Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jak vznikají bouře a jezera na Titanu?

Jak vznikají bouře a jezera na Titanu?

Saturnův měsíc Titan zahalený vrstvou neprůhledné mlhy
Saturnův měsíc Titan zahalený vrstvou neprůhledné mlhy
Díky americké kosmické sondě Cassini a evropskému průzkumnému modulu Huygens, který přistál na povrchu Saturnova měsíce Titan, jsme o něm získali celou řadu unikátních informací. Atmosféra Titanu je bohatá na metan a průměrná teplota na jeho povrchu se pohybuje kolem -180 °C. Ačkoliv chemické složení atmosféry je odlišné od atmosféry naší planety, jinak na Titanu panují velmi podobné podmínky: vytvářejí se zde například oblaka, mlha, déšť a dokonce i potoky a jezera. Avšak skutečný původ těchto jevů se doposud nepodařilo zcela vysvětlit.

Pracovníci California Institute of Technology (Caltech) intenzivně pracovali na vytvoření počítačového modelu, a to na základě pozorování uskutečněných sondou Cassini, jež prováděla snímkování a radarový průzkum Titanu. Simulace pomůže astronomům vysvětlit zákonitosti počasí na Titanu a vzniku jezer kapalných uhlovodíků. Hlavní zvláštnost byla objevena v roce 2009, kdy Oded Aharonson, profesor planetologie na Caltechu se svými spolupracovníky potvrdil, že jezera na Titanu jsou seskupena v okolí jeho pólů - nejvíce jsou soustředěna v okolí severního pólu - přesto to není jediná zvláštnost. Oblasti v okolí rovníku byly podezřívány z toho, že jsou suché, avšak sonda Huygens zde odhalila oblasti s pravděpodobnými toky kapalné látky a o čtyři roky později astronomové pozorovali bouřkový systém přinášející vláhu. Následně bylo ohlášeno pozorování oblaků soustředěných kolem středních a vysokých šířek jižní polokoule v době, kdy na jižní polokouli Titanu začalo léto.

"Řadu let můžeme pozorovat Titan a nespatříme téměř nic zajímavého. To je špatná zpráva pro vědce, kteří se snaží porozumět meteorologickým cyklům na měsíci Titan, a to nejen s jakou frekvencí se opakují. Avšak s největší pravděpodobností nespatříme nic zajímavého, protože nikdo nesedí celou dobu u dalekohledu namířeného na Titan - když potřebujete nějaký jev studovat, je zataženo zrovna v okamžiku, když se něco zajímavého děje - a když pozorujete, tak se nic neděje," vysvětluje Mike Brown, California Institute of Technology (Caltech).

Vědci usilovně pracovali na vytváření počítačových modelů, které vysvětlují vznik těchto exotických podmínek. Avšak takové vysvětlení zahrnuje i východiska teorií, jako jsou třeba kryogenní vulkány, které vyvrhují plynný metan vytvářející oblaka. Nicméně počítačové modely jsou v první řadě pouze základem - naznačují podstatu atmosférické cirkulace. "Máme sjednocující vysvětlení pro četné množství pozorovaných jevů a vlastností," říká profesor Tapio Schneider. "A ta nevyžadují přítomnost kryovulkanismu (vodního vulkanismu) či něčeho neobvyklého."

Jezera uhlovodíků na povrchu Titanu - představa umělce
Jezera uhlovodíků na povrchu Titanu - představa umělce
Proč se tyto nové výsledky odlišují od předcházejících? Podle Tapio Schneidera tyto nové počítačové simulace jsou schopny popsat zákonitosti vytváření oblačnosti, které odpovídají konkrétním pozorováním - hodící se i na vytváření jezer. "Metan má snahu shromažďovat se v jezerech v okolí pólů Titanu, protože intenzita slunečního záření je zde podstatně slabší," vysvětluje Tapio Schneider. "Energie běžně postačí k vypařování kapalného metanu na povrchu, avšak v oblastech pólů s nižší intenzitou slunečního záření je pro metan snadnější vytvářet pozorovaná jezera." Protože Titan obíhá kolem Saturnu po eliptické dráze, nachází se o kousek dále od Slunce v době, kdy na severní polokouli panuje léto delší dobu, prodlužuje se období dešťů a probíhá intenzivnější tvorba jezer.

A jak je to se vznikem bouří? Poblíž rovníku není Titan zrovna zajímavý - nebo snad ano? Podle dřívějších představ se astronomové domnívali, že se tyto oblasti podobají pouštím. Avšak když sonda Huygens objevila důkazy existence koryt různých řek, bylo zřejmé, že dřívější modely jsou chybné. Když Schaller, Brown, Schnaider a postgraduální student Henry Roe objevili v roce 2009 bouře v místě, o kterém se předpokládalo, že je vyprahlou oblastí, bylo to pro ně překvapením! Nikdo to tehdy nemohl předpokládat. Podle nových modelů se zde silný déšť stal docela pravděpodobným. "V oblastech kolem rovníku prší sice velice zřídka, avšak když prší, tak prší intenzivně." říká Tapio Schneider.

Tak co ještě nového a unikátního napověděly nové počítačové modely, pokud se týká počasí na Titanu? Existuje zde spojitost mezi metanem zaplněnými jezery - jejich rozložením na povrchu - s jeho hustou atmosférou. V souladu s dosavadními výzkumy to odpovídá pozorováním počasí na Titanu. Modely mohou pomoci předpovídat, co zde budeme pozorovat v nadcházejících letech. Sestavení zkušebních předpovědí je "ojedinělou a skvělou příležitostí pro ověření těchto poznatků," říká Tapio Schneider. "Během několika let budeme vědět, zda jsou správné či nikoliv."

Zdroj: www.universetoday.com
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »