Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Vyhodnocení fotografické soutěže k problematice světelného znečištění
Josef Jíra Vytisknout článek

Vyhodnocení fotografické soutěže k problematice světelného znečištění

Západočeská pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci s Hvězdárnou v Rokycanech a Hvězdárnou a planetáriem Plzeň vyhlásila fotografickou soutěž se zaměřením na problematiku světelného znečištění. Cílem soutěže byla osvěta v problematice světelného znečištění a propagace správného osvětlení, zdravého životního stylu a ochrany životního prostředí.

Soutěž byla určena pro všechny fotografy bez rozdílu. Vedle fotografické soutěže bylo jejím cílem i získání co nejširšího fotografického podkladového materiálu týkajícího se problematiky světelného znečištění. Tento materiál bude po skončení soutěže použit na propagaci nápravy a průběžného zlepšování situace v oblasti světelného znečištění.

Soutěže se zúčastnilo 80 autorů s celkovým počtem 591 fotografií. Podrobné informace o soutěži najdete na http://www.astro.zcu.cz/svetlo/skylight.html kde zároveň naleznete i kompletní seznam výherců včetně jejich fotografií. O tom, že se vyplatilo soutěže zúčastnit, vypovídá i fakt, že výherci byli oceněni nejen finančně, ale i věcnými cenami od sponzorů soutěže - firma Supra Praha s.r.o. a Společnost Astropis.

Při vyhodnocování soutěže byla porota, dle pravidel soutěže, vázána výběrem maximálně tří snímků v každé kategorii. Zajímavých snímků bylo ale mnohem víc, a tak byla vyhlášena ještě soutěžní kategorie "Cena diváků". Veřejnost měla možnost si zvolit ten úplně nejzajímavější a nejzdařilejší snímek ze všech kategorií. Absolutním vítězem se stal Martin Kákona s fotografií jihočeského Temelína "Nesvítí někdo zbytečně?". Cenu pro vítěze této kategorie - triedr - věnovala firma Supra Praha, s.r.o. Zároveň byl vylosován jeden z hlasujících účastníků soutěže "Cena diváků" - Karel Hojdar, který obdrží předplatné astronomického časopisu Astropis.

Vítězné snímky

kat1-1.jpg
Kat1-1
Vítěz kategorie - Jak rozhodne nesvítit a zároveň absolutní vítěz
soutěže o "Cenu diváků"
Nesvítí někde zbytečně?
Ma rtin Kákona, České Budějovice
kat2-1.jpg
Kat2-1
Vítěz kategorie - Správné světlo
Vídeň noc (seriál)
Karel Mokrý, Praha
kat3-1.jpg
Kat3-1
Vítěz kategorie - Variace na téma světlo a tma
Inverze (seriál)
Jan Kondziolka, Karviná

Předávání ceny absolutnímu vítězi

IMG_9415.jpg
IMG_9416.jpg

Co říct závěrem? Jako jeden z organizátorů soutěže, který se podílel na této soutěži, bych chtěl poděkovat jmenovitě několika spolupracovníkům, kteří věnovali nemalou část svého volného času do příprav tak zajímavé soutěže. Můj dík patří Marku Česalovi, Rosťovi Medlínovi, Karlu Mokrému, Pavlu Suchanovi a Lumíru Honzíkovi.




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »