Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  18. vesmírný týden 2012

18. vesmírný týden 2012

Mapa oblohy 2. května 2012 ve 22 hodin SELČ. Data: Stellarium
Mapa oblohy 2. května 2012 ve 22 hodin SELČ. Data: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 30. 4. do 6. 5.

Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Venuše je v maximálním jasu. Večer jsou vidět také planety Mars a Saturn. Stanice ISS se při svém přeletu na denním nebi občas přiblíží Venuši nebo Slunci. Blíží se start lodi Dragon k ISS.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 2. května ve 22:00 SELČ.

Obloha:

Měsíc bude v úplňku v neděli 6. května. Ten samý den bude také v perigeu, takže bude zároveň na obloze o něco větší než obvykle, ale okem si toho stěží lze všimnout. Dobře to zachytí až fotoaparát, pokud takový úplněk porovnáme s apogeovým. Dorůstající Měsíc projde na začátku týdne pod Marsem, v pátek pod Saturnem.

 

Planety:

Venuše (-4,7 mag) se nachází na pomezí Býka a Vozky. Je snadno viditelná za tmy, ale klidnější obraz patrně poskytne obloha ještě za soumraku, kdy je Venuše velmi vysoko na nebi. Vzhledem k tomu, že v pondělí dosahuje maximálního jasu -4,7 mag, měla by být ostrým zrakem snadno viditelná na modrém nebi. Jenom je dobré stoupnout si do stínu nějaké větší budovy, hledání pak bude snazší. Planeta je asi 40° od Slunce, to jsou asi 4 zaťaté pěsti na natažené ruce. Srpek Venuše má rozměr asi 38 úhlových vteřin.
Mars (0 mag) je za soumraku vysoko nad jihem v souhvězdí Lva. Nedaleko najdeme jasnou hvězdu Regulus. Velikost kotoučku klesla pod 10", přesto se dá vidět nejméně polární čepička a větší albedový útvar. Způsob, jakým nám Mars odhalí fotografové, je ale zásadně odlišný. Například vrátíme-li se do poloviny března, můžeme se podívat na sopky v oblasti Tharsis na působivě detailním snímku Sebastiana Voltmera. Pokud chceme vidět poněkud realističtější výsledky, které i tak překračují úroveň běžného amatéra, stačí nalistovat poslední záběry Michala Vajdy ze Slovenska.
Saturn (0,3 mag) v Panně je pěknou dominantou oblohy nad jihem kolem půlnoci. Září nedaleko jasné hvězdy Spica. Na severní polokouli se dá pozorovat výrazný pás, prstence jsou široce rozevřeny. Pěkné snímky Saturnu posílají i lidé z ČR a Slovenska.

Slunce je stále opepřeno mnoha skvrnkami, díky čemuž je i aktivita středně vysoká. Z dosavadního vývoje se na žádné výraznější zvýšení aktivity usuzovat nedá. Další vývoj slunečních skvrn sledujte na aktuálním snímku z SDO.

Éta Aquaridy jsou meteorický roj, jehož maximum připadá na neděli tohoto týdne. Původcem částeček roje je známá Halleyova kometa. Naneštěstí radiant tohoto roje, souhvězdí Vodnáře, vychází až nad ránem a nevystupuje příliš vysoko nad obzor. Vzhledem k tomuto faktu a přítomnosti Měsíce před úplňkem nelze očekávat více, než 5 - 10 meteorů spatřených za jednu hodinu.

Přelety ISS večer skončily. Pro některá místa v ČR nastávají nyní přelety na denní obloze kolem Venuše, nebo přes sluneční disk. S patřičným vybavením ochranným filtrem může přelet přes Slunce bezpečně sledovat každý. Zkontrolujte si, zda u vás nějaký přelet nenastává, na serveru Calsky.com.

Kosmonautika:

 • Raketoplán Enterprise byl minulý týden převezen z Washingtonu do New Yorku. Enterprise sloužil pouze k testům v atmosféře a nikdy do kosmu neletěl. Přesto je vzhledově hodně podobný letovým exemplářům. Jeho přelet nad New Yorkem byl zachycen na působivých fotografiích se Sochou svobody nebo Empire state building. Novým domovem Enterprise bude The Intrepid Sea, Air & Space Museum. Discovery byl mezitím zavezen do hangáru v The Smithsonians National Air and Space Museum.
   
 • Posádka Sojuzu TMA-22 úspěšně přistála na Zemi v pátek odpoledne našeho času.
   
 • V pondělí byla z kosmodromu Bajkonur vynesena raketou Proton-M/Briz-M geostacionární telekomunikační družice YahSat-1B. Dvojice komunikačních družic YahSat umožní zvýšení kvality poskytovaných služeb pro organizace v Evropě, Africe i na blízkém východě a v jihovýchodní Asii.
   
 • Indie vyslala na polární oběžnou dráhu satelit RISAT 1 k radarovému sledování povrchu za účely meteorologickými, klimatickými či zemědělskými. Vynesen byl raketou PSLV-XL ve čtvrtek.
   
 • Čína měla v neděli vypustit na raketě Dlouhý pochod 3B další dva satelity poziční sítě Beidou 2 Compass-3A a Compass-3B.
   
 • Soukromá společnost SpaceX pokračuje v přípravách lodi Dragon k demonstračnímu letu k Mezinárodní vesmírné stanici. Loď byla minulý čtvrtek přimontována k nosné raketě Falcon 9 a v pondělí má proběhnout předstartovní test motorů. Start byl nakonec naplánován až na 7. květen, takže více příští týden.
   
 • Ve čtvrtek 3. května se chystá na Mysu Canaveral na Floridě ke startu raketa Atlas V, která by měla vynést druhý ze čtveřice satelitů AEHF, což jsou čistě vojenské komunikační družice.
   

Výročí

 • 30. dubna 1777 (235 let) se narodil německý matematik Karl Friedrich Gauss. Byl mimořádně nadaný v matematice a již v 21 letech vydal své vrcholné dílo (Disquisitiones Arithmeticae). V prosinci 1801 pomohl znovunalézt planetku Ceres, která byla v noci na 1. ledna 1801 objevena Piazzim, ale pro krátké období sledování znovu ztracena. Zaujetí pro planetky vedlo k vydání díla o pohybu těles obíhajících kolem Slunce ovlivňovaných velkými planetami. Podle Gausse se ve statistice nazývá Gaussovo rozdělení. V integrálním počtu je na jeho počest pojmenována Gaussova věta pro převod plošného a objemového integrálu. Podle Gausse je také pojmenována jednotka indukce magnetického pole. Zabýval se teorií čísel, integrálním a diferenciálním počtem, teorií čísel, geometrií, matematickou analýzou, elektrostatikou, astronomií, optikou, geodézií a mnoha dalšími obory přírodních věd.
   
 • 4. května 1967 (45 let) odstartovala raketa Atlas-Agena D s měsíční sondou Lunar orbiter 4. Hlavním úkolem této řady družic bylo snímkování měsíčního povrchu. Po snížení dráhy posloužila také ke studiu gravitačního pole Měsíce. Po vyčerpání pohonných látek byla navedena k pádu na povrch Měsíce.
   
 • 4. května 2002 (10 let) odstartovala raketa Delta 2 s družicí Aqua. Tato družice NASA patří do trojice satelitů pro sledování zemského povrchu. Před ní startovala v roce 1999 Terra a po ní v roce 2004 Aura. Název v latině znamená voda. Proto se Aqua zaměřuje na vodní páru v atmosféře a rozložení ledu, sněhu a vody na povrchu Země. Zajímavé snímky z přístroje MODIS lze sledovat pravidelně na internetu.
   
 • 6. května 1872 (140 let) se narodil holandský astronom a astrofyzik Willem de Sitter. Publikoval spolu s Einsteinem práci o nutné existenci temné hmoty. Z obecné teorie relativity vypočítal tzv. de Sitterův vesmír, který neobsahuje hmotu a rozpíná se vlivem kosmologické konstanty, dnes známé (v češtině ne zcela vhodně) jako temná energie.
   

Výhled na příští týden:

 • Jupiter úhlově nejblíže Slunci
 • první let Endeavouru
 • Albrecht Abraham Michelson

Mapa oblohy v květnu s úkazy a zajímavostmi ke stažení v PDF
Mapa oblohy online a ještě jedna Hvězdná mapa online.

/a
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Vesmírný týden, Gauss, Lunar-Orbiter, Aqua


49. vesmírný týden 2016

49. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 5. 12. do 11. 12. 2016. Měsíc bude v první čvrti, uvidíme Lunar X? Večer je krásně vidět Venuše na jihozápadě. Mars je výše a skoro nad jihem. Ráno je pěkně viditelný Jupiter. Slunce se po krátkém zvýšení aktivity opět uklidnilo. Poté, co došlo k selhání horního stupně rakety Sojuz, zřítila se nad Ruskem nákladní loď Progress, původně určená k zásobování ISS. Pokud se v tomto týdnu povede start japonské zásobovací lodi HTV, bude to pro osazenstvo stanice úplně v pohodě. Kromě tohoto startu se očekávají ještě další čtyři.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

VdB149, VdB150, LDN1235 - prach v souhvězdí Cephea

Souhvězdí Cephea je cirkumpolárním souhvězdím naší severní oblohy. Podobně jako například Velká medvědice, jejíž část označujeme lidovým jménem Velký vůz. Ale přeci … Velký vůz pozná téměř každý, o Cepheovi mnoho z „neastronomů“ možná ani neví. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Veľká galaxia v Androméde M31

Prvý test Nikon D5100, NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm, Star Adventurer a DSO cca 50m od najbližšej LED lampy verejného osvetlenia ... D5100 + NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 3200, f2.8, 46 x 60 sec Light, 10 x Dark, 16 x Flat Sky Watcher Star Adventurer + Hama Star 61

Další informace »