Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Odlesky a vítr od černé díry

Odlesky a vítr od černé díry

ngc 1068 slozeny snimek - rentgenove zareni (cervena), viditelne svetlo (zelena)
ngc 1068 slozeny snimek - rentgenove zareni (cervena), viditelne svetlo (zelena)

Snímek NGC 1068 vznikl složením rentgenového (zelená) a optického (červená) snímku této aktivní galaxie. Můžeme sledovat plyn unikající velkými rychlostmi z okolí centrální černé díry, ve vnitřních ramenech pozorujeme oblasti s právě vznikajícími hvězdami (tyto oblasti září v optickém i rentgenovém oboru).

Protažený tvar plynového oblaku je způsoben efekty v oblasti obklopující černou díru. Torus ("pneumatika") o hmotnosti 5 milionů Sluncí pozorujeme jako bílou oblast v centru obrázku. Radiová pozorování naznačují, že se rozkládá v oblasti 1-300 světelných let od černé díry.

Pozorované rentgenové záření toru je rozptýlené a odražené záření přicházející od skrytého disku horkého plynu, který velmi těsně obklopuje centrální černou díru. Rychle unikající plyn převážně pochází z toru a částečně i z horkého disku.

Měření palubním spektrometrem Chandry umožnila odhadnout složení a rychlost unikajícího plynu. Složení je s vyjímkou teploty (100 000°C) a chybějícího kyslíku velmi podobné sluneční atmosféře. Průměrná rychlost plynu dosahuje 1.6 milionu kilometrů za hodinu.

Chandra






12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »