Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nové pohledy na Solis Planum

Nové pohledy na Solis Planum

3channels_HIII.jpg
Další pohledy na úchvatnou marťanskou krajinu přináší tento obraz, pořízený stereo kamerou s vysokými rozlišením (HRSC) umístěnou na palubě sondy Mars Express. Ukazuje část velmi silně erodovaného kráteru, vzniklého kdysi dopadem meteoritu do oblasti Solis Planum, v regionu Thaumasia.

Snímky, které byly podkladem tohoto pohledu na Mars, byly pořízeny během 431 oběhu sondy okolo Marsu a to již v květnu 2004. Rozlišení snímků je přibližně 48 metrů na pixel. Poklepáním na snímky získáte obraz ve vysokém rozlišení.

Zobrazený region se nalézá jižně od Solis Planum na souřadnicích 271° východní délky a 33°°jižní šířky. Sever se na snímku nalézá vlevo.

perspective_view_Hi.jpg
Velký erodovaný kráter vzniklý dopadem meteoritu, který je vidět v dolních partiích snímku, má průměr asi 53 kilometrů. Jeho zachovalý severovýchodní kráterový lem je asi 800 metrů vysoký. Modro bílý odstín snímku nad ním (levý horní roh snímku) zřejmě znamená, že tento prostor byl z větší části pokryt mlhou nebo mraky ležícími nízko nad povrchem.

Na jihu (vpravo na snímku) jsou pozorovatelné tektonické propadliny táhnoucí se ve třech převažujících směrech (k severozápadu, severovýchodu a východoseverovýchodu). Tyto zlomy jsou zjevně třemi různými fázemi vývoje povrchu. Některé z nich jsou až pět kilometrů široké a mohou být pozůstatkem pohybů kůry Marsu.

Na severním konci vyvýšené oblasti, se nachází téměř kruhová náhorní plošina o průměru skoro 15 kilometrů. Může jít o starý kráter vzniklý dopadem meteoritu, který se kdysi naplnil usazeninami. Ty se později ukázaly být méně erodovatelné než okolní hornina a z bývalého kráteru časem zůstala jen jeho výplň. Kráter se tedy jakoby obrátil naruby.

Perspektivní barevný obraz byl vypočítán na základě svislého pohledu, barvonosných kanálů a digitálního modelu terénu získaného ze stereo kanálů ve snímcích.

Zdroj: ESA
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »