Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Úpičtí hvězdáři v Litomyšli

Úpičtí hvězdáři v Litomyšli

Litomysl - Upice
Litomysl - Upice
Město Litomyšl je známo nejen svými krásnými a vzácnými kulturními památkami, ale má také svou významnou astronomickou minulost. Právě zde se narodilo či pobývalo několik významných astronomů, o jejichž působení nalezneme zprávy nejen v místních archivech. Ale ani současní obyvatelé města svůj zájem o krásy oblohy neskrývají.
Fotografie: 13. března 2007, Milan Kment.

Projevili jej nejen při několika akcích astronomického rázu, které se v Litomyšli v minulých letech uskutečnily, ale také při prvním z řady čtyř plánovaných pozorovacích večerů. Ten se s účastí okolo sta zájemců uskutečnil 13. března tohoto roku. Obyvatelé města se sešli s astronomy z úpické hvězdárny v prostorách místního zámku. Po vyslechnutí dvou přednášek, ve kterých se seznámili nejen s objekty na obloze, ale i s úpickou hvězdárnou, se všichni odebrali na nádvoří. Zde bylo možno ty nejhezčí objekty pozorovat několika dalekohledy. Počasí přálo a v okolí zámku bylo zhasnuto veřejné osvětlení, nebylo tedy snad ničeho, co by pozorování v tak krásném prostředí rušilo.

To však bylo pouze první setkání. Další se uskuteční již brzy – 15. května 2007. Začátek přednášky je naplánován na půl deváté a po hodině již bude možno z nádvoří zámku pozorovat taje noční oblohy. Samozřejmě pokud to počasí dovolí. O přednášku však nepřijdete v žádném případě. Všichni zájemci o pozorování jsou srdečně zváni. Další podrobnosti o akci lze nalézt na internetovém portálu města Litomyšl.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »