Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  5. vesmírný týden 2014

5. vesmírný týden 2014

Mapa oblohy 29. ledna 2014 v 19 hodin SEČ. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Mapa oblohy 29. ledna 2014 v 19 hodin SEČ. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Přehled událostí na obloze od 27. 1. do 2. 2.

Měsíc bude v novu. Venuše je jasnou jitřenkou. Večer je vidět Merkur a Jupiter. Po půlnoci lze pozorovat Mars a k ránu Saturn. Aktivita Slunce byla velmi nízká a bude maximálně zvýšená. Na ranní obloze se k sobě blíží dvě komety viditelné binokulárem.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 29. ledna v 19:00 SEČ.

Obloha:

Měsíc bude v novu ve čtvrtek 30. ledna. Ve středu kolem sedmé ráno by snad měl jít vyhledat asi 4° pod Venuší. O den později by teoreticky šlo pozorovat srpek 15,5 hodiny před novem. Podobně 31. ledna večer kolem 17:30 připadá možnost vidět srpek asi 19 hodin po novu. Nejsnáze uvidíme Měsíc od víkendových večerů.

Planety:
Merkur (−0,5 mag) má ještě velkou jasnost a zároveň se dostává úhlově daleko od Slunce, takže je ideální šance jej spatřit. Hledejte na jihozápadě po 17:15.
Jupiter (−2,6 mag) je vidět hned po setmění a nabízí nejlepší podívanou. Tabulka úkazů je níže.
Mars (0,2 mag) a Saturn (0,5 mag) jsou vidět v druhé polovině noci. Rudá planeta je poblíž jasné hvězdy Spica v Panně. Saturn ve Vahách se ráno dostává až 23° nad jižní obzor. Venuše (−4,6 mag) je jasnou jitřenkou a je viditelná i ve dne napravo od Slunce. Pomocí dalekohledu rozlišíme velký srpek.
V tabulce níže jsou vybrané průchody Velké červené skvrny (GRS) přes střed kotoučku Jupiteru a významné úkazy Jupiterových měsíčků:

 

Přechody GRS   Úkazy měsíců
27. 1. 20:40   29. 1. Io přechod měsíc 22:17–(0:32)
Io přechod stínu 22:52–(1:08)
29. 1. 22:20   31. 1. Io přechod měsíc končí 18:59
Io přechod stínu končí 19:37
30. 1. 18:10   1. 2. Ganymed přechod měsíc 20:32–23:42
Ganymed přechod stínu 23:09–(2:23)
31. 1. 23:55   2. 2. Europa přechod měsíc 20:43–23:24
Europa přechod stínu 22:04–(0:47)
Časy jsou v SEČ.

Komety:

Komety Lovejoy a LINEAR v 5. týdnu 2014 na ranní obloze. Mapka pomocí programu Guide Autor: Martin Gembec
Komety Lovejoy a LINEAR v 5. týdnu 2014 na ranní obloze. Mapka pomocí programu Guide
Autor: Martin Gembec
Na ranní obloze se k sobě přibližují dvě momentálně nejjasnější komety na obloze. Jde o slábnoucí kometku C/2013 R1 (Lovejoy) a o něco slabší a nyní spíše setrvale jasnou kometku C/2012 X1 (LINEAR). Tento týden se již vejdou do zorného pole triedru 10×50, ale dá se očekávat, že nejlépe vyniknou až ve větším binokuláru, nebo dalekohledu s širším zorným polem. V únoru se přiblíží asi na dva stupně.

Aktivita Slunce je i přes výskyt zajímavých skvrnek na nízké úrovni. Další změny závisí na vývoji skvrn na povrchu Slunce. Tento vývoj můžete sledovat na aktuálním snímku SDO.

Kosmonautika:

 • Objevila se informace, že zatímco Chang'e 3 se na povrchu Měsíce úspěšně uspala před nadcházející druhou lunární nocí, vozítko Yutu nereaguje správně na povely. Je tedy možné, že 14 dní dlouhá noc bude znamenat konec toho nejlepšího aparátu, který s sebou čínská sonda přivezla (tedy především pohyblivost a přístroj na průzkum hornin).
   
 • Z událostí v americké kosmonautice zaujal noční start rakety Atlas V s družicí TDRS-L. Od dob nočních startů raketoplánů jsem již dlouho neviděl tak pěkné noční záběry startu z Floridy.
   

Výročí:

 • 27. ledna 1929 (85 let) se narodil náš významný znalec v oboru meteoritů s rodokmenem RNDr. Zdeněk Ceplecha, DrSc. Proslavila jej bolidová síť, kterou založil, a také první meteorit, u něhož byla spočítána dráha ve Sluneční soustavě – Příbram z roku 1959. Česká republika je dodnes velmocí v tomto oboru i díky Ceplechovým následovníkům. Dráhy počítají ze snímků v Evropě a Austrálii a podařilo se jim také spočítat dráhu Čeljabinského bolidu.
   
 • 31. ledna 1894 (120 let) se narodil vynikající východočeský astrofotograf Jindřich Zeman. Zabýval se pozorováním Slunce, meteorických rojů, ale hlavně astrofotografií. Byl také neúnavným stavitelem montáží, dalekohledů, astrografů a byl také brusičem zrcadel. Jeho nádherné fotografie noční oblohy byly publikovány v mnoha populárních astronomických knihách a časopisech. Dnes je po něm pojmenována cena pro astrofotografa roku České astrofotografie měsíce.
   

Výhled na příští týden:

 • Progress M-22M k ISS
 • Výročí: Mariner 10 u Venuše
 • Výročí: William Huggins
 • Výročí: Stardust

Mapa oblohy s úkazy v lednu ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Vesmírný týden


21. vesmírný týden 2017

21. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 22. 5. do 28. 5. 2017. Měsíc bude kolem novu. Večer je ideálně vidět Jupiter. V druhé polovině noci Saturn. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Vysoko na obloze pokračuje představení dvou jasnějších komet. Slunce je minimálně aktivní, na povrchu byly malé skvrnky. Doporučit tak můžeme spíše pozorování komet, které nebude rušit svit Měsíce, případně jedné i amatérsky dostupné supernovy. SpaceX vypustila dosud nejtěžší družici na dráhu přechodovou ke geostacionární a už se chystá statický zážeh dalšího Falconu 9 k letu s poněkud speciálnější lodí Dragon. Cassini se naposledy ohlédla směrem ke Slunci a vyfotografovala celý Saturn s jeho prstenci. Společnost Blue Origin přibrzdila ve vývoji motoru BE-4 nečekaná havárie. Očekáváme start rakety s čerpadly na elektřinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Odhalené vrstvy Slunce

„Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá …“. Slavné verše českého básníka Adolfa Heyduka, proslavené zejména scénou s Jaroslavem Marvanem a Ladislavem Peškem ve filmu Škola základ života. A právě tato „zlatá muška“, či její stejně pilná kamarádka, stála za

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ďalší diamant v korune?

Zelenkavá kométa Johnson (vpravo v strede), akoby smerovala do súhvezdia Severná koruna, ktorú tvorí sedmička hviezd v tvare písmena U naľavo . V skutočnosti je ich vzájomná poloha náhodná a nemá žiaden súvis. Kométa C/2015 V2 Johnson je aktuálne ozdobou nočnej oblohy, kedy vstupuje do obdobia jej najlepšej pozorovateľnosti. Vďaka vysokej oblačnosti majú najjasnejšie hviezdy halo, ktoré zvýrazňuje ich skutočnú farbu a spektrálny typ. Modré hviezdy sú najteplejšie a naopak čím je hviezda viac červená, tým je chladnejšia. www.facebook.com/pauliephotography

Další informace »