Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astronomický tábor Jihlavské astron. spol. 2016

Astronomický tábor Jihlavské astron. spol. 2016

Astronomický tábor Jihlavské astronomické společnosti je letní dětský tábor zaměřený na astronomii a příbuzné vědní oblasti. Tábora se mohou účastnit všichni, kteří se chtějí nejen pobavit, ale také se něco dozvědět. Kromě běžného táborového života je součástí tábora také návštěva hvězdárny, pozorování noční oblohy pomocí velkých astronomických dalekohledů a netradiční seznámení s astronomií, fyzikou a ostatními přírodními vědami.  

Typ akce: Astronomický tábor
Termín konání akce: 20.07.2016 – 01.08.2016

Astronomický tábor Jihlavské astronomické společnosti Autor: Jihlavská astronomická společnost
Astronomický tábor Jihlavské astronomické společnosti
Autor: Jihlavská astronomická společnost
Ve dne žijeme běžným táborovým životem. Hraje se celotáborová hra a chodíme na výlety. V tábořišti máme k dispozici hřiště a bazén. V budově hájenky, která je součástí tábořiště, je klubovna a velká stodola. To kdyby nám náhodou začalo pršet. Účastníci bydlí v dřevěných elektrifikovaných chatkách po čtyřech (podrobnosti o tábořišti). V kuchyni se připravuje obvyklých pět chodů a nad škrábanci a odřeninami bdí zkušený zdravotník, nebo zdravotnice. Program zajišťují oddíloví vedoucí s desetiletou praxí (podrobnosti o táborovém personálu).

Astronomický tábor Jihlavské astronomické společnosti Autor: Jihlavská astronomická společnost
Astronomický tábor Jihlavské astronomické společnosti
Autor: Jihlavská astronomická společnost
Během tábora vždy jedeme na výlet, jehož cílem je některá z velkých hvězdáren. V uplynulých letech jsme byli už v Praze, Brně, Hradci Králové, nebo v Astronomickém ústavu v Ondřejově. Během cest jsme ale zvládli navštívit například Jadernou elektrárnu Dukovany, Vodní nádrž Dalešice, nebo si v Praze prošli Královskou cestu, kudy chodili i pánové Brahe a Kepler. Tu a tam přímo do našeho tábořiště zavítá i některý z významných vědců. Za všechny jmenujme například známého astrofyzika Jiřího Grygara nebo matematika Miroslava Druckmüllera (podrobněji o výletech i návštěvách). 

Více informací na http://tabor.jiast.cz.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Jihlavská astronomická společnost, Astronomický tábor


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »