Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Maximum meteorického roja južné delta Aqaridy

Maximum meteorického roja južné delta Aqaridy

met.jpg
V noci z 28.7. na 29.7. nastane maximum meteorického roja južné delta Aqaridy, ktorý patrí do komplexu meteorických rojov v súhvezdí Vodnár.

Meteorický roj južné delta Aqaridy (SDA) je v činosti od 12.7. do 19.8., pričom jeho maximum nastáva pravidelne okolo 28.7. Roj patrí patrí do komplexu meteorických rojov v súhvezdí Vodnár a jeho pozorovania sú pomerne cenné, nakoľko sa mu v posledných rokoch nevenuje dosť pozornosti. Maximálna ZHR dosahuje približne 20 meteorov za hodinu. Poloha radiantu je α = 339° δ = -16°. Meteory roja SDA sú stredne rýchle, do zemskej astmosféry vnikajú rýchlosťou približne 41 km/s. Občas sa vyskytujú veľmi pekné farebné bolidy.

Tohtoročné maximum bude mať vynikajúce pozorovacie podmienky, nakoľko je Mesiac ešte pred prvou štvrťou, čo znamená, že zapadá večer. Maximum roja južné delta Aqaridy je dosť ploché a preto je celkom možné, že sa natiahne až do 30.7. Počas maxima nie je vylúčená ani premenlivá aktivita. Pozorovať je možné voľným okom ale aj teleskopicky. V čase maxima je v činnosti niekoľko ďalších meteorických rojov a preto je potrebné zvlášť citlivo určovať rojovú príslušnosť jednotlivých meteorov.

Zdroj:
International Meteor Organization (IMO)
O autorovi42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Asteroid 7 Iris

Oblast oblohy s asteroidem 7 Iris focený z města přes světelné znečištění

Další informace »