Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Adam Malíř Astronomie

Aktivní oblast AR2710 ve fotosféře Slunce

Spaceweather.com, server pro predikci kosmického počasí, označil novou aktivní oblast skvrn ve fotosféře jako AR2710. V následujícím období (v řádech dní) ji bude zajímavé pozorovat, přičemž Slunce prochází aktuálně velmi nízkou aktivitou. Skupina skvrn se objevila 22. května.

Jan Kožuško Astronomie

Finále Astronomické olympiády v Hradci Králové

17. a 18. května 2018 vyvrcholí letošní finálový maraton v Hradci Králové, kam letos Astronomická olympiáda zavítá poprvé ve své historii. Pět desítek finalistů bude soutěžit na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové a na Hvězdárně a planetáriu Hradec Králové. Vedle soutěžních úkolů na účastníky čekají exkurze do planetária, Archeoparku Všestary a prohlídka Hradce Králové. Nad finále převzala záštitu náměstkyně hejtmana, paní Mgr. Martina Berdychová. Nejlepší účastníci z kategorie EF postoupí na týdenní výběrové soustředění, kde se mohou kvalifikovat k účasti na XXIII. Mezinárodní astronomické olympiádě na Srí Lance.

Adam Malíř Astronomie

V Pardubicích se zahajuje odborné pozorování Slunce

Dynamičnost Slunce je stále předmětem výzkumu fyziků po celém světě. Přitom se každý může zapojit do jeho dokumentace. U nás to není jenom Sluneční oddělení AsÚ AV ČR, ale také hvězdárny, které pozorování dovedou alespoň částečně zpřístupnit široké veřejnosti. Takovým příkladem je i nově hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích. Více v tiskové zprávě.

Štěpán Kovář Astronomie

Keplerovo muzeum se stěhuje

K 31. 12. 2017 došlo k uzavření Keplerova muzea v Praze. Expozice se stěhuje do Národního technického muzea (NTM na Letné), kde bude opět otevřeno jako samostatná expozice. Předpokládané datum: 15. 5. 2018.

Martin Gembec Astronomie

Žádná velká polární záře

Zjistili jsme, že se některými internetovými médii šíří zřejmě falešná zpráva, že na Slunci došlo k silné erupci a že mají být velké polární záře. Nic takového nenastalo. Pouze je shodou okolností k Zemi natočena koronální díra, která zvýší rychlost slunečního větru a to může vyvolat pěkné polární záře v severských oblastech. To je ovšem poměrně standardní jev a u nás by nic vidět být nemělo.

Martin Gembec Astronomie

GRYGAR - premiéra se blíží

Film GRYGAR jde v březnu do vybraných kin. Životopisný film o astrofyzikovi a popularizátorovi astronomie a čestném předsedovi České astronomické společnosti můžete vidět již v tomto týdnu. 

Premiéra proběhne již toto úterý 13. března na Slezské univerzitě v Opavě,

17. 3. promítání v kině Atlas v Praze

18. 3. od 20 hodin na kanálu Prima Zoom

 




17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »