Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Vedci vytvorili mapu tmavej hmoty

Vedci vytvorili mapu tmavej hmoty

3D vizualizácia tmavej hmoty vo vzdialených zhlukoch galaxií
Autor: Yale University

Štúdia z 28. februára uverejnená v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society zachytáva najnovší objav vedcov z Yale univerzity. Zhotovili mapu tmavej hmoty s najväčším rozlíšením aké sa doposiaľ podarilo dosiahnuť. Táto mapa ponúka závažné dôkazy pre existenciu studenej tmavej hmoty – pomalých častíc, ktoré tvoria väčšinu hmoty vo vesmíre. 

Mapa tmavej hmoty je výsledkom dát z Hubble Space Telescope Frontier Fields, ktorý pozoroval trojicu galaktických zhlukov, ktoré fungujú ako kozmické zväčšovacie sklá – gravitačné šošovky, vďaka čomu dovidia k starším a vzdialenejším častiam vesmíru.

Yaleský astrofyzik Priyamvada Natarajan viedol medzinárodný tím vedcov, ktorí analyzovali dáta z Hubblových snímkov. Vďaka tomu mohli úspešne zmapovať tmavú hmotu v rámci spomínaných troch galaktických mračien v úžasných detailoch. Navzdory všetkým úspechom však samotné častice, z ktorých sa tmavá hmota skladá, nášmu poznaniu stále unikajú. Práve tieto častice majú byť zodpovedné za gravitačné šošovkovanie, ohýbanie svetla vzdialených galaxií.

Vedci sa domnievajú, že tmavá hmota – teoretické častice, ktoré neinteragujú s časticami normálnej látky a ani neabsorbujú svetlo, avšak majú gravitačný vplyv na žiarivú hmotu – tvorí 80% celého vesmíru. Tmavá hmota nám môže pomôcť vysvetliť spôsob vzniku galaxií a štruktúru vesmíru.

Novovytvorená mapa spája počítačové simulácie s predpoveďami studenej tmavej hmoty; studená tmavá hmota sa v porovnaní s rýchlosťou svetla pohybuje pomaly, zatiaľ čo horúca tmavá hmota sa pohybuje rýchlo. Táto zhoda so štandardným modelom zároveň poskytuje nepriame dôkazy tmavej hmoty. 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Phys.orgO autorovi

Viktória Zemančíková

Viktória Zemančíková

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD. (*1990, Košice) je slovenská popularizátorka astronomie. Do hvězdné oblohy se zamilovala už jako malé dítě a vesmír je její celoživotní vášní. Je absolventka pomaturitního studia astronomie na Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanově a též pracovala na Hvězdárně a palnetáriu v Prešově. Vyjma hvězdnému nebi a vesmíru se věnovala filosofii a metodologii vědy v rámci doktorandského studia na Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Je autorkou astronomického kalendáře v časopise Quark a na stránkach Slovenského zväzu astronómov. Publikuje populárně-vedecké články na portálu www.pc.sk.

Štítky: Temná hmota


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Maják

Z poslední noci. Tohle místo je asi kilometr a půl od hlavního města Korsiky. Tuhle noc byl navíc lehký opar a silný airglow, téměř bez struktur. Minutová expozice vycházela šíleně barevně vyblitá a nekontrastní, takže jsem nakonec udělal 5 minut expozici na každý panel, fotil jsem celkem cca hodinu a půl. Ostrůvek se jmenuje iles sanguinaires, původně jsem chtěl fotit přímo na něm, ale tohle bylo jednodušší :)

Další informace »