Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Marsovský maratón Opportunity

Marsovský maratón Opportunity

Opportunity se blíží k Marathon Valley
Autor: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

V červnu 2010, krátce poté, co jsme ztratili kontakt s vozítkem Spirit, dosáhla Opportunity půlmaratónu. A uběhlo jen pět roků a máme tu další mezník, když se tento rekordman mezi průzkumníky sluneční soustavy blíží ujetí maratónu na Marsu.

Opportunity je již velmi starý robot. Přistála v lednu 2004. Letos je tedy na povrchu Marsu již 11 let a možná by ani nepřekvapilo, že brzy ujede zmíněných 42 195 metrů, které tvoří pozemský maratónský běh. Faktem je, že se vůbec s takovými výkony nedalo počítat. Opportunity navíc nedávno dosáhla vrcholku kopce Cape Tribulation, čímž vytvořila další rekord v převýšení, které musela vystoupat. Dokonce po mnoha letech téměř dvojnásobně překonala i svého sourozence Spirit. Tento robot totiž už v srpnu 2005 dosáhl vrcholu Husband, pojmenovaný na počest astronauta z raketoplánu Columbia.

Když se podíváme na obrázek cesty, kterou Opportunity musela překonat, vidíme, že musela ujet opravdu úžasný maratón, aby se dostala až sem, na okrajové valy kráteru Endeavour. Marathon Valley a Cape Tribulation jsou tedy pouze dílčími útvary, tvořícími kopce a údolí valu tohoto 22 km širokého kráteru.

Sol 3930, únor 2015, Opportunity právě ujede maratón na Marsu Autor: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona/Phil Stooke
Sol 3930, únor 2015, Opportunity právě ujede maratón na Marsu
Autor: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona/Phil Stooke
V současnosti se robot blíží do oblasti, kde Mars Reconaissance Orbiter detekoval zajímavé jílovité usazeniny. Vědci předpokládají, že vznikly ve vlhkém prostředí, kdy voda nebyla tak kyselá. Před šesti měsíci tuto oblast nazvali „Maratónské údolí“, protože odhadovali, že právě zde bude dosažena ona vzdálenost, která znamená zároveň největší vzdálenost ujetou pojízdným prostředkem na jakémkoli vesmírném tělese mimo Zemi.

Je vůbec ještě celá mise Opportunity zajímavá? Řada lidí se asi domnívá, že tomu tak není a nebýt maratónu, možná by se ani neobjevilo nic ve zprávách. Navíc na rok 2016 je rozpočet Opportunity momentálně nulový, takže není vyloučeno, že bude provoz robota ke konci roku ukončen, ačkoli vozítko je plně funkční. Jistě, má drobné problémy s jedním kolečkem, kloubem robotické paže nebo paměťovými čipy (mohla by trochu zapomínat). S trochou nadsázky bychom zmíněné potíže hodili na klasické stařecké problémy nebo počínající Alzheimerovu chorobu, ale další vývoj bude ještě zajímavý. Vozítko nejen překoná rekordní vzdálenost, ale bude také zkoumat další místa možného dávného výskytu vody. A kdoví, třeba se na další provoz přeci jen nějaké peníze ještě najdou.

Zdroj:

http://www.nasa.gov/jpl/mars-rover-nearing-marathon-achievement/




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Opportunity


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »