Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zlatý úspěch mladých astronomů pokračuje v Kazachstánu!

Zlatý úspěch mladých astronomů pokračuje v Kazachstánu!

Česká výprava po vyhlášení výsledků XVI. IAO. Zleva: RNDr. Tomáš Prosecký, Martin Raszyk (bronz), Ondřej Theiner, Viktor Němeček (zlato), Vojtěch Daniš, Denis Lisztwan a Ing. Jan Kožuško.
Česká výprava po vyhlášení výsledků XVI. IAO. Zleva: RNDr. Tomáš Prosecký, Martin Raszyk (bronz), Ondřej Theiner, Viktor Němeček (zlato), Vojtěch Daniš, Denis Lisztwan a Ing. Jan Kožuško.
Po absolutním vítězství Stanislava Fořta z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře na 5. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (soutěž pro starší studenty, více na /article/4823), přiváží zlato i výprava z XVI. Mezinárodní astronomické olympiády (soutěž pro mladší studenty) v kazašské Almaty. Českou republiku reprezentovalo v roce 2011 na mezinárodních soutěžích v astronomii a astrofyzice celkem 10 studentů. Čtyři získali medaile – dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou.

Tisková zpráva České astronomické společnosti ze 30. září 2011

Česká astronomická společnost ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy vysílá delegace na mezinárodní soutěže navazující na Astronomickou olympiádu od roku 2007. Výsledky českého týmu se každým rokem zlepšují. Z první soutěže jsme přivezli jednu stříbrnou medaili, roku 2008 dvě bronzové, v roce 2009 dvě stříbrné a tři bronzové a v roce 2010 jednu zlatou (vloni bylo možné z finančních důvodů vyslat pouze jednoho studenta).

5. Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice se konala od 25. 8. do 4. 9. 2011 v polských Katowicích a Českou republiku reprezentovali:
Stanislav Fořt (Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor) - absolutní vítěz, zlatá medaile
Jakub Vošmera (Gymnázium Matyáše Lercha, Brno) - stříbrná medaile
Filip Murár (Gymnázium Třebíč) - čestné uznání úspěšného řešitele
Eva Miklušová (Gymnázium Jakuba Škody, Přerov)
Lukáš Timko (Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor)
Delegaci doprovázeli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. z Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě a Ing. Jan Kožuško z České astronomické společnosti.

XVI. Mezinárodní astronomická olympiáda se konala od 22. 9. do 30. 9. 2011 v Almaty v Kazachstánu. Za Českou republiku soutěžili:
Viktor Němeček (Gymnázium Jihlava) – zlatá medaile v kategorii juniorů
Martin Raszyk (Gymnázium Karviná-Nové Město) – bronzová medaile v kategorii seniorů
Vojtěch Daniš (Gymnázium Olomouc-Hejčín) – čestné uznání
Denis Lisztwan (Gymnázium Český Těšín) – čestné uznání
Ondřej Theiner (Gymnázium Jírovcova - České Budějovice) – čestné uznání
Delegaci vedli RNDr. Tomáš Prosecký (Štefánikova hvězdárna Praha, Gymnázium Český Brod) – člen mezinárodní jury – a Ing. Jan Kožuško (Česká astronomická společnost, Štefánikova hvězdárna Praha) – pedagogický vedoucí.

Příští, XVII. ročník IAO se bude konat v jihokorejském Gwangju a 6. ročník IOAA v brazilském Rio de Janeiro. Na obě soutěže plánujeme vyslat český tým, aby své síly na mezinárodním poli mohli v roce 2012 poměřit další čeští nadaní žáci a studenti.

Astronomickou olympiádu pořádá Česká astronomická společnost ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Johanna Palisy (VŠB Ostrava) za podpory MŠMT a dalších subjektů. Ve školním roce 2011/2012 probíhá již 9. ročník a do školního kola se stále mohou zapojit žáci druhého stupně základních škol a studenti všech ročníků středních škol. Úspěšní řešitelé postupují do krajského kola a nejlepší se utkají na jaře 2012 v celostátním finále. Více informací naleznete na http://olympiada.astro.cz.

Český tým se domů vrátí v pátek 30.09.2011 v 17:25 na pražské ruzyňské letiště.

Pro novináře máme na vyžádání k dispozici kvalitní obrazový materiál (fotografie a videozáznam).

Kontakt a informace (např. pro rozhovory):

Web Astronomické olympiády: http://olympiada.astro.cz
Výbor Astronomické olympiády: olympiada@astro.cz
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Odbor pro mládež: Jaroslav.Froulik@msmt.cz (Ing. Jaroslav Froulík)
Tiskový tajemník České astronomické společnosti: Pavel Suchan - suchan@astro.cz, + 420 737 322 185
Předseda výboru Astronomické olympiády: Ing. Jan Kožuško, konigusko@gmail.com, +420 776 200 522

 

Více o 5. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (5. IOAA) najdete na www.ioaa2011.pl
Více o XVI. Mezinárodní astronomické olympiádě (XVI. IAO) najdete na http://iao2011.org

Reportáž z XVI. Mezinárodní astronomické olympiády připravíme od 3.10.2011 na http://olympiada.astro.cz.

Ke stažení:
Tisková zpráva v DOC




O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »