Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Júnové Bootidy 2009

Júnové Bootidy 2009

junove Bootidy
junove Bootidy
27.6.2009 nastane maximum meteorického roja júnové Bootidy. Roj sa vyznačuje pomerne nízkou aktivitou, no z času na čas vie príjemne prekvapiť.

Roj je v činnosti od 27. júna do 5. júla. Maximum nastáva každoročne okolo 27. júna. Už o deň neskôr sa však pozoruje prudký pokles aktivity. Maximálna ZHR dosahuje len 1-2 meteory za hodinu, ale v rokoch 1916, 1921 a 1927 bola pozorovaná veľmi vysoká aktivita. Meteorický roj júnové Bootidy bol z pracovného zoznamu IMO vylúčený z dôvodu nízkej aktivity. V roku 1998 došlo k neočakávanému zvýšeniu jeho aktivity, kedy ZHR dosiahla až 100 meteorov za hodinu, pričom maximum trvalo 12 hodín. Vďaka tomuto nárastu bol meteorický roj opätovne zavedený do pracovného listu IMO. V roku 2004 bol pozorovaný ďalší nárast aktivity, kedy ZHR dosiahla hodnoty 20 - 50 meteorov za hodinu.

V maxime je radiant pomerne difúzny, jeho plocha je pravdepodobne väčšia ako 5 stupňov. Súradnice radiantu sú RA=223°, DEC=+58°. Meteory tohto meteorického roja sú pomerne slabé, priemerná jasnosť sa pohybuje okolo +5 mag. Občas sa vyskytujú aj veľmi jasné meteory - bolidy.

Prvýkrát bol roj pozorovaný v noci z 27. na 28. júna 1916. Po západe Slnka skupina pozorovateľov v Anglicku hlásila vysokú aktivitu meteorov. Členom skupiny bol aj veľmi skúsený pozorovateľ William F. Denning. Denning napísal, že "veľké množstvo meteorov vyletovalo z radiantu medzi súhvezdiami Pastier a Drak". Popísal meteory ako mierne pomalé, biele s nažltlými stopami, ktoré mali veľmi krátke trvanie. U niektorých meteorov zbadal aj náhle zvýšenie jasnosti blízko konca ich dráh. Po objave roja sa začalo s hľadaním materského telesa júnových Bootid. Bol to práve Denning, ktorý zistil, že to môže byť len kométa 7P/Pons-Winnecke. Analýzou skorších pozorovaní sa podarilo zistiť, že v čase od 26. júna do 11. júla 1872 pozorovali členovia talianskej meteorickej asociácie meteory, ktoré vyletovali z rovnakého miesta z akého ich pozoroval aj Denning.

Odhaduje sa, že tohtoročné maximum nastane 27.6.2009 o 8:30 UT. IMO doporučuje začať pozorovanie večer 26.6.2009, z dôvodu nepredvídateľného vývoja frekvencie a trvania maxima. Pozorovať môžete všetkými dostupnými metódami vrátane zakresľovania do gnómonického atlasu.

Zdroj:

Meteory.sk
IMO
O autorovi30. vesmírný týden 2018

30. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 7. do 29. 7. 2018. Měsíc bude v úplňku a nastane dlouhé úplné zatmění. Mars bude v opozici se Sluncem. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn. Ráno je vidět také Neptun a Uran. Očekáváme dva starty s celkem 14 družicemi v jednom dni, respektive během čtvrt hodiny. Před 45 lety odstartovala v lodi Apollo na palubu orbitální stanice Skylab poslední dlouhodobá posádka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »