Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Největší plovoucí těleso na Zemi

Největší plovoucí těleso na Zemi

Antarktida, ledovec - nejvitší plovoucí tileso na Zemi (prosinec 2004)
Antarktida, ledovec - nejvitší plovoucí tileso na Zemi (prosinec 2004)
V Antarktidě se 13. prosince 2004 ulomil na ostrově Ross obrovský ledovec známý jako B-15A Iceberg. Nyní je největším plovoucím tělesem na naší planetě. Tento obrovský kus ledu (3.000 km2) svou velikostí odpovídá Libereckému kraji nebo polovině kraje Moravskoslezského. Američtí vědci odhadli, že obsahuje dostatečnou zásobu sladké vody, která by stačila na 80 let pro celé povodí Nilu v Egyptě.

Zástupce Nového Zélandu v Antarktidě Lou Sanson řekl, že se kra pohybuje směrem od McMurdo Sound do Rossova moře, ale v současnosti uzavřela úžinu a zablokovala námořní dopravní cestu, kterou používají tři vědecké stanice (USA, Itálie a Nový Zéland).

Ohrožena je i kolonie tučňáků, protože mláďata by mohla vyhladovět během několika příštích týdnů. Ledovec přerušil potravní řetězec a prodloužil ho až na 180 km. Během tak dlouhé cesty tučňáci všechno jídlo spotřebují pro sebe a do hnízdiště mláďatům už nic nedonesou.

Poněvadž je ohrožen normální chod této části Antarktidy, byl vypracován alternativní plán, při němž by napříč ledovcem byl proražen 130km kanál.

Zdroj: ccn.com a earthobservatory.nasa.gov
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »