Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Nová generace dalekohledů pro amatérské astronomy
Pavel Marek Vytisknout článek

Nová generace dalekohledů pro amatérské astronomy

Každý astronom amatér si tu a tam rád udělá nějakou tu zajímavou fotku. Bohužel však nemá moc času a tak by rád využil i krátkých chvílí, které může svému koníčku věnovat. Problém fotografie je však zejména v přesnosti ustavení paralaktické montáže. A tak mnohdy kvůli jedinné fotografii absolvuje i několika hodinový maratón seřizování montáže. Dnes však se astronomům amatérům dostává do rukou mocný nástroj a to dalekohledy GPS.

NexStar11 GPSPříkladem nové generace dalekohledů GPS jsou například i dalekohledy společnosti CELESTRON NEXSTAR 8 & 11 GPS. Přístroje nejnovější generace, postavené na tradičních kvalitních optických tubusech 203/2032mm (8", f/10) a 280/2800 (11", f/10) firmy Celestron. Tyto přístroje jsou standardně vybaveny právě systémem Global Positioning System, umožňujícím na základě dat ze tří právě viditelných družic určit přesnou zeměpisnou polohu (s chybou cca 10m) a tím i učinit potřebné kroky k automatizovanému ustavení přístoje pro astronomická pozorování. Databáze objektů obsahuje přes 40 tisíc objektů a uspokojí i velmi náročné znalce hvězdného nebe. Pohon přístroje je zabezpečen ze sítě nebo přes autoadaptér z autobaterie. Přítomnost manuální aretace v obou osách odstranila, dá-li se tak říci, nedostatek předcházející generace automaticky naváděných přístrojů a to sice nemožnost pohybu bez zdroje energie. Nové modely stačí jen odaretovat a volný pohyb v obou osách je možný - např. pro pozemská pozorování. Robustní konstrukce zaručuje vysokou stabilitu při pozorování. Základní příslušenství obsahuje hledáček o průměru 50mm a okulár nové generace Nexstar Plössl 40mm (50x Nexstar 8 GPS a 70x u Nexstar 11 GPS). Zenitový hranol 90° umožňuje pohodlné pozorování v zenitu, ale i pozemské pozorování byť stranově obrácené. Oba dalekohledy je možno doplnit systémem FastarŽ pro fotografování v primárním ohnisku (f/2). S doplňkovým příslušenstvím firmy Baader (pol.18 a další) je možno přizpůsobit výstup na 2" okuláry se širokým zorným polem např. AxiomŽ nebo Baader. I přes velmi mohutný vzhled a vysokou stabilitu konstrukce se stále ještě dá hovořit o přenosných dalekohledech. Celek sestává ze dvou částí - stativu a montáže s optickým systémem. Ta v případě těžšího Nexstaru 11 GPS váží okolo 29 kg a díky výborně umístěným madlům ji lze relativně snadno přenést. A protože Vás určitě zajímají i orientační ceny za takovéto přístroje v ČR, pak vězte, že NexStar 8 GPS stojí kolem 120.000 Kč a 11GPS ještě dokonce téměř o 60.000 Kč více. Ale za tu cenu dostanete přístroje, se kterými se právě nejen můžete pyšnit, ale zejména dokonale využít každou chvíli právě pro pozorování a fotografování. Konečně si budete moci vychutnat kvalitní pozorování bez úmorné přípravy.




O autorovi

Pavel Marek

Autor je členem České astronomické společnosti od roku1985. Je členem sekce B.R.N.O. - sekce pozorovatelů proměnných hvězdpozorovatelské skupiny Medůza. Je členem Astronomické společnosti v Hradci Kralové. Astronomii se věnuje amatérsky od svých 9 let adnes se věnuje i praktickému pozorování zejména v oblasti proměnných hvězd ato jak vizuálně, tak CCD. Je vlastníkem i několika dalekohledu různýchkonstrukcí a určení.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »