Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Soutěž o nejlepší studentskou práci na téma světelné znečištění

Soutěž o nejlepší studentskou práci na téma světelné znečištění

Logo SOC
Logo SOC
Česká astronomická společnost vyhlašuje soutěž o nejlepší středoškolskou odbornou práci (soutěž SOČ) na téma světelné znečištění.

Již v minulých ročnících se objevovaly práce studentů, které byly kvalitní a probojovaly se do vyšších kol soutěže, konkrétně práce Tomáše Lázny a Pauly Parikrupové. Proto se Česká astronomická společnost rozhodla podpořit činnost dalších studentů a vyhlásit soutěž o nejlepší práci na toto téma.

Pravidla

Soutěž se vztahuje k 34. ročníku SOČ, tzn. školní rok 2011/2012. Hlavní výhrou je finanční odměna 5000 Kč, pro každého účasníka jsou pak zajištěny drobné věcné ceny. Vítězem se stává práce, která postoupí nejdále v soutěži; v případě shodného umístění bude hlavní cena rozdělena. Účast není omezena kategorií, ve které je práce přihlášena, pouze hlavním tématem práce musí být světelné znečištění a jeho konsekvence. Soutěž bude vyhodnocena po skončení 34. ročníku SOČ. Soutěž organizačně zajištuje Jan Kondziolka, soutěžní práce přihlašujte na email kondziolkajan(zavináč)seznam.cz, ideálně již před započetím práce (např. kvůli možnosti zpracovávání dvou tématicky shodných prací, doporučení spolupracovníků, materiální pomoc atd.; není však nutnou podmínkou!)

Témata, nápady, cíle…

"Výhodou" světelného znečištění je, že se jedná o problém multidisciplinární, proto okruh témat není jen astronomický. Z kategorií SOČ se může například týkat okruhů zdravotnictví, ochrany a tvorby životního prostředí, biologie, matematiky a statistiky, architektury, nebo elektrotechniky. Pokud přesto sami nevíte, čemu se věnovat, nebo nemáte s kým, ale máte chuť něco udělat, případně vám chybí technické prostředky pro realizaci, ozvěte se na email kondziolkajan(zavináč)seznam.cz, rádi vám pomůžeme. Zde je několik vhodných témat pro inspiraci: Zjištování druhové skladby hmyzu lákaného různými typy výbojek, případně typů lamp; srovnání stejných biotopů různě zasažených světelným znečištěním; měření fyziologických funkcí člověka při spánku při různých hladinách osvětlení; modelování mapy světelného znečištění na základě dat z terénu; statistické zpracování příspěvku světla domácnostní; sledování vlivu světelného znečištění na netopýry a mnohé další.

Budeme samozřejmě rádi, když se s pracemi zúčastní i vysokoškoláci, otevření vysokoškolského kola závisí na zájmu soutěžících a hlavně na financích... Proto vysokoškoláci, co jste se v druháku rozhodovali co dál dělat a světelné znečištění byla jasná volba, ozvěte se!

Další informace na www.SOC.cz




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »