Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Výstava: Poslové kosmických katastrof

Výstava: Poslové kosmických katastrof

Od úterý 4. listopadu do soboty 8. listopadu od 9 do 19 hodin je na brněnské hvězdárně otevřena mimořádná výstava unikátních meteoritů, tedy "kamenů" které na nás v minulosti spadly z vesmírného prostoru. K vidění bude několik velmi vzácných exemplářů - například vzorek měsíční horniny a také meteorit, který přilétl z planetky Vesta, která se pohybuje mezi drahami planet Mars a Jupiter.

Vystaveny budou i vzácné exempláře meteoritického železa, jeden dokonce v podobě unikátní vyleštěné koule. Vystavené meteority pocházejí z Mexika, Namibie, České republiky, Maroka, Lybie, Slovenska a Mongolska. Největší exemplář váží asi tři kilogramy.

Výstavu meteoritů doplní rozsáhlá fotografická výstava pozemských kráterů, včetně nástěnné mapy jejich rozmístění po naší planetě.

Mimořádná výstava "Poslové kosmických katastrof" bude pro veřejnost otevřena již v úterý 4. listopadu ráno, vernisáž se za přítomnosti pracovníků Univerzity Karlovy uskuteční ve stejný den v 18 hodin, před přednáškou RNDr. Jakuba Halody, našeho špičkového odborníka na "vesmírné kameny". Mimořádná expozice meteoritů bude přístupná až do soboty 8. listopadu, kdy ji symbolicky "uzavře" pozoruhodný nebeský úkaz - zatmění Měsíce.




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »