Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Eta Lyridy 2010

Eta Lyridy 2010

ely08.jpg
Dňa 9. 5. 2009 nastane maximum meteorického roja eta Lyridy. Materským telesom tohto roja je pravdepodobne kométa C/1983H1 IRAS-Araki-Alcock. Eta Lyridy sú málo známym meteorickým rojom, ktorý bol len nedávno zaradený do sledovania v rámci programu organizácie IMO.

Meteorický roj eta Lyridy je aktívny každoročne od 3. mája do 12. mája. Predpokladá sa, že tohtoročné maximum nastane 9. mája okolo 9:00 LSEČ. Frekvencia tohto roja je pomerne nízka, v maxime dosahuje približne 3 meteory za hodinu. Poloha radiantu je α = 19 h 10 min; δ = +44°. Meteory tohto roja sú stredne rýchle, do zemskej atmosféry vstupujú rýchlosťou dosahujúcou 44 km za sekundu. Pozorovacie podmienky by mali byť slušné, nakoľko Mesiac po poslednej štvrti bude pozorovania rušiť len minimálne. Nakoľko sa však jedná o veľmi slabý roj je jeho pozorovanie vhodné len pre skúsených pozorovateľov. Keďže bol do pracovného zoznamu IMO zaradený len nedávno, sú jeho pozorovania cenné. Roj geneticky súvisí s kométou C/1983H1, ktorej obežná doba je 964 rokov.

Zdroj:
IMO
O autorovi42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Asteroid 7 Iris

Oblast oblohy s asteroidem 7 Iris focený z města přes světelné znečištění

Další informace »