Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Speciální astronomické odpoledne na Štefánikově hvězdárně

Speciální astronomické odpoledne na Štefánikově hvězdárně

Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna v Praze
U příležitosti Mezinárodního roku astronomie pořádá hvězdárna cyklus přednáškových odpolední doplněných o astronomický pořad a mimořádnou příležitost exkurze na pracoviště robotického dalekohledu MARK. Jedno z těchto odpolední bude právě tuto sobotu 23. května 2009.


Program


od 15:00

Mgr. Pavel Najser: Dalekohled a jeho první roky v astronomii
Bude krátce pojednáno o historii objevu dalekohledu, o prvních astronomických pozorováních a objevech a o některých sporech o jejich prioritu.

Ing. Martin Fuchs: Druhá revoluce v pozorovací astronomii
Po čtyři století tvořily dalekohled pouze čočky a zrcadla, než se optika spojila s elektronikou a začala se psát nová éra pozorovací astronomie. Doba, kdy dalekohledy mají takřka neomezené rozměry a zemská atmosféra už neznamená překážku.

Ing. Jiří Svoboda: Kosmické observatoře
Proč je dobré mít dalekohled na oběžné dráze a představení vybraných kosmických dalekohledů.

od 17:00

Vesmír a světlo - pořad o světle, jeho vlastnostech a optických přístrojích

od 18:00

Exkurze k robotickému dalekohledu MARK




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »