Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Martin Mašek Astronomie

Nepropásněte letní astronomii ve Valašském Meziříčí!

Léto nám již pomalu začíná! Pokud ještě nemáte naplánované prázdniny či dovolenou a máte zájem o aktivní pozorování noční oblohy či následné zpracování vědecky hodnotných dat, tak letní praktikum které pořádá Sekce proměnných hvězd a exoplanet je tu právě pro vás! Zbývá ještě několik volných míst, tak neváhejte! I začátečníci bez zkušeností a vlastní techniky jsou vítáni! Praktikum se koná na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v termínu 20. 8. – 27. 8. 2016
Více informací.

Redakce Astro.cz Astronomie

30. červen: Den asteroidů

30. červen je výročí tunguské události. A při této příležitosti se připomíná globální iniciativa DEN ASTEROIDŮ, jejíž hlavní iniciativou je seznámit veřejnost se soustavným monitorováním, pozorováním a hledámím malých těles Sluneční soustavy (čemuž se na špičkové úrovni věnují právě čestí vědci Astronomického ústavu AV ČR), ale také i s nebezpečím, které tato tělesa mohou představovat. Partnerem iniciativy je televize Discovery, která proto v tento den vysílá na stanici Discovery Science výběr tematických pořadů.

Redakce Astro.cz Astronomie

Naučné astronomické komiksy pro děti právě ke stažení!

Dva nové naučné komiksy zavedou zvídavou mládež do zákulisí jevů ve vesmíru kolem nás. První z nich odpoví na otázku "Co jsou kosmické paprsky?". Protože až 140 částic kosmických paprsků dopadá na náš stůl každou sekundu! A to už stojí za to o nich něco vědět. A ten druhý komiks? Ten zájemce zavede k naší mateřské hvězdě, Slunci. Věděli jste, že Slunce vyvrhuje každou sekundu 1 milión tun slunečního větru? Sluneční vítr nám může škodit, ale také nás chrání. Více vysvětlí druhý komiks s názvem "Co je to sluneční vítr?" Více na speciální stránce.

Ota Kéhar Astronomie

Pozvánka na významnou říjnovou konerenci

Ve dnech 23. až 25. října 2016 proběhne v prostorách hotelu Šumava poblíž Kašperských Hor konference Astronomické vzdělávání a popularizace astronomie 2016, která navazuje svým zaměřením na astronomické vzdělávání na konference zabývající se vyučováním astronomie, které se konají od šedesátých let 20. století. On-line přihlášku s dalšími informacemi naleznete na stránce konference.

Martin Gembec Astronomie

Velmi jasný bolid v USA

V americké Arizoně byl zaznamenán velmi jasný bolid, který na chvilku změnil noc v den. Za svítání po něm zůstala na obloze nádherná zkroucená stopa. V místní TV hovořili i o nalezení meteoritů... Jedno souhrnné video

Pavel Spurný Astronomie

Kde hledat hradecké meteority?

Aktualizovali jsme článek o hradeckých meteoritech o mapku probádaných míst. Rovněž jedna velká prosba: Z důvodu velkého množství telefonátů a emailů vás moc prosíme, abyste nás kontaktovali pokud možno jen v nejurgentnějších případech. Rovněž volejte, prosím, jen v případě potenciálního nálezu, jinak pište email. Děkujeme moc za pochopení! A přejeme hodně štěstí!


Novinky můžete odebírat přes RSS.


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »