Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nezvykle velký meteorit na Marsu

Nezvykle velký meteorit na Marsu

Největší meteorit na povrchu Marsu
Největší meteorit na povrchu Marsu
Na připojeném obrázku je vidět velký kámen, pojmenovaný "Block Island", což je zatím největší meteorit, jaký byl nalezen na povrchu planety Mars. Snímek byl pořízen pomocí panoramatické kamery (Pancam), která je součástí americké pojízdné laboratoře - robota Opportunity.

K analýze složení meteoritu byl použit alfa částicový a rentgenový spektrometr (APXS - Alpha Particle X-ray Spectrometer), který potvrdil, že kámen je bohatý na železo a nikl. Meteorit měří na délku přibližně 60 cm, jeho tloušťka je asi 30 cm. Svým složením se podobá meteoritu "Heat Shield Rock", který robot Opportunity nalezl v roce 2005 poblíž místa přistání (nedaleko ochranného tepelného štítu, který rovněž dopadl na povrch Marsu).

Tato fotografie (v úvodu článku) v tzv. falešných barvách je složena ze tří snímků, pořízených v červeném, zeleném a modrém světle přes filtry propouštějící záření o vlnových délkách 750, 530 a 430 nanometrů. Tyto zvýrazněné barvy jsou použity ke zvýšení viditelnosti rozdílů mezi jednotlivými typy horniny a minerálů.

Robot Opportunity poprvé spatřil meteorit 18. 7. 2009. Jeho první výzkumy byly provedeny 30. července, kdy robot pobýval na povrchu Marsu již 1961 marťanských dnů (tzv. solů). Poznámka: 1 sol trvá 24 hodiny 39 minut a 35,244 sekundy.

"Lesklé skvrny, které jsou vidět na povrchu meteoritu, je čistý kovový povrch, který dobře odráží světlo. Tyto skvrny nejsou zkorodovány, což znamená, že prostředí v oblasti Meridiani Planum bylo suché přinejmenším od doby dopadu meteoritu," říká Albert Yen, člen týmu Opportunity.

Největší meteorit na povrchu Marsu
Největší meteorit na povrchu Marsu
Jedna velká otázka však zůstává. Jak mohl kámen tak velkých rozměrů "přežít" srážku s povrchem planety, když současná řídká atmosféra Marsu nemohla natolik snížit rychlost dopadu vesmírného tělesa? "Můžeme předpokládat, že meteorit dopadl na povrch Marsu v době, kdy jeho atmosféra byla mnohem hustější než dnes," říká Albert Yen.

Astronomové připravují další analýzy meteoritu pomocí přístroje APXS, dále pomocí Mösbauerova spektrometru a zobrazovacího mikroskopu, kterými je vybaven robot Opportunity. Mösbauerův spektrometr poskytne informace o množství železných minerálů, zatímco mikroskop bude použit k získání fotografií povrchu meteoritu s vysokým rozlišením.

Připravovaná analýza může pomoci planetologům určit, jak dlouho mohl meteorit ležet na povrchu Rudé planety a zda to odpovídá zjištění u meteoritu Heat Shield Rock, který robot Opportunity studoval již dříve.

Robot si udělal zajížďku zhruba 250 m, aby mohl zkoumat nově objevený meteorit Block Island. "Když řídíme jízdu robota napříč písečnou pouští, každá příležitost k zastavení a studiu zajímavého kamene je vítána," říká Yen.

Zdroj: marsrover.jpl.nasa a www.astronomynow
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »