Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Černé díry v kulových hvězdokupách

Černé díry v kulových hvězdokupách

Na základě posledních pozorování HST existují středně veliké černé díry. Byly nalezeny v centrech kulových hvězdokup. Dříve neobjevené černé díry poskytují důležitý článek ve znalostech o vývoji černých děr.

Kulové hvězdokupy obsahují jedny z nejstarších hvězd ve vesmíru. Pokud hvězdokupy obsahují černé díry nyní, pak pravděpodobně obsahovaly černé díry již v době svého vzniku. Nová pozorování HST pomáhají odpovědět na jednu z ddůležitých nezodpovězených otázek dnešní astronomie - jakým způsobem se formovaly galaxie.

Toto tvrzení je založeno na podivném vztahu - hmotnost černých děr je úměrná hmotnosti hvězdného prostředí, které je obklopuje. Supermasivní černé díry objevené HST v centrech galaxií představují přibližně 0.5% hmotnosti hostující galaxie. Překvapivě, černé díry objevené v kulových hvězdokupách, které jsou řádově méně hmotné než galaxie, odpovídají tomuto vztahu. Pravděpodobně existuje zatím neobjevený proces, který zásadním způsobem propojuje černé díry s jejich hostitelem.

Středně velké černé díry, které byly nyní objeveny mohoy být stavebními kameny supermasivních černých děr nacházejících se v centru většiny galaxií.

Astronomové hledali černé díry v kulových hvězdokupách déle než 30 let. Překážkou bylo nedostatečné rozlišení pozemních dalekohledů. V 70. letech 20. století bylo rozhoduto, že se jedná o úkol pro HST s jeho vynikajícím rozlišením, které je nutné k pohledu do blízkosti černé díry.

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »