Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Novinky na Marsu

Novinky na Marsu

Co dělají a čím se právě zabývají obě sondy NASA na Marsu? Mars Express objevil v atmosféře Marsu čpavek, existuje pod povrchem Marsu život?

Spirit a Opportunity se připravují na zimu

Spirit-03-SS-02-hills-B133R1.jpg
Spirit podstupuje "trénink", kterým se připravuje k výstupu do kopců Collumbia Hills, jeho dvojče, Opportunity, zkoumá vnitřek 130-ti metrového kráteru Endurance a pak se pravděpodobně přesune k jihu, k záhadnému, jakoby "vyleptanému" terénu.

Obě terénní vozidla však již brzy začnou s přípravou na krutou marsovskou zimu. Příprava Spiritu například zahrnuje série diagnostických testů neustále sledujících stav systému, zejména napájení a spotřebu elektrického proudu. Navíc pak pomocí své "ruky" získá přesné informace o možných rizicích vyplývajících ze změn teploty, hlavně pro kamery. Pak se pořizují snímky okolí, na kterých se bude hledat cesta budoucího pohybu sondy. Vědci se také pokoušejí roztočit "drhnoucí" pravé přední kolo jeho promazáním a rozehřátím. Toto kolo totiž stále spotřebovává při pohybu asi dvakrát tolik proudu jako ostatní kola. A nakonec se terénní vozidlo uloží k "hlubokému" spánku nočního režimu. Ten vypíná všechny systémy a spoléhá na to, že jej vycházející Slunce opět probudí. Sonda proto vždy nachýlí své sluneční kolektory směrem ke Slunci, aby co nejrychleji získala maximum potřebné energie.

Spirit se nyní pohybuje po úpatí Kolumbijských kopců a zkoumá různé neobvyklé kameny ve svém okolí. Doktor Ray Arvidson z vědeckého týmu mise řekl, že našli i mnoho geologických formací obvyklých na Zemi a přirovnal tuto krajinu k poušti v západní části Egypta, kde se dají najít podobně utvářená říční údolí.

Opportunity na druhé straně Marsu, stále ještě zkoumá skály v kráteru Endurance. Vědci se budou muset rozhodnout zda ponechají Opportunity během marťanské zimy uvnitř kráteru nebo popojedou až k dalšímu vybranému cíli, terénnímu útvaru, který vypadá jako by byl poleptán. Toto místo, na jih od Opportunity, obsahuje velké množství světlejšího podloží skalního terénu. Místní skály, jak se zdá byly usazeninami v mělkém moři, které se vypařovalo a tvořilo chemické sraženiny.

Existuje pod povrchem Marsu život?

Čpavek nalezený v atmosféře Marsu, by podle některých vědců mohl signalizovat život. Tento plyn, resp. jeho spektrální signatura, byla předběžně nalezena senzory planetárního Fourierova spektrometru (PFS), na palubě evropské sondy Mars Express.

Čpavek by mohl být klíčem k nalezení života na Marsu. V marťanské atmosféře totiž čpavková molekula přežije jen krátce a tak by se čpavek musel neustále doplňovat. Nabízejí se dva možné zdroje tohoto doplňování. Buď aktivní vulkány, které ale nebyly na Marsu nalezeny nebo mikrobi, o kterých ovšem také nic nevíme.

Profesor Vittorio Formisano, vedoucí týmu PFS, chce příští týden, na mezinárodní konferenci v Paříži, uvolnit další detaily z nových nálezů Fourierova spektrometru.

PFS je citlivý k záření v rozsahu od 1,2 do 50 mikronů, tedy rozsahu bohatě zastoupeného důležitými molekulami jako jsou voda nebo kysličník uhličitý. Do tohoto rozsahu patří také čpavek, který má spektrální čáru na 10 mikronech.

Ačkoli Mars express je na oběžné dráze kolem Marsu již od prosince 2003, vědci mají doposud analyzován jen zlomek dat dodaných spektrometrem PFS. Tvrdí, že to je důsledkem komplikovanosti PFS, stejně jako nutností zvládnout problémy s napájením přístroje. Ze známých výsledků tedy PFS zatím pozoroval degradaci kysličníku uhličitého a obohacené vodní páry nad velkými zaniklými vulkány na Marsu. Šlo však o detekce jen velmi malých množství látky prostřednictvím senzorů s vysokou rozlišovací schopností.

Odhalení čpavku přichází jen několik měsíců po detekování metanu, který byl rovněž v marťanské atmosféře nalezen. Metan je navíc dalším plynem s možným biologickým původem.

Jednou z možností, kterou museli vědci předem vyloučit bylo, zda čpavek náhodou nepochází z neúspěšná mise Beagle 2. Analýza však odhalila, že distribuce čpavku této hypotéze neodpovídá.

Čpavek sám je významný tím, že se jedná o sloučeninou dusíku a vodíku. A dusík je v marťanském prostředí prvek velmi vzácný. Protože však žádná z forem pozemského života, o které víme, nemůže existovat bez jeho přítomnosti, může čpavek signalizovat, že na Marsu přece jen existuje mikrobiální život.

Dvojčata sond Spirit a Opportunity nám však nejsou schopna odpovědět na otázku původu čpavku. Nemají pro to potřebné vybavení. Jsou určena hlavně pro geologickou práci. Ale budoucí mise by mohly zahrnout i senzory analyzující čpavek a určit tak, jestli má biologický nebo sopečný původ. Je totiž možné i to, že v sobě vázaný plyn uvolňuje postupně láva uložená na povrchu planety.

Zdroj: ESA, BBC, MarsDaily
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod
O autorovi12. vesmírný týden 2017

12. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 3. do 26. 3. 2017. Měsíc je ve fázi před novem. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze zůstává planeta Mars a objevuje se jasný Merkur. Jupiter je vidět téměř celou noc, ráno je nejvýše Saturn. Večerní obloha nabízí kometu 41P ve Velkém voze. Z nabídky 100 pozorování tu máme zvířetníkové světlo. 20. března začíná astronomické jaro. 26. března se mění čas. Kosmonautika patří především startům raket. K ISS například poletí nákladní loď Cygnus nazvaná John Glenn.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M51 HaLRGB

Česká astrofotografie měsíce je soutěž astronomická. Jak se však přesvědčíme vzápětí, i ona nám přináší obrázky skutečných krásek. Krásek, schovávajících se za jemný závoj. Ten však, jak už to i na barokních obrazech bývá, spíše odhaluje, než zahaluje. Nuže, pojďme se na ni podívat. Ve starší

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lovec

Na konci ledna panovalo dlouho dobu inverzní počasí s občasným vyjasněním. Nápad vyfotit votický javor s Orionem vznikl během chvíle a hned se vyrazilo na místo. Vysoká vlhkost vzduchu u horizontu napomohla ke zvýraznění nejjasnějších hvězd. Krajina: 9x 2min, f5,6, iso 3200 ohnisko 50 mm Hvězdy: 9x3min, f4, iso 3200 ohnisko 35 mm Mlhoviny: 4x3min, f4, iso 1600 ohnisko 35 Canon 1000D modifikovaný. Vše snímáno s nasazeným Hoya red enhancer filtrem, který lehce potlačuje světelné znečištění.

Další informace »