Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Gravitační vlny: třetí okno do vesmíru dokořán

Přednáška: Gravitační vlny: třetí okno do vesmíru dokořán

Co nového víme o vesmíru díky objevu gravitačních vln?

Místo konání akce: Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 15.02.2018 od 17:00

Přednáší Ing. Petr Dvořák z Vysokého učení technického v Brně a Jihlavské astronomické společnosti

Gravitační vlny: Třetí okno vesmíru dokořán (Ing. Petr Dvořák, Jihlava, 15. února 2018) Autor: Jihlavská astronomická společnost
Gravitační vlny: Třetí okno vesmíru dokořán (Ing. Petr Dvořák, Jihlava, 15. února 2018)
Autor: Jihlavská astronomická společnost

Předpověď Alberta Einsteina o existenci gravitačních vln je víc než sto let starou teorií, avšak první přímá experimentální detekce těchto vln se podařila teprve na konci roku 2015. Pojďme se podívat, jak princip detekce gravitačních vln funguje a také na převratné objevy, které se díky experimentálnímu potvrzení existence gravitačních vln v poslední době odehrály. Ukážeme si, že gravitační vlny pro nás představují nový způsob poznávaní vesmíru, díky čemuž jsme mohli jen v posledním roce zaznamenat hned několik takříkajíc revolučních astronomických objevů.

Přednášku spolupořádá Jihlavská astronomická společnost, Pobočka Vysočina České astronomické společnosti a Muzeum Vysočiny Jihlava.
 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Gravitační vlny, Jihlava


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »