Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Udělena Nobelova cena za fyziku
redakce Vytisknout článek

Udělena Nobelova cena za fyziku

Stockholm 3. října (ČTK) - Letošní Nobelova cena za fyziku byla udělena dvěma americkým vědcům. John Mather a George Smoot ji získali za objevy v oblasti kosmické radiace.
4.10.: doplněno

Oznámil to dnes výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd ve Stockholmu. Práce obou oceněných fyziků pomohly podle zdůvodnění výboru "vrhnout více světla na původ vesmíru a přispěly k vysvětlení vzniku galaxií a hvězd". K jejich objevům přispěla měření uskutečněná s pomocí satelitu COBE, vypuštěného Americkým úřadem pro letectví a vesmír (NASA) v roce 1989. Měření podpořila teorii "velkého třesku" jako původu vesmíru. Mather (60) pracuje v Goddardově centru komických letů NASA v Greenbeltu ve státě Maryland, Smoot (61) v Berkeleyho národní laboratoři v Berkeley v Kalifornii.

Na 26. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie letos v srpnu vPraze obdržel čerstvý držitel Nobelovy ceny za fyziku John Mather spolu s týmem COBE od Gruberovy nadace Cenu za kosmologii 2006. Na adresehttp://www.astronomy2006.com/media-stream-archive.php si můžete poslechnout jeho laureátskou přednášku (v angličtině). V úvodu je zachyceno i předání ceny.

V aktualitách na webu Astronomického ústavu AV ČR najdete komentář Doc. Petra Hadravy.

Oficiální stránky o udělení Nobelovy ceny jsou na adresehttp://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2006/.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »