Úvodní strana  >  Na obloze  >  Komety  >  Komety 2013

Komety 2013

Komety roku 2013

kometa ISON dalekohledem TRAPPIST na La Silla - eso-potw1346 Autor: TRAPPIST/E. Jehin/ESO
kometa ISON dalekohledem TRAPPIST na La Silla - eso-potw1346
Autor: TRAPPIST/E. Jehin/ESO
Na rok 2013 byly avizovány dvě dle předpokladů opravdu jasné komety. První z nich, kometa C/2011 L4 PanSTARRS, zazářila na březnové obloze (byť to mnoho nepřehnala a byla vidět jen nízko nad horizontem za soumraku), na Astro.cz si můžete prohlédnout galerii komety. Tou druhou pak měla být na přelomu listopadu a prosince již předtím velmi intenzivně sledovaná a na své poměry beztak jasná kometa C/2012 S1 ISON. Ta se měla dát malými dalekohledy či očima sledovat již v průběhu října 2013 na ranní obloze, na konci listopadu se pak vytratila na denním nebi a ouha ... blízký průlet okolo naší mateřské hvězdy se jí stal bohužel osudným. Nicméně kosmické observatoře, zaměřené na Slunce, přinesly alespoň obrázky fragmentů komety, které se zpoza hvězdy vynořily. Jejich pozorování tehdy pomohlo astronomům s výzkumem minulosti sluneční soustavy.

Na této stránce naleznete podrobné informace o obou kometách plus snímky a fotogalerie obou komet.

OBSAH

Kometa ISON :: Kometa PanSTARRS :: Projekty :: Leták :: Odkazy

Kometa C/2012 S1 ISON

Kometa ISON ze 23. září 2012. Autor: Ernesto Guido, Giovanni Sostero a Nick Howes
Kometa ISON ze 23. září 2012.
Autor: Ernesto Guido, Giovanni Sostero a Nick Howes
Ohledně komety ISON přišel jako s mimořádně zajímavým objevem mezinárodní kometární oběžník 24. září 2012. Jen tři dny předtím, v pátek 21. září 2012, se podařilo objevit dvěma východním astronomům (Vitali Nevski z Běloruska a Artyom Novichonok z Ruska) novou kometu s jasností okolo 18,8 magnitudy. Kometu našli na CCD snímcích z dalekohledu Santel (o průměru 0,4 metru) patřícímu výzkumnému středisku International Scientific Optical Network (ISON). Kometa tak získala označení podle data objevu C/2012 S1 ISON. Ke Slunci se značně přiblížila na konci listopadu až na vzdálenost asi 0,01 AU (28. listopadu 2013). To už je ovšem sebevražedná vzdálenost a nejčernější vize o její budoucnosti se tehdy naneštěstí vyplnily. Očima byla pozorovatelná už od poloviny listopadu 2013 na ranní obloze, kde ji za rozbřesku dělaly společnost planety Merkur a Saturn. Než se vytratila z ranní oblohy a přesunula se ke Slunci, měla přibližně 1. magnitudu (jako hvězdy ve "Velkém voze"). Její pozorování na listopadové ranní obloze bylo však také naším rozloučením, velké sny o kometě na prosincovém denním nebi (!) zůstaly bohužel jen sny ... Další, velmi podrobné informace naleznete na ison.kommet.cz.

Již vyšlé články o kometě ISON:

Zahraniční informace:

ZPĚT na rozcestník

Kometa C/2011 L4 PanSTARRS

CCD snímek komety Pan-STARRS z teleskopu LAST v Itálii. Autor: R. Ligustri
CCD snímek komety Pan-STARRS z teleskopu LAST v Itálii.
Autor: R. Ligustri
Kometa byla objevena v pondělí 6. června 2011 teleskopem Pan-STARRS 1 (Haleakala; Havaj) jako nenápadná kometka o jasnosti 19.4 magnitudy. Po svém objevu získala kometární pořadové označení C/2011 L4. Přibližně od konce února 2013 se pohybovala blízko k hranici viditelnosti pouhýma očima a zároveň se i přiblížila ke Slunci. Průchod periheliem absolvovala 10. března 2013 ve vzdálenosti od povrchu Slunce asi jako Merkur (tj. asi 0.3 AU). K Zemi se dál přibližovala a ve vzdálenosti 1.1 AU ji minula už 5. března 2013. V době průchodu periheliem byla na obloze asi 15° daleko od Slunce a v dalších dnech se od něj rychle úhlově vzdalovala. Při svém pohybu severovýchodním směrem se rychle dostala do pozice, kdy jsme ji mohli najít nad západním obzorem hned za soumraku. V té době měla kolem 1. - 2. magnitudy. Mimořádný úkaz nabídla 12. a 13. března, kdy ji míjel mladý Měsíc ve fázi úzkého srpku.

Vyšlé články o kometě PanSTARRS:

Zahraniční informace:

ZPĚT na rozcestník

Projekty - Czech Comet Watch

Společnost pro MeziPlanetární Hmotu, sekce ČAS, připravila k oběma kometám mimořádnou pozorovací kampaň pro zájemce z řad široké veřejnosti. V rámci projektu Czech Comet Watch (CCW) byla shromažďována vizuální pozorování i odborná měření vývoje viditelnosti obou komet.

Kampaň byla určená jak jednotlivcům, tak například středním školám (středoškolská odborná činnost) či vysokým školám (bakalářské či diplomové práce). V průběhu roku 2013 se uskutečnilo také několik workshopů zaměřených na pozorování komet a zpracování napozorovaných výsledků. Tyto workshopy proběhly zejména na půdě observatoře v Ondřejově. Upozornění na akce plus další informace ze světa o nejrůznějších kometách můžete stále sledovat na webu SMPH - kommet.cz nebo na facebookovém portálu projektu Czech Comet Watch.

Jednotlivé body pozorovací kampaně byly tyto:

  • Průběžné vizuální pozorování komet - odhady jasnosti komy, délky ohonů a jejich poziční úhly (vhodné pro všechny zájemce)
  • CCD hlídka vývoje komy v těsné blízkosti jádra (vhodné pro zkušené astronomy, fotografy)
  • Vyhodnocení aktivity těkavých látek (vhodné pro studenty středních a vysokých škol)
  • Analýza vývoje chvostů obou komet v závislosti na jejich poloze vůči Slunci a Zemi, vliv sluneční aktivity (vhodné zejména pro studenty vysokých škol)
  • Fotografování komet (vhodné pro všechny nadšené fotografy)

Doporučené odkazy:

ZPĚT na rozcestník

Elektronický leták

Níže si můžete stáhnout elektronické letáky vhodné k vytištění. Letáky vyrobila Hvězdárna v Úpici (www.obsupice.cz), Česká astronomická společnost (www.astro.cz) a Společnost pro meziplanetární hmotu (www.kommet.cz). Obrázky jsou pouze náhledové, leták v plné kvalitě si stáhnete v odkaze pod nimi. Leták je oboustranný pro tisk na A5, přeložení na třetiny, kvalita 240 dpi.

Leták "Komety roku 2013"

Leták Komety roku 2013 - vnější strana Leták Komety roku 2013 - vnitřní strana

Ke stažení: Leták v PDF (240 dpi, *.rar, 14,6 MB)

ZPĚT na rozcestník

O těchto kometách na dalších webech a v médiích

Kromě této archivní stránky můžete navštívit i jiné (nejen) české odkazy, na nichž se dozvíte podrobné informace o dotyčných kometách. Rovněž si můžete poslechnout záznamy v médiích z tehdejší doby.

Doporučené odkazy:

ZPĚT na rozcestníkO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Kometa , Kometa ISON, Kometa PanSTARRS


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »