Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Světelné znečištění - téma pro studenty

Světelné znečištění - téma pro studenty

Zajímá vás co to kolem lítá? Zjistěte v rámci SOČ druhovou skladbu poletujícího hmyzu...
Zajímá vás co to kolem lítá? Zjistěte v rámci SOČ druhovou skladbu poletujícího hmyzu...

Chcete si letos "šplhnout" u svého fyzikáře, učitele biologie či zdravovědy a přitom udělat něco užitečného? Středoškolská odborná činnost neboli známá SOČka je tu pro vás! Že nevíte téma? I s tím vám pomůžeme…

Světelné znečištění je stále se rozrůstajícím problémem a přitom se o něm a jeho spojitostech ví stále tak málo. To je prostor pro Vás, středoškoláky, abyste pomocí jednoduchých projektů dokázali některé spojitosti, o kterých se tuší, že existují, ale ještě nikdo se jimi seriozně nezabýval.

Co budu dělat?

V rámci SOČ studenti řeší projekty od těch nejjednodušších, po některé, které si mnohdy troufnou konkurovat i vysokoškolským. Soutěží se v 18 oborech, mezi nimi může se světelným znečištěním souviset například biologie, zdravotnictví, ochrana a tvorba životního prostředí, nebo fyzika. Pokud nepřijdete s vlastním tématem, ale přesto máte chuť pomoci a něco dělat, i s tím vám pomůžeme - témat je dostatek. Můžete zkoumat například lákání hmyzu na noční osvětlení, jste-li spíše zdravotnicky zaměřeni, můžete například měřit fyziologické funkce při spánku. Inspirací vám může být práce Tomáše Lázny z Prostějova, který v loňském roce vyhrál v oboru fyzika s prací Měření světelného znečištění v Prostějově.

Pokud vás téma zaujalo, ozvěte se na mail kondziolkajan(zavináč)seznam.cz. Chcete-li se dozvědět více o tom co je SOČka, navštivte její stránky.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »