Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Ota Kéhar Astronomie

Pozvánka na významnou říjnovou konerenci

Ve dnech 23. až 25. října 2016 proběhne v prostorách hotelu Šumava poblíž Kašperských Hor konference Astronomické vzdělávání a popularizace astronomie 2016, která navazuje svým zaměřením na astronomické vzdělávání na konference zabývající se vyučováním astronomie, které se konají od šedesátých let 20. století. On-line přihlášku s dalšími informacemi naleznete na stránce konference.

Martin Gembec Astronomie

Velmi jasný bolid v USA

V americké Arizoně byl zaznamenán velmi jasný bolid, který na chvilku změnil noc v den. Za svítání po něm zůstala na obloze nádherná zkroucená stopa. V místní TV hovořili i o nalezení meteoritů... Jedno souhrnné video

Pavel Spurný Astronomie

Kde hledat hradecké meteority?

Aktualizovali jsme článek o hradeckých meteoritech o mapku probádaných míst. Rovněž jedna velká prosba: Z důvodu velkého množství telefonátů a emailů vás moc prosíme, abyste nás kontaktovali pokud možno jen v nejurgentnějších případech. Rovněž volejte, prosím, jen v případě potenciálního nálezu, jinak pište email. Děkujeme moc za pochopení! A přejeme hodně štěstí!

Josef Jíra Ostatní

Přednáška Jiřího Grygara v Plzni

Západočeská pobočka České astronomické společnosti společně s dalšími partnery si Vás dovoluje pozvat na veřejnou přednášku Jiřího Grygara v Plzni, která se uskuteční 10. května 2016 od 18:30 v prostorách Fakulty pedagogické ZČU v Plzni. Přednáška „Žeň objevů“ je pro všechny účastníky zdarma. Více informací na www.zpcas.cz.

Petr Horálek Astronomie

Nenechte ujít přechod Merkuru! Jen za 4 hodiny!

Počasí je snové a za něco přes 4 hodiny se na Slunci objeví tmavá kruhová piha. Po neuvěřitelných 13 letech tak uvidíme přecházet před Sluncem planetu Merkur! Úkaz začíná ve 13:12 a pozorovat je můžete až do západu Slunce. Na celém území Česka probíhá spoustu akcí pro veřejnost, zejména na lidových hvězdárnách. Veškeré informace najdete na www.astro.cz/merkur2016. Pokud úkaz vyfotíte, nenechte si snímky pro sebe a určitě nám je zašlete přes formulář. Po západu Slunce si také nenechte ujít krásný srpek mladého Měsíce.


Novinky můžete odebírat přes RSS.


33. vesmírný týden 2017

33. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 14. 8. do 20. 8. 2017. Měsíc bude v poslední čtvrti. Dojde k zákrytu Hyád a ve dne také Aldebaranu. Jupiter mizí večer na jihozápadě. Saturn je za soumraku nad jihozápadem. V druhé polovině noci uvidíme Neptun a Uran. Ráno se ukazuje Venuše. Aktivita Slunce je opět nízká. Očekáváme start Falconu 9 s Dragonem k ISS, Atlasu V s komunikační družicí TDRS-M a Proton-M by měl vynést komunikační družici Blagovest.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Střecha Slovenska

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2017 obdržel snímek „Střecha Slovenska“, jehož autorem je Václav Hýža. Pilíř noci, rozlité mléko bohyně Héry, bývalá cesta slunce, která je dnes v popelu. Také nebeská řeka Inků, most čínských milenců, ale i věčný svit duší, které opustily svět.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseida nad Gradacem (Chorvatsko)

13. srpna 2017 0:47:49, iso 1600, Canon EOS77, obj. Sigma 10/20

Další informace »