Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Soutěž "Po stopách Galilea" se chýlí ke konci!

Soutěž "Po stopách Galilea" se chýlí ke konci!

Galileoskop - logo
Galileoskop - logo
V rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 bylo vyhlášeno několik celostátních soutěží, které právě vrcholí, či již skončily. Jednou z těch vrcholících je i "Po stopách Galilea". Uzávěrka soutěže se neskutečným tempem blíží - "deadline" je 22. listopadu 2009!

Soutěž si klade za cíl vyrobit si jednoduchý dalekohled (galileoskop) a pozorovat jím objekty a úkazy tak, jako to dělal Galileo Galilei před 400 lety. Účastníci soutěže však mají skutečně široký výběr působnosti - pozorovaní Jupiteru a jeho měsíců, Mléčné dráhy a objektů v ní, útvarů na měsíční tváři, fází Venuše a mnoha dalšího. A věříme, že když to zvládl před 400 lety Galileo, určitě to nebyl a není problém ani pro Vás.

Důraz se však klade především na kvalitu pozorování a pozorovacího záznamu. Tedy nikoliv co největší počet pozorování, ale co nejzajímavější pozorvací záznamy doplněné o pokud možno co nejoriginálnější poznámky k pozorovacím podmínkám. Soutěž "Po stopách Galilea" měla a má zkrátka ukázat, že i úplný laik si dokáže pozorování oblohy vychutnat a pořídit přitom i hodnotný záznam.

Uzávěrka soutěže je 22. listopadu 2009. Do tohoto dne posílejte svá pozorvání na adresu pardubické hvězdárny:

Hvězdárna b. A. Krause
Gorkého 2658
Pardubice
530 02

Svá pozorování také můžete posílat e-mailem jako skeny, a to na adresu hvezpce@atlas.cz. Do hlavičky e-mailu napište "Po stopách Galilea - má pozorování" a nezapoměňte uvést svou poštovní adresu, jméno a věk.

Výsledky vyhodnocení soutěže se dozvíte 19. prosince 2009 na www.astro.cz a www.astronomie2009.cz.

Soutěží se o skutečně hodnotné ceny. Mezi nimi například celoroční předplatné časopisu Astropis či jednoroční členství v Amatérské prohlídce oblohy.

Více o celé soutěži včetně kompletních propozic se můžete dočíst na stránkách Mezinárodního roku astronomie.




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »