Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Skvrny na Slunci v těchto dnech

Skvrny na Slunci v těchto dnech

Slunce dne 27. března ve 23:24 SEČ. Zdroj: SOHO
Slunce dne 27. března ve 23:24 SEČ. Zdroj: SOHO
V současné době se Slunce nachází v období minima své aktivity, kdy končí starý jedenáctiletý sluneční cyklus a začíná cyklus nový. První malá aktivní oblast nového cyklu se objevila již v lednu tohoto roku. Sluneční fyzikové to poznají podle polarity magnetických polí slunečních skvrn, která se s nástupem nového cyklu mění.

Zatímco v minulých měsících byly na Slunci jen občas vidět malé skvrnky, 23. března se u východního okraje slunečního disku objevila skupina skvrn, která se rychle rozvíjela. 24. března už byly pozorovány dvě skupiny a v současné době jsou na Slunci tři středně velké skupiny slunečních skvrn typu D, z nichž jedna z nich nás 25. března obdařila středně silnou erupcí. Taková aktivita je v období minima spíše výjimečná. Z počátku nového cyklu se však ještě nemůžeme radovat, protože všechny tři skupiny patří ke starému cyklu. Je celkem běžné, že v období slunečního minima se vyskytují skvrny obou cyklů zároveň. Zvýšení počtu skvrn a tím i aktivity Slunce v souvislosti s novým cyklem se předpokládá přibližně na konci tohoto roku. Maximum nového cyklu můžeme očekávat v období mezi lety 2011-2013.

Sluneční skvrny jsou místa se silným magnetickým polem, které brání přenosu energie k povrchu. Proto je pozorujeme jako temné oblasti. Erupce představují náhlé uvolnění energie magnetického pole, při nichž se urychlují nabité částice a ohřívá se část sluneční atmosféry. Silné sluneční erupce mohou ovlivnit magnetosféru naší Země.

RNDr. Michal Sobotka, DrSc.
Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Sluneční oddělení
Ondřejov








O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »