 5 soutěžících v absolutním pořadí bez rozdílu kategorií:

Cagas_prezentace.jpg

1. Petr Cagaš, Gymnázium Zlín, název práce: Exoplanety;
2. Josef Ondřej, Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, název práce: Slunce - naše hvězda;
3. Zdeněk Anger, SZŠ Uherské Hradiště, název práce: Slunce - naše hvězda;
4. Ivo Vinklárek, Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, název práce: Kosmonautika - cesta k poznání;
5. Rudolf Konvičný, Základní škola Poličná, název práce: Minulost a současnost kosmonautiky.

Pro nejlepší řešitele byly připraveny věcné ceny (především astronomická literatura a CD ROMy), s prázdnou neodešli ani soutěžící, kteří se nevešli na "stupně vítězů". Nejlepší práce postoupily do mezinárodního kola, které se uskuteční na Slovensku koncem října letošního roku, kde budou ve hře kromě možnosti co nejlepšího umístění i hodnotnější ceny. Záleží jen na soutěžících, zda svoji práci na základě připomínek poroty a na základě shlédnutí obdobných prezentací, předvedených "konkurencí", ještě vylepší a zdokonalí, aby v mezinárodním kole dosáhli co nejlepších výsledků. K tomu jim všem přejeme co nejvíce úspěchů a co nejméně trémy.

Podrobnější informace o projektech, na nichž se podílí Hvězdárna valašské Meziříčí, můžete průběžně sledovat zde.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »