Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Kometa 17P Holmes - fotografie

Kometa 17P Holmes - fotografie

V krátké době se v redakční poště sešly snímky komety 17P Holmes. Kromě ČAM za měsíc říjen se můžete potěšit i snímky které poslali:

Vaše snímky rádi přidáme, zasílejte je společně s popisem na info@astro.cz

Libor Vyskočil, Hvězdárna v Úpici

Kometa 17P Holmes na bezměsíčné obloze

L.Vyskočil: 17P Holmes
L.Vyskočil: 17P Holmes
Po týdnu trvajícím marném čekání na jedinou díru v mracích se ve středu 31. října nad Úpicí konečně vyjasnilo. Měsíc se navíc vzdálil od komety tak, že dovolil fotografovat na temné obloze ještě dvě a půl hodiny po astronomickém soumraku a příznivé podmínky nastaly i pokud jde o seeing. Nezbývalo než nastavit kometu do středu zorného pole a pořídit přes barevné filtry sérii 24 s snímků. Při delší expozici už totiž docházelo k saturaci optického jádra komety.

Výsledný snímek je LRGB kompozicí s celkovou expoziční dobou 192 s. Byl pořízen 0.3-m dalekohledem úpické hvězdárny v 19h 10 m UT . Zajímavé je sledovat rozložení barev v komě . Zatímco zeleně zřejmě září radikály plynu , neutrální odstín by mohl patřit světlu Slunce odraženému na prachových částicích. Na samotném okraji komy zobrazené na snímku převládá opět zelený odstín a jemnou nazelenalou komu lze na originálních snímcích sledovat až do vzdálenosti 12-ti obloukových minut, takže průměr komy je možné odhadnout na 24 obloukových minut .

Pavel a Petr Cagašovi, Zlín

Po dlouhých dnech zatažené oblohy se konečně na chvíli vyjasnilo i ve Zlíně a i my se mohli pokochat pohledem na kometu Holmes. Přikládám dva snímky z dnešního večera (1. listopadu 2007) pořízené 26,5 cm f/8 Newtonem hvězdárny ve Zlíně a kamerou G2-1600 přes RGB filtry.

Snímky nebyly žádným způsobem upravovány (filtrovány), vzhledem ke značnému jasu komety ani nebyl odečítán temný snímek a aplikován flat field.

P.Cagaš: 17P Holmes, 3 min
P.Cagaš: 17P Holmes, 3 min
První snímek je složenina tří expozic dlouhých 1 minutu (celkem tedy 3 minuty expozice). Pohyb komety mezi hvězdami byl natolik malý, že bylo možno složit obraz podle hvězd a nikoliv podle jádra komety.
P.Cagaš: 17P Holmes, 15 min
P.Cagaš: 17P Holmes, 15 min
Další snímek je již složen z 5 min expozic v každé barvě (celková expozice 15 minut). Jednotlivé expozice ale byly pouze 15 sekund dlouhé a střídaly se v pořadí RGB. Díky tomu jsou i stopy hvězd barevně poměrně věrné. Hvězdy jsou na tomto snímku v poměru ke kometě znatelně slabší, protože jejich jas je rozprostřen do delší stopy. Koma je ale vykreslena lépe s lepším poměrem signál/šum.

Petr Horálek

P.Horálek: 17P Holmes
P.Horálek: 17P Holmes
Zasilam dve kresby zachycujici kometu 17P Holmes 27. rijna 2007. Obe dve kresby byly porizeny pres reflektor 0.25m (f4.7) pri 133 nasobnem zvetseni. Nasledne byly invertovany barvy a jedine digitalni upravy, ktere jsem byl nucen udelat, byly provedeny ve Photoshopu (vyhlazeni tahu tuzkou). Prvni kresba byla porizena v Nemecku nedaleko vrcholu Arber (1456 mnm) (pobliz hranicniho prechodu Zelezna ruda), druhy v Ceske republice, zapadne od Prahy na poli pobliz vesnice Celakovice. Dalsi kresby naleznete na strankach Petra Horalka

Vice o expedici se muzete pripadne dozvedet zde: http://astro.sci.muni.cz/clanek.php?id=684 a v pokracovani http://astro.sci.muni.cz/clanek.php?id=685.

Milan Uhlář

M. Uhlar: 17P Holmes
M. Uhlar: 17P Holmes
V stredu sa obloha vycistila aj v Opave. Vyuzil som toho a nafotil som niekolko fotografii komety 17P Holmes. Zaslana fotografia komety bola fotena v ohnisku dalekohladu Newton 250/1200 za pouzitia fotoaparatu Canon 5D a je zlozena z dvoch snimkov 2s a 4s.

Ladislav Spejchlík, Kovánec u Mladé Boleslavi

L.Spejchlík
L.Spejchlík
První snímek byl vyfotografován 27.10.2007 ve 22:43hodin. CCD QHY8 přes N200/800mm.Je to složenina 30snímků po 12vteřinách. Jedná se o výřez 1:1.
L.Spejchlík
L.Spejchlík
Druhý snímek byl pořízen 31.10.2007, bylo jasno ale seeing byl špatný, proto jsem nafotil velký počet snímků abych si z nich mohl vybrat ty nejlepší a ty poté zpracovat. Také jsem chtěl zkusit zvýraznit komu a proto jsem udělal několik dlouhých expozic. Celkem jsem nafotil 200 snímků a pěkných bylo 81. Foceno bylo CCD QHY8 přes WO 132 FLT - 132/925mm. Snímek je složenina: 1x10min + 4x9min + 6x5min + 1x3min + 14x75 sec. + 14x70 sec. + 20x45 sec. + 21x20sec. Takže celkem 81 snímků a celkem 109minut. Jedná se taktéž o výřez 1:1.

Ladislav Šmelcer a Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí

Vzhledem k tradičně nepříznivému listopadovému počasí jsme byli rádi, že se nám podařilo kometu pozorovat a zaznamenat digitální technikou ve čtvrtek 1. listopadu 2007. Použili jsme dvojici přístrojů, teleskop Schmidt-Cassegrain o průměru objektivu 28 cm spolu s CCD kamerou SBIG ST-7 a dalekohled Coudé refraktor 150/2250 mm, který jinak slouží pro pozorování veřejnosti v hlavní kopuli hvězdárny, ve spojení s digitálním fotoaparátem Nikon D50.

zanrova.jpg
0165-0166.jpg
0182-3_3.jpg
0182-3_3rgb.jpg
st7-mask.jpg
st7-rgb.jpg
O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Pozorování , Kometa , Čtenářská galerie


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »