Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2012  >  Červenec  >  Tolik různých směrů

Česká astrofotografie měsíce - Červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tolik různých směrů

Uznání a copyright: Petr Horálek

Popis:

Čas je neuvěřitelně pomocná veličina. Když se někdo podívá na oblohu, uvidí relativně nehybné body a při troše štěstí i nějakou družici nebo letadlo. Teprve čas ale ukáže tolik souvislostí. Na širokoúhlém snímku je zachyceno dění na obloze od soumraku do příchodu měsíčního svitu, tedy asi 3 a čtvrt hodiny v kuse. Při soumraku se přes oblohu od jihozápadu přesunula řídká oblačnost, kterou nasvítil červánkový svit daleko za obzorem, kde zapadlo Slunce. Naopak při vzestupu Měsíce nad obzor se jeho světlem nasvítila oblačnost v pravém horním rohu. Mezitím proletělo několik letadel na svých obvyklých trasách, dva meteory z odlišných radiantů a zableskla i jedna družice Iridium. Ovšem nejzajímavější je směr hvězdných stop. Jejich dráhy nejsou ani tak zkresleny širokoúhlým objektivem, jako spíš ukázkou vnímání nebeské klenby. Každá hvězda se díky rotaci Země kolem osy zdánlivě pohybuje po kružnici. Čím je blíž k nebeskému pólu, tím je průměr kružnice menší. Naopak u nebeského rovníku se hvězdy pohybují jakoby po přímce, protože kružnice obepíná nebeskou klenbu v její půlce. Na obrázku je tak možné určit, kde je například jih a západ nebo jaké jasné hvězdy jsou nad či pod nebeským rovníkem. Najdete třeba Velký vůz? Nápověda: hledejte blízko severního nebeského pólu.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: AsÚ Ondřejov, Kosmická budova

Datum pořízení: 7./8. července 2012

Optika: Samyang 8 mm (f/3.5)

Snímač: Canon 550D

Zpracování:

Nasnímáno 390 snímků po 30 s, ISO 400, RAW, úprava křivek a snížení šumu jednotlivě u každého snímku pro věrnější zobrazení, konverze všech snímků do TIF, složeno v Startrails, ručně očištěno o všechny bodové artefakty a jemně doostřeno v Photoshopu.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »