Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Blíži sa kométa PanSTARRS

Blíži sa kométa PanSTARRS

Kométa PanSTARRS  Autor: Luis Argerich
Kométa PanSTARRS
Autor: Luis Argerich
Po dlhom čase sa konečne objavila kométa, ktorú by sme mali na severnej pologuli vidieť voľným okom a to už onedlho, začiatkom marca. Okrem kométy PanSTARRS by sme tohto roku mohli vidieť na oblohe jasných komét viac.

Poznámka redakce: Na Astro.cz průběžně informujeme (nejen) o kometě PanSTARRS na stránce astro.cz/komety2013. Pokud jste ještě o kometě nic neslyšeli, přinášíme znovu souhrnné informace.

Zatiaľ čo kométu C/2012 S1 ISON by sme mali na oblohe vidieť v závere tohto roka, kométa C/2012 F6 Lemmon nebude na severnej pologuli viditeľná skôr ako v apríli. Kométa PanSTARRS však bude viditeľná ako jasný objekt večernej oblohy už v prvých dvoch marcových týždňoch. Teda aspoň všetci dúfame.

Kométa PanSTARRS bola objavená 6. júna 2011 systémom PanSTARRS 1 na Panoramic Survey Telescope, ktorý je umiestnený na vrchole hory Haleakala na ostrove Maui (Havajské ostrovy). Astronómovia už od začiatku vedeli, že sa môže jednať o potenciálne jasnú kométu a to najmä jej vzdialenosti v čase objavu, ktorá bola 7,9 AU od Slnka. Kométa sa pohybuje po hyperbolickej dráhe so sklonom 84,2 ° k rovine ekliptiky. Obežná doba kométy je viac ako 110 000 rokov a vo vnútorných častiach Slnečnej sústavy sa kométa objavila pravdepodobne po prvý krát.

Kométa od svojho objavu výrazne zjasňovala. Neskôr však jasnosť kométy poklesla a rýchlosť jej zjasňovania sa spomalila. To viedlo k pesimistickým odhadom vývoja jej jasnosti. Predpokladalo sa, že kométa dosiahne maximálne 3 – 4 mag. vo svojej maximálnej jasnosti. V poslednom čase sa však zdá, že kométa opäť začína zjasňovať. V súčasnosti sa kométa nachádza na južnej oblohe v súhvezdí Žeriav a od Zeme je vzdialená 1,18 AU. Zároveň kométa pomaličky rozvíja a zväčšuje svoj prachový chvost.

25. februára nájdeme na oblohe kométu necelý stupeň od hviezd gamma a delta PsA (súhvezdie Južná Ryba). Zaujímavosťou je, že kométu PanSTARRS „naháňa“ ďalšia potenciálne jasná kométa a to kométa C/2012 F6 Lemmon. 27. februára budú obe kométy od seba vzdialené iba 22°, čo šikovným astrofotografom umožní zachytiť dve kométy na jednej snímke. Samozrejme, kométa bude ešte z našich zemepisných šírok nepozorovateľná. Začiatkom marca však začne kométa PanSTARRS pomaly stúpať na severnú oblohu. 8. marca ju nájdeme necelý stupeň od hviezdy iota Ceti (súhvezdie Veľryba). Následne 10. marca prejde perihéliom a to vo vzdialenosti iba 0,3 AU od Slnka. Po tom ako kométa vystúpi do výšky 15-20° nad obzor, začne sa po oblohe pohybovať paralelne so západným obzorom. V tomto čase by už kométa mala byť poľahky viditeľná voľným okom. Odhaduje sa, že jej jasnosť v tom čase dosiahne približne 1 mag. Mala by už mať rozvinutý chvost, ktorý bude smerovať od obzoru, tak že bude pripomínať „nebeský výkričník“. V horšom prípade však jasnosť kométy dosiahne iba 3 mag. a na oblohe ju budeme môcť v plnej kráse pozorovať iba triedrom. Večer 12. marca sa ku kométe pripojí aj tenučký kosáčik Mesiaca. Zároveň 24´´ od hlavy kométy nájdeme planétu Urán.

Kométa bude pokračovať vo svojom putovaní severnou oblohou a to cez súhvezdie Rýb do súhvezdia Andromeda. 4. apríla ju nájdeme iba 3° od Veľkej hmloviny v Andromede. Jej jasnosť už samozrejme bude na hranici viditeľnosti voľným okom. V máji sa obdobie viditeľnosti kométy skončí. Dúfajme len, že nám kométa urobí radosť a naozaj bude výrazným a jasným objektom severnej oblohy.

Zdroj: Universe Today

Již vyšlé články o kometě PanSTARRS:
O autorovi

Štítky: Kometa PanSTARRS


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »