Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců  >  Noc vědců 2017

Noc vědců 2017

Noc vědců 2017 - logo Autor: Noc vědců 2017 - logo
Noc vědců 2017 - logo
Autor: Noc vědců 2017 - logo

I v roce 2017 probíhá po celé České republice astronomická část Evropské noci vědců. Letos připadá na pátek 6. října 2017 a tématem je Mobilita. Ta hraje důležitou roli i v astronomii – při výpravách za zatměním slunce je třeba cestovat třeba přes půl světa a vést při tom s sebou drahou i těžkou techniku. Meteory se někdy pozorují přímo z letadel. Hvězdárny pořádají výpravy za hvězdami a tmou do odlehlých koutů. Pohybují se i samotní astronomové po mezinárodních akcích.

Mobilní budeme i během Noci vědců. Na každém stanovišti proběhnou v případě příznivého počasí astronomická pozorování dalekohledy. Návštěvníci budou mít možnost vidět práci vědců na vlastní oči, proběhne řada pokusů, pamatováno bude i na nejmenší návštěvníky. Vzhledem k tomu, že bude Měsíc v úplňku, budou na obloze viditelné především jasnější objekty z nichž nejzajímavějším bude planeta Saturn.

Další informace o celostátních aktivitách Noci vědců na www.noc-vedcu.cz. Vstup je na všech akcích ZDARMA.

Kde bude Noc vědců probíhat?
(seznam průběžně doplňujeme)

Střední Čechy

Severní Čechy

Východní Čechy

Jižní Čechy

Západní Čechy

Vysočina

Jižní Morava

Severní Morava a Slezsko

 

Střední Čechy

Hvězdárna a Astronomická společnost ve Vlašimi

Vlašimští amatérští astronomové připravují letošní Noc vědců už 22. září! Meteorolog Michal Žák bude přednášet o extrémech v počasí, program bude doplněn o komentované prohlídky meteorologických stanic ve Vlašimi, pozorování Slunce a pak noční oblohy, zařadíme i soutěž o ceny pro děti.

  • Od 17:00 hodin jsou připraveny krátké komentované prohlídky meteorologických stanic a pozorování sluneční aktivity dalekohledem v hladině H-alfa.
  • Předpovídání počasí je vděčným tématem lidských rozhovorů, jak se však dají vědecky předpovídat orkány, silné mrazy, vedra, povodně a další EXTRÉMY V POČASÍ se dovíte od Mgr. Michala Žáka, Ph.D. v 18:30 hodin.
  • Od 19:30 soutěž o ceny a prohlídka hvězdárny
  • Od 20:00 hodin pozorování oblohy astronomickými dalekohledy i pouhým okem (za jasného počasí).

 

Další informace najdete na www.vas.cz nebo v akcích na astro.cz

 

Hvězdárna Žebrák

Hvězdárna Žebrák v rámci programu Noci vědců chystá mezi 18. a 22. hodinou řadu překvapení! Odhalíme další nové sluneční hodiny, vstříc Slunci vypustíme hromadu balonků s přáními, promítneme řadu úchvatných videí, za předpokladu příznivého počasí budeme pozorovat objekty noční oblohy a ještě vás čeká něco, co byste možná nečekali. A věřte, že možná odletíme na Mars.Více informací na www.hvezdarnazebrak.cz.

 

Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech

Na hvězdárně Josefa Sadila v Sedlčanech je Noc vědců v pátek 6. října 2017 pro všechny věkové kategorie. Začíná v 17 hodin a končí ve 24 hodin. Pro vytrvalce a při bezoblačné obloze pak pokračujeme až do 2 hodiny po půlnoci.

Program:

  • Zahajovací přednáška Noci vědců 2017 prof. RNDr. Michala Křížka, DrSc., na téma „Antropický princip a lokální Hubbleova expanze“ od 15 hod. v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech

  • Budeme nejprve sledovat zapadající Slunce. Měsíc jeden den po úplňku sice bude rušit svým světlem pozorování mlhovin a galaxií, ale na slabé mlhoviny a galaxie použijeme CCD kameru v ohnisku zrcadlového dalekohledu a můžeme je porovnat s přímým pohledem do okuláru velkého dalekohledu. Z planet budou na večerní obloze Saturn, Uran a Neptun.
  • V průběhu večera proběhne ukázka využití profesionálních CCD kamer při fotometrii hvězd.
  • Čas potřebný k cestování od planet k mlhovinám vyplníme diskusí na nejrůznější témata např. kosmologie a fyzika elementárních částic, vývoj vesmíru od Velkého třesku, černé díry a gravitační vlny, co víme o temné hmotě a temné energii, hlavních složkách kosmického prostoru. Témata budou volena podle zájmu účastníků NV2017.
  • V případě nepříznivého počasí bude večerní program doplněn přednáškou s obrazovou prezentací na téma „Pozorování exoplanet v amatérských podmínkách“ Františka Lomoze, správce hvězdárny.

Další informace na www.kdjs-sedlcany.cz/hvezdarna.

Observatoř v Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově

Na observatoři v Ondřejově proběhne v pátek 6. října 2017 program v rámci Evropské noci vědců. Astronomický ústav AV ČR v rámci této události připravil mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Vše zdarma! Program na observatoři v Ondřejově proběhne od 15:00 do 24:00.

Další informace na webu ústavu www.asu.cas.cz. Pro dotazy k průběhu a organizaci Evropské noci vědců na observatoři v Ondřejově použijte prosím tento kontakt: Pavel Suchan, tel.: 226 258 411, 737 322 815, e-mail: suchan@astro.cz.

 

Severní Čechy

 

Most

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích zve širokou veřejnost do hvězdárny v Mostě. Noc vědců proběhne od 13 do 21 hod.

Program v kopuli hvězdárny:

  • 13:00 – 17:00 pozorování Slunce
  • 19:00 – 21:00 pozorování objektů večerní oblohy

Pokud nebude jasno, bude probíhat prohlídka hvězdárny (dalekohledy, historie) a diskuse s návštěvníky.

Program před hvězdárnou a v mezipatře (dle počasí):
Ukázka přenosné pozorovací techniky (monochromatická kamera, vkladač signálu DCF 77, záznamové zařízení)

  • 16:00 – Legendy a mýty v astronomii
  • 18:00 – Legendy a mýty v kosmonautice
  • 16:30 a 18:30 – Ukázky pozorování mimo hvězdárnu, jejich význam.

Další informace na www.hapteplice.cz.

 

Ústí nad Labem

Program Noci vědců Hvězdárna a planetárium Teplice Autor: Hvězdárna a planetárium Teplice
Program Noci vědců Hvězdárna a planetárium Teplice
Autor: Hvězdárna a planetárium Teplice
Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích zve širokou veřejnost k jezeru Milada na pozorování objektů večerní oblohy a ukázku mobilní techniky k pozorování zákrytů hvězd planetkami. Celá akce se koná v rámci projektu Evropská noc vědců 2017, letošním tématem je mobilita. Stanoviště budeme mít u severozápadního cípu jezera v místě Zalužanského rozcestí, kam se dá pohodlně dojet i autem.

Program:

  • 20:00 - 22:00 Pozorování objektů večerní oblohy a ukázka přenosné techniky.

Pokud nebude jasno: Ukázky přenosných dalekohledů a další pozorovací techniky, diskuse s návštěvníky.

Místo pozorování http://www.jezeromilada.cz/
GPS: 50°39‘34“N, 13°55‘34“E

Východní Čechy

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Program

  • 18:00 - Mobilní teleskop před budovou UHK v Hradecké ulici. Ukázka dalekohledu řízeného GPS a specializovaných slunečních dalekohledů. Při příznivém počasí pozorování (astronomických) objektů.
  • 18:30 - Zpátky na Měsíc (digitální planetárium) – vstupenky (zdarma) je vhodné rezervovat předem
  • 20:00 - Zpátky na Měsíc (digitální planetárium) – vstupenky (zdarma) je vhodné rezervovat předem. Kosmické lety a technika, družice Země, systémy GPS a Galileo, cestování. Dokumentární show představí výzvu k obnovení letů na přirozenou družici Země a týmy, které se zapojily do soutěže Google Lunar XPrize o 30 milionů dolarů. Poslední astronauti opustili povrch Měsíce před více než čtyřiceti lety – přišel čas pro novou generaci výzkumníků
  • 21:30 - Pozorování noční oblohy (hvězdárna) - pozorování zajímavých (astronomických) objektů dalekohledy v kupoli a na terase při nepříznivém počasí prohlídka dalekohledů a hvězdná obloha v historickém Malém Zeissově planetáriu. Interaktivní exponáty ve foyer hvězdárny, výstava, Foucaultovo kyvadlo

 

Další informace naleznete na www.astrohk.cz.

SVČ Sluníčko, Lomnice nad Popelkou

Na Noc vědců zve i Středisko volného času Sluníčko v Lomnici nad Popelkou, a to od 17 hodin do půlnoci. Součásti programi bude i návštěva liberecké IQ Landie.

Program:

  • 17:00 – ukázky pokusů a experimentů, které byste doma rozhodně neměli zkoušet sami, netradiční přednášky a besedy, představení vědeckovýzkumných projektů, interaktivní soutěže, hry a vědomostní kvízy o zajímavé ceny.
  • 18:00 – odjezd do Liberce do IQLANDIE na Noc vědců, která je zdarma (příspěvek na dopravu je 50Kč).
  • 23:00 – ohnivá show a krátká cesta se světýlkem, které obdrží každý z účastníků v SVČ Sluníčko, naším městem

Akci pořádá SVČ Sluníčko a ICM Lomnice nad Popelkou za podpory Zdravého města a MA21 Lomnice nad Popelkou v SVŠ Sluníčko – www.svclomnice.cz.

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích

Noc vědců v Pardubicích Autor: Hvězdárna Pardubice.
Noc vědců v Pardubicích
Autor: Hvězdárna Pardubice.
Pardubická hvězdárna (na DDM DELTA, odl. pracoviště ALFA - v ul. Gorkého 2658) přádá jako již tradičně bohatý program v rámci noci vědců, a to od 19 hodin do půlnoci. Jako každý rok i letos přinášíme něco nového. Na programu naší Noci vědců tak nebudou chybět oblíbené experimenty, pozorování oblohy z kopule naší hvězdárny a robo hrátky, které si užijí především ti, kteří si chtějí ochutnat kouzlo programování a řízení robotických vozidel.

 

Další informace najdete na www.astropardubice.cz.

Jižní Čechy

Hvězdárna prof. Františka Nušla v Jindřichově Hradci

Hvězdárna prof. Františka Nušla v Jindřichově Hradci a Astroklub při DDM v Jindřichově Hradci zvou návštěvníky na bohatý program od 20 hodin a podle počasí bude pokračovat pozorováním oblohy až do 24. hodiny.

Pozorování bude rušit Měsíc (5. 10. v 19:40 projde úplňkem), takže si budeme moci za jasného počasí prohlédnout jeho povrch, dále pak zvečera  planetu Saturn a další, výraznější objekty, dle pozorovacích podmínek. Za nepřízně počasí nabídneme prohlídku dalekohledů,  projekce v přednáškovém sále - simulace planetária na plátně a nabídka mnoha astronomických témat s ústním komentářem :

Program:

  • povídání  o  dalekohledech s  ukázkami  a  pozorováním různými přístroji
  • povídání o pozorování meteorů
  • povídání o světelném znečištění
  • v letošním roce nesoutěžíme o dalekohled, ale (stejně jako v předešlých letech) o knihu Michala Poláka „CESTY K RAKETOPLÁNŮM“

Další informace na www.hvezdarnajh.cz; e-mail: info@hvezdarnajh.cz, tel.: 725 763 207.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice

Noc vědců 2017 na HaP České Budějovice Autor: Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Noc vědců 2017 na HaP České Budějovice
Autor: Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Noc vědců 2017 proběhne od 19:00 do 22:00 hodin. Jste zváni k nahlédnutí a seznámení s tím, co návštěvníkům v průběhu roku nabízí. Pořady budou probíhat v celém zázemí hvězdárny.

Program:

  • Kam letíme, i když stojíme? – relaxační poslechový pořad pod hvězdami v planetáriu
  • Autorské filmy z dílny HaP – Kde končí nebe aneb Cesta na Měsíc a Na paprsku světla aneb Let vesmírem
  • Složte si kosmický kluzák aneb tvoření z papíru
  • Večerní pozorování Měsíce den po úplňku
  • Program bude ještě upřesňován.

Ke shlédnutí bude i nová výstava instalovaná v hale a na plotě Hvězdárny a planetária. Jedná se o historická vyobrazení sopek a vulkanické činnosti z rozsáhlé sbírky grafik RNDr. Jana T. Kozáka, CSc., vědeckého pracovníka Geofyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i. v Praze. Součástí výstavy jsou vzorky sopečných hornin z celého světa.

Další informace na www.hvezdarnaCB.cz.

ZÁPADNÍ Čechy

Hvězdárna a radioklub Karlovy Vary

V pátek 6. 10. 2017 ve 20:30 hodin přednáška

Zemská ionosféra všemi smysly

Přednáší Jaroslav Maxa, Hvězdárna Karlovy Vary

Představíme si moderní a inovativní přístup k experimentům se sondáží D ionosférické vrstvy nazývaných SID monitoring (z angl. Sudden Ionospheric Disturbance). Budou popsány detekční možnosti a aplikace tohoto znovuobjeveného radio astronomického nástroje a v rámci semináře bude provedena i interaktivní demonstrace připraveného detektoru a radiového experimentu.

 

Západočeská pobočka České astronomické společnosti

Západočeská pobočka České astronomické společnosti pořádá Noc vědců v Rokycanech na Masarykově náměstí, kde je pro Vás připraven velmi bohatý program.

Adresa konání akce:
Čas akce od 15:00 do 23:00.

Aktivity na náměstí:

  • pozorování Slunce astronomickými dalekohledy (fotosféra, chromosféra),
  • astronomická kuchařka
  • Pozorování noční oblohy s dalekohledy (Newton 355/1600 mm, Newton 200 mm, Somet, refraktor a další)
  • fyzikální pokusy s transformátory, jiskrovými výboji, zrcadlové obludárium, fakírská židle
  • programování CNC strojů, svařování na simulatoru, vyrobit si např. jmenovku apod. pomocí raznice nebo elektronické popisovačky.
  • expozice demonstrující využití speciálních tenkých vrstev pro nejrůznější aplikace
  • hry a soutěže pro děti i dospělé

Přednášky v přednáškovém sálu města Rokycany.

16:30 – Barevné a další chemické reakce v teorii a praxi - demonstrační přednáška s pokusy
doc. Mgr. Václav RICHTR, CSc., PaedDr. Vladimír SIROTEK, CSc., Fakulta pedagogická ZČU
18:00 – Největší dalekohledy světa
Bc. Ondřej Trnka, Hvězdárna v Rokycanech a Plzni
19:30 – Tajemství lidského oka
PhDr. Ing. Ota Kéhar, Ph.D., Západočeská pobočka České astronomické společnosti
21:00 – Antigravitace aneb létáme s fyzikou
PhDr. Pavel Masopust, Ph.D., Fakulta pedagogická ZČU

 

Další informace naleznete na www.zpcas.cz a https://www.facebook.com/zpcas

 

Vysočina

 

Jihlava

Jihlavská astronomická společnost a Pobočka Vysočina ČAS

17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava

Přednáška: Byl velký třesk?

Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., Českého vysokého učení technického v Praze

Na počátku byl vesmír nepochybně hustý a velmi horký. Mnozí žijí v představě, že vesmír vznikl obří explozí z nekonečně malého bodu s nekonečnou teplotou a hustotou. Taková představa ale nesouhlasí s našimi základními fyzikálními znalostmi. Co tedy bylo na počátku? A můžeme naše představy vůbec ověřovat?

 

19:00 hod, vyhlídková terasa věže brány Matky Boží, Věžní 1, Jihlava

Pozorování oblohy pro veřejnost

Pozorování večerní oblohy pro veřejnost pomocí velkých astronomických dalekohledů s výkladem členů Jihlavské astronomické společnosti. 

Pořádá Jihlavská astronomická společnost (http://www.jiast.cz), Pobočka Vysočina České astronomické společnosti (http://vysocina.astro.cz) a Muzeum Vysočiny Jihlava (http://muzeum.ji.cz).

 

 

Hvězdárna Třebíč

 

Noc vědců v Třebíči Autor: Hvězdárna Třebíč
Noc vědců v Třebíči
Autor: Hvězdárna Třebíč
Hvězdárna Třebíč pořádá Noc vědců od 20 do 23 hodin. Těšit se můžete na přednášku, soutěže pro nejmenší a v případě přízně počasí samozřejmě i na pozorování hvězdné oblohy.

Program:

  • 20:0021:00 Svět je v pohybu (krátké přednášky a ukázky jednoduchých experimentů)
  • 21:0021:30 Soutěže s drobnými odměnami pro děti i dospělé
  • od 21:30 Pozorování večerní oblohy (za dobrého počasí), nebo prohlídka dalekohledů a povídání o noční obloze v sále hvězdárny

Další informace na webu hvězdárny www.ddmtrebic.cz.

 

Jižní Morava

Hvězdárna a planetárium Brno

Noc vědců ve znamení 60. výročí vypuštění Sputniku 1

Středobodem veškerých aktivit bude představení Úsvit kosmického věku, které diváky provede nejúžasnějším dobrodružstvím, do kterého se kdy lidstvo pustilo. Vydají se ve šlépějích konstruktérů prvních umělých družic Země, zažijí výpravu prvního člověka do vesmíru, pocity prvního hrdiny, který se vznášel ve skafandru mimo mateřskou loď, prvních pozemšťanů, co se procházeli po Měsíci. Nahlédnou také na Mars, Venuši či periferii Sluneční soustavy. Co pohánělo kola kosmického průmyslu? Byla to touha po poznání? Závod velmocí? A kam se kosmický výzkum vydá v nejbližší budoucnosti? Na to všechno – a mnohé další – odpovídá představení Úsvit kosmického věku. Pořad o historii pozemské kosmonautiky a odvěké touze člověka vznést se mezi hvězdy.

Praktické informace k Noci vědců

  • expozice velkých modelů kosmických lodí (Discovery, Sojuz TMA, Proton, ISS atd.)
  • volně přístupná výstava Říše mlhovin v sále exploratoria
  • ochutnávka ruského “čaje” a zmrzliny
  • průběžné vypouštění Sputníků 1
  • návod na pozorování umělých družic
  • a další překvapení.

Aktuální informace sledujte a své zážitky sdílejte na www.facebook.com/hvezdarna.brno a další informace o Noci vědců na brněnské hvězdárně najdete na www.hvezdarna.cz.

 

Severní Morava a Slezsko

 

Beskydská oblast tmavé oblohy - Gruň

Zveme Vás na již šestý ročník Noci vědců v Beskydech, který proběhne až 7. října  15:30 do půlnoci (v případě přízně počasí). Opět jsou připraveny zajímavé přednášky nejen na astronomická témata, budou připraveny astronomické dalekohledy pro pozorování Slunce a slunečních skvrn ve dne a v případě jasné oblohy také večerní pozorování oblohy dalekohledy. V případě zatažené oblohy bude pokračovat „filmový večer“ s astronomickou tématikou. Vstup je ZDARMA, kapacita sálu dostatečná...

Program:

  • 15:0019:30 Pozorování Slunce dalekohledy (souběžně s přednáškami)
  • 15:4016:15 Dovolená s dalekohledem (Jaromír Ciesla)
  • 16:2016:50 Povídání o jeřabinách (Petr Šimeček)
  • 17:2018:20 Konec světa na 20 způsobů (Ivo Míček)
  • 18:3019:30 Blízký vesmír, projekce filmu s diskuzí (Michal Švanda)
  • Od setmění Pozorování oblohy

Další informace na www.boto.cz.

 

Planetárium Ostrava

 

Noc vědců v Ostravě Autor: Hvězdárna a planetárium Ostrava
Noc vědců v Ostravě
Autor: Hvězdárna a planetárium Ostrava
Ostravské planetárum zve na bohatý multimediální program od 17 do 22 hodin. Těšit se můžete jak na pořady v planetáriu, tak i na pozorování noční oblohy dalekohledem´.

Program:

  • 17:00, 19:00 a 21:00 Zpátky na Měsíc (pořad v sále planetária) + představení nového exponátu
  • 18:00, 20:00 Dopravní špička na Měsíci (přednáška Aleš Hečko)
  • 21:0022:00 Pozorování Měsíce (amfiteátr)

Další informace najdete na www.planetariumostrava.cz.

 



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Noc vědců 2017, Noc vědců


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »