Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Přednáška: Existuje 10. planeta?
Veselý Jan Vytisknout článek

Přednáška: Existuje 10. planeta?

Letos v létě oznámili astronomové objev nového tělesa sluneční soustavy, které je větší než Pluto. V září se zjistilo, že 2003 UB313, jak se ono těleso provizorně označuje, má satelit. Opět se otevřela diskuse na téma, zda jej zařadit mezi planety. Ukazuje se, že vůbec neumíme říci, co to vlastně planeta je.

Na hvězdárně v Hradci Králové se v sobotu 15. října 2005 v 17:00 koná přednáška Existuje desátá planeta? Problém na ní nevyřešíme, ale ukážeme, jak se pojem planeta vyvíjel historicky, kterými směry se vedou současné diskuse a co je to za tělesa za Neptunem, o nichž se v posledních letech každou chvíli hovoří jako o "desátých planetách" (pro osvěžení paměti: Varuna, Quaoar, Sedna). Podíváme se i na trochu detektivní pozadí zmatků, které provázely zveřejnění objevu dosud největšího tělesa za Neptunem, které tým profesora Browna (M. E. Brown, Caltech, C. A. Trujillo, Gemini Observatory, D. L. Rabinowitz, Yale University) poprvé vyfotografoval už v říjnu 2003, našel po reanalýze starých dat v lednu 2005 a zveřejnil v červenci 2005.

Snímek 2003 UB313, který poídil 5. záí 2005 Maatin Lehký pomocí 0,4-m teleskopu JST v pozorovatelni ASHK na královéhradecké hvizdárni.
Snímek 2003 UB313, který poídil 5. záí 2005 Maatin Lehký pomocí 0,4-m teleskopu JST v pozorovatelni ASHK na královéhradecké hvizdárni.
Snímek transneptunického tělesa 2003 UB313, který pořídil Martin Lehký 5. září 2005 pomocí 0,4-m teleskopu JST v pozorovatelně ASHK na královéhradecké hvězdárně, ukazuje, že těleso je v dosahu velkých amatérských dalekohledů.




O autorovi

Jan Veselý

Jan Veselý

Zabývá se popularizací astronomie a příbuzných věd. Od roku 2018 pracuje v novém týmu Planetária Praha, kam přesídlil po téměř třiceti letech působení na Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové. Specializuje se především na předpovídání a výpočty výjimečných úkazů na obloze a velmi důkladně se zajímá o planetu Mars a její výzkum. O astronomii, zkoumání vesmíru, ale i vztahu lidí k světu kolem nás píše na blogu (dříve zde), publikuje sloupky v příloze Orientace Lidových novin, články na Neviditelném psu a v časopise Vesmír.

Své studenty na Gymnáziu Boženy Němcové se snaží vést k pochopení, jak (skvěle a jednoduše) funguje vesmír, ať už na úrovni atomu, kuchyně, laboratoře, Sluneční soustavy, Galaxie nebo celé kosmické pavučiny. Kromě fyzikálního pohledu na svět jej zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »