Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nové objekty v Saturnových prstencích

Nové objekty v Saturnových prstencích

Rodina Saturnových měsíců a prstenců se po podrobném zpracování fotografického materiálu dále rozrůstá.

pia06115.jpg
U vnějšího prstence F, byl na snímcích sondy Cassini, nalezen nový malý objekt, dočasně označený jako S/2004 S3. Obíhá planetu ve vzdálenosti 141.000 km. Jeho snímky byly pořízeny již 21. června 2004. Jedná se o sekvenci 18 obrázků úzko úhlové kamery pořízených za dvě a čtvrt hodiny v intervalu osmi minut. Zatím není známa povaha tohoto objektu, zda se jedná jen o shluk materiálu nebo o regulérní malý měsíc. Velikost je odhadována mezi čtyřmi a pěti kilometry průměru.

Prohlédněte si celý animovaný GIF. Na snímcích jsou vidět i ostatní měsíce, na prvním snímku se jedná o měsíc Atlas (asi 20 km v průměru), později se na dvou snímcích objeví měsíc Janus (181 km v průměru). Rozlišení snímků je 40 km na pixel.

pia06113.jpg
Při prohlídce mezer mezi prstenci byl v oběžné dráze Saturnova měsíce Atlas nalezen nový prstenec, označený prozatím jako S/2004 1R. Na obrázku je pozorovatelný mezi Saturnovými prstenci A a F. Mezera mezi prstenci A a F je široká asi 3.500 kilometrů. Nový prstenec se nachází blíže prstenci A a je poměrně málo jasný. V dolní části obrázku je blízko prstence F vidět měsíc Prométeus (102 km v průměru).

Na zvětšeném snímku je nový prstenec zvýrazněn červenou linkou.

Také tento obrázek byl pořízen již dříve, 1.července 2004, hned po navedení sondy na oběžnou dráhu okolo Saturnu. Maximální rozlišení tohoto snímku je 7 kilometru na pixel.

Zdroj : SaturnToday
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »