Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přeshraniční seminář projektu Společně do stratosféry

Přeshraniční seminář projektu Společně do stratosféry

Vypuštění balónu v rámci projektu SDS Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Vypuštění balónu v rámci projektu SDS
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity SOSA pořádá ve dnech 13. až 15. června 2014 přeshraniční setkání odborníků, studentů a dalších zájemců o problematiku a možnosti letů do stratosféry. Akce je pořádána v rámci projektu Společně do stratosféry, podpořeného Fondem mikroprojektů.

Jedná se o mimořádnou vzdělávací akci – o neformální vyvrcholení projektu Společně do stratosféry v podobě setkání odborníků a studentů s cílem navazovat vzájemnou spolupráci a kontakty nejen mezi organizacemi, ale také mezi jednotlivci.

Pohled z balónu vypuštěného v rámci projektu SDS Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Pohled z balónu vypuštěného v rámci projektu SDS
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Význam spatřujeme také ve vytvoření tradice těchto setkání a zejména ve snaze poskytnout základní přehled o současných aktivitách obou zemí v této oblasti včetně světových novinek a nových možností. Významným cílem bude také snaha seznámit se navzájem (v rámci panelové diskuse) s realizovanými experimenty, s jejich výsledky a možnostmi dalších obdobných aktivit do budoucna v kontextu rozvoje přeshraniční spolupráce.

S ohledem na skutečnost, že projekt je podpořen Fondem mikroprojektů, můžeme prvním 32 přihlášeným účastníkům nabídnout úhradu ubytování (převážně v ubytovně hvězdárny) a stravy (jednotné menu v nedaleké restauraci). Přihlášky budou evidovány podle data přijetí. Třídenní seminář se koná v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

Příprava na start balónu v rámci projektu SDS Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Příprava na start balónu v rámci projektu SDS
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Zajímavosti z programu: v pátek v podvečer například zazní přednáška Suborbitální pilotované lety – nová cesta do vesmíru (přednáší Michal Václavík, pracovník České kosmické kanceláře). Ze sobotního programu vybíráme přednášku Od štěbetání po lví řev aneb plazma kolem Země (přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z Českého vysokého učení technického v Praze), a také představení návrhů studentské soutěže (stručné představení nejzajímavějších návrhů včetně prezentace výsledků či přípravy na start). Z nedělního programu doporučujeme Současné aktivity a projekty České kosmické kanceláře (přednáší doc. Ing. Jan Kolář, CSc., ředitel České kosmické kanceláře).

Pokud máte o účast na workshopu zájem, přihlaste se prosím včas, tj. do 11. června 2014! Využijte výhod přihlášení pomocí webového formuláře.

Fond Mikroprojektů SR-ČR Autor: Fond Mikroprojektů
Fond Mikroprojektů SR-ČR
Autor: Fond Mikroprojektů
Podrobnější informace včetně kompletního programu, dokumentů ke stažení a přihlašovacího formuláře najdete na stránkách projektu SPOLEČNĚ DO STRATOSFÉRY, který probíhá od července 2013 do června 2014.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »