Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Maximum meteorického roja južné delta Aqaridy

Maximum meteorického roja južné delta Aqaridy

met.jpg
V noci z 28.7. na 29.7. nastane maximum meteorického roja južné delta Aqaridy, ktorý patrí do komplexu meteorických rojov v súhvezdí Vodnár.

Meteorický roj južné delta Aqaridy (SDA) je v činosti od 12.7. do 19.8., pričom jeho maximum nastáva pravidelne okolo 28.7. Roj patrí patrí do komplexu meteorických rojov v súhvezdí Vodnár a jeho pozorovania sú pomerne cenné, nakoľko sa mu v posledných rokoch nevenuje dosť pozornosti. Maximálna ZHR dosahuje približne 20 meteorov za hodinu. Poloha radiantu je α = 339° δ = -16°. Meteory roja SDA sú stredne rýchle, do zemskej astmosféry vnikajú rýchlosťou približne 41 km/s. Občas sa vyskytujú veľmi pekné farebné bolidy.

Tohtoročné maximum bude mať vynikajúce pozorovacie podmienky, nakoľko je Mesiac ešte pred prvou štvrťou, čo znamená, že zapadá večer. Maximum roja južné delta Aqaridy je dosť ploché a preto je celkom možné, že sa natiahne až do 30.7. Počas maxima nie je vylúčená ani premenlivá aktivita. Pozorovať je možné voľným okom ale aj teleskopicky. V čase maxima je v činnosti niekoľko ďalších meteorických rojov a preto je potrebné zvlášť citlivo určovať rojovú príslušnosť jednotlivých meteorov.

Zdroj:
International Meteor Organization (IMO)
O autorovi3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Scintilace hvězdy Sírius

Další informace »