Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Několik bolidů nad jihem USA

Několik bolidů nad jihem USA

Záznam jednoho z bolidů
Záznam jednoho z bolidů
Bolid jasný téměř jako Měsíc v úplňku spatřila řada lidí z amerických států Nové Mexiko a Texas. Stalo se tak 21. září 2010 kolem 21:01 místního času, tj. 22. září 2010 ve 03:01 UT. Průlet zachytilo několik celooblohových kamer, mezi nimi i jedna, pracující v blízkosti města Santa Fe. Záznam z ní si můžete pustit kliknutím na odkaz.

Z videa z něj dobře patrné, že meteor nejprve pomalu zjasňoval, pak prolétl v těsné blízkosti Měsíce, několikrát na krátký okamžik výrazně zjasnil a na konci své dráhy se rozpadl na několik částí. Letěl směrem od JJV na SSZ a byl mimořádně pomalý, dal se na obloze pozorovat déle než 20 sekund. První odhady hovoří o jasnosti -11 mag a podle některých zpráv byly po jeho průletu zaznamenány i zvukové efekty.

Poté, co proletěl nad Novým Mexikem, pokračoval do západní části Texasu, odkud byl také hlášen mnoha lidmi. Například Matthew Byrd jej pozoroval se svou ženou z města Amarillo a přibližně 7-8 minut po jeho pohasnutí spatřili další jasný meteor, který letěl ve stejném směru. Popsali jej jako "jasně bílý s odletujícími bílými jiskrami". Zhruba po hodině a půl, ve 04:36 UT byl nad Texasem spatřen další bolid. Tentokrát byl podstatně rychlejší, trval jen 1,5 sekundy a jeho jasnost byla kolem -6 mag.

Na stránce http://www.elpasoallsky.blogspot.com/ je uvedeno, že všem zde zmíněným událostem předcházely ještě dva podobné úkazy, které byly pozorovány téměř současně ve střední části Nového Mexika. Podle autora měly všechny jevy podobnou dráhu a nabízí možnost, že by mohly souviset s těsným průletem nejmenované planetky kolem Země ve dnech 8. a 9. září.

Použité zdroje:

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »