Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Pavel Spurný Astronomie

Kde hledat hradecké meteority?

Aktualizovali jsme článek o hradeckých meteoritech o mapku probádaných míst. Rovněž jedna velká prosba: Z důvodu velkého množství telefonátů a emailů vás moc prosíme, abyste nás kontaktovali pokud možno jen v nejurgentnějších případech. Rovněž volejte, prosím, jen v případě potenciálního nálezu, jinak pište email. Děkujeme moc za pochopení! A přejeme hodně štěstí!

Josef Jíra Ostatní

Přednáška Jiřího Grygara v Plzni

Západočeská pobočka České astronomické společnosti společně s dalšími partnery si Vás dovoluje pozvat na veřejnou přednášku Jiřího Grygara v Plzni, která se uskuteční 10. května 2016 od 18:30 v prostorách Fakulty pedagogické ZČU v Plzni. Přednáška „Žeň objevů“ je pro všechny účastníky zdarma. Více informací na www.zpcas.cz.

Petr Horálek Astronomie

Nenechte ujít přechod Merkuru! Jen za 4 hodiny!

Počasí je snové a za něco přes 4 hodiny se na Slunci objeví tmavá kruhová piha. Po neuvěřitelných 13 letech tak uvidíme přecházet před Sluncem planetu Merkur! Úkaz začíná ve 13:12 a pozorovat je můžete až do západu Slunce. Na celém území Česka probíhá spoustu akcí pro veřejnost, zejména na lidových hvězdárnách. Veškeré informace najdete na www.astro.cz/merkur2016. Pokud úkaz vyfotíte, nenechte si snímky pro sebe a určitě nám je zašlete přes formulář. Po západu Slunce si také nenechte ujít krásný srpek mladého Měsíce.

Redakce Astro.cz Astronomie

Přechod Merkuru 2016 pozorujte online i z Kanárů nebo Chile

ESA v rámci vzdělávacího projektu CESAR pořádá 9. května od 12:20 SELČ online program k události přechodu planety Merkur přes Sluneční disk určený pro mládež a širokou veřejnost z celé Evropy. V průběhu živého vysílání proběhne několik přednášek o tématech souvisejících s přechodem Merkuru a jeho pozorováním. Zároveň na stránkách události bude možné sledovat aktuální vývoj jevu pomocí dalekohledů ve dvou spektrálních oborech a to ve viditelném světle a čáře vodíku H-alfa. Pozorování bude probíhat z Kanárského ostrova Tenerife a z Cerro Paranalu v Chille. V průběhu celé akce budete mít také možnost položit odborníkům otázku pomocí Q&A formuláře. Hlavní program bude v anglickém jazyce. Pro další informace navštivte stránky akce nebo piště na Vaclav.Glos@esa.int.

Jan Sládeček Astronomie

Za úplným zatměním Slunce 2017 do USA

Chcete být svědky velmi očekávaného zatmění Slunce v srpnu příštího roku? Vydejte se s námi! Pozorování zatmění Slunce 21. 8. 2017 proběhne v Oregonu. Kromě zatmění je připraven také navazující cestopisný program (Crater Lake, Yellowstone, Dewils Tower aj.) a návštěva některých observatoří. Další informace jsou k dispozici vážným zájemcům, kontaktní osoba: Jan Sládeček, sladeclipse@seznam.cz.


Novinky můžete odebírat přes RSS.


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Asteroid 7 Iris

Oblast oblohy s asteroidem 7 Iris focený z města přes světelné znečištění

Další informace »