Úvodní strana  >  Společnost  >  100 let České astronomické společnosti  >  Nejbližší akce ke 100. výročí ČAS

Nejbližší akce ke 100. výročí ČAS

Při oslavách 100. výročí České astronomické společnosti bude po celém Česku a na Slovensku probíhat mnoho zajímavých akcí. Informace o významných akcích budeme postupně uvádět na této stránce. Informace o všech akcích najdete v Kalendáři na Astro.cz.

Geokešing k příležitosti výročí

Vesmírná keš ke 100. výročí ČAS - nenechte si ujít obří událost 9. září 2017. Autor: cas100geo.webnode.cz
Vesmírná keš ke 100. výročí ČAS - nenechte si ujít obří událost 9. září 2017.
Autor: cas100geo.webnode.cz

Máte rádi Geokešing (Geocaching)? Tak to si stoleté výročí ČAS pořádne vychutnáte! V rámci této významné události byla na jih od Ondřejova, kde leží observatoř Astronomického institutu AV ČR, vytvořena síť geokeší,  která postupně utvoří na mapě nápis „100. ČAS 2017“. Každá keš bude věnována jednomu z významných českých astronomů. V sobotu 9. září 2017 bude následovat opět v Ondřejově velké setkání (tzv. Mega Event) s názvem Vesmírná keš, kam zveme příznivce geokešingu a astronomie. Další informace o projektu najdete na stránkách Hvězdárny Fr. Pešty v Sezimově ústí, která projekt zaštiťuje.

Důležité odkazy

Rozmístění kešek v geokešingovém projektu při příležitosti 100. výročí založení ČAS. Autor: Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí.
Rozmístění kešek v geokešingovém projektu při příležitosti 100. výročí založení ČAS.
Autor: Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí.

celoroční přednáškový cyklus ke 100. výročí čas v táboře

Pro všechny zájemce z Tábora a okolí informujeme o celoročním cyklu vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii , který jsme zařadili i mezi akce věnované 100. výročí založení ČAS. Další informace také na facebooku.

Vesmírný Tábor 2017 - 100 let astronomie v českých zemích. Autor: Město Tábor.
Vesmírný Tábor 2017 - 100 let astronomie v českých zemích.
Autor: Město Tábor.

Další významné akce ke 100. výročí ČAS

11. února 2017

Zatmění Měsíce v Ondřejově
V sobotu 11. února v 1:44 ráno nastane polostínové zatmění Měsíce. V prostoru historické hvězdárny a v její Západní kopuli proběhne pozorování úkazu od 1:00 do 2:00 ráno pro veřejnost. Nečekejte sice žádné výrazné zatmění, protože se jedná pouze o polostínovou fázi, ale kolem maximální fáze, kdy se Měsíc přiblíží těsně k zemskému stínu, bude vidět, jak je v severní části disku tmavší. Nabídneme také pohled na Měsíc dalekohledem a jako přídavek se podíváme na planetu Jupiter. Akci pořádá Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově.

10. – 11. března  2017

Odborná konference o životě a díle J. F. Smetany
Oslavy autora první česky psané publikace o astronomii. Pořádá Fakulta pedagogická v Plzni s dalšími partnery.

Slavnostní odhalení zrekonstruovaného náhrobku J. F. Smetany v Plzni
Odehraje se 11. března. Akci za účasti představitelů města Plzně pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

1. dubna 2017

Sjezd České astronomické společnosti
Uskuteční se na Hvězdárně a planetáriu Brno.

22. dubna 2017

Pozorování oblohy z Hvězdářské věže v Chomutově
Přednášky a pozorování oblohy v rámci oslav 100. výročí založení České astronomické společnosti. Pořádá Astronomie Chomutov.

5. května 2017

Otto Seydl v Merklíně
Vzpomínková akce na významného člena ČASu, redaktora Říše hvězd a ředitele Klementinské hvězdárny. Akce spojená s pozorováním a přednáškou v rodišti Otty Seydla. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

6. května 2017

Den otevřených dveří na Hvězdárně Žebrák
Od 13 do 18 hodin se můžete těšit na program pro děti, pozorování oblohy (v případě jasného počasí) a panely souhvězdí . Pořádá Hvězdárna Žebrák.

13. května 2017

Den Ludvíka Očenáška
Vzpomínková akce na významného člena ČASu, redaktora Říše hvězd a ředitele Klementinské hvězdárny. Akce spojená s pozorováním a přednáškou v rodišti Otty Seydla. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

12. – 14. května 2017

Seminář o kometách a meteorech v Ostravě
Seminář o kometách a meteorech na Hvězdárně a planetáriu v Ostravě připomene mimo jiné počátky Společnosti pro meziplanetátní hmotu, která se významně podílela na vývoji České astronomické společnosti.

2. června 2017

Popularizace MOTO
Tradiční popularizační akce spojená s přednáškami a pozorováním v Manětínské oblasti tmavé oblohy. Tentokrát na náměstí v Nečtinech od 16 hodin. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

15. června 2017

Sedmdesát let astronomie v Rokycanech
U příležitosti slavnostního otevření Hvězdárny v Rokycanech před sedmdesáti lety proběhne vernisáž výstavy astronomických fotografií členů Západočeské pobočky ČAS.

26. – 30. června 2017

EWASS v Praze
Setkání Evropské astronomické společnosti. Příspěvek o historii ČASu přednese Alena Hadravová a Petr Hadrava.

14. července 2017

Pozorování noční oblohy v Brdech
Pojďte s námi strávit hvězdnou noc na karimatce v CHKO Brdy. Akce by se měla uskutečnit v Míšově na louce u vstupu do bývalého vojenského prostoru. V případě nepříznivého počasí máme náhradní termín 15. července 2017, vždy od 20 hodin. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

29. července 2017

Astronomie v Teplé
Vzpomínková akce na významného představitele klášteru v Teplé a ředitele klementinské hvězdárny Aloise Martina Davida. Celodenní program pro rodiny s dětmi plný astronomických a fyzikálních her, pozorování, přednášek a pokusů. Vernisáž fotografické výstavy členů Západočeské pobočky ČAS. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

25. srpna – 15. září 2017

Výstava 100 let ČAS v Plzni
Výstava k výročí České astronomické společnosti v prostorách radnice města Plzně. Pořádá Západočeská pobočka ČAS.

9. září 2017

Megaevent v Ondřejově
Tento MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geokešing s astronomií a 100. výročím České astronomické společnosti. Pořádá Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí a další partneři.

21. září 2017

Kytarový koncert Matěje Raka a pozorování nebe v Přešticích
Koncert pravnuka Otty Seydla pro občany města v kulturním centru. Program doplněný o astronomické pozorování. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

22. září 2017

Odhalení pamětní desky Otty Seydla v Přešticích
Akce se uskuteční na základní škole v Rébcově ulici v dopoledních hodinách, kterou navštěvoval Otto Seydl. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

6. října 2017

Evropská Noc vědců po celé ČR
Po celém Česku proběhne tradiční Evropská Noc vědců. Budete se moci těšit na bohatý program na mnoha hvězdárnách a dalších vzdělávacích střediscích po celém území. Vše bude podporováno rovněž Českou astronomickou společností.

21. října 2017

Okna vesmíru dokořán v Plzni
Setkání členů Západočeské pobočky pobočky a příznivců astronomie na půdě Fakulty pedagogické ZČU v Plzni, Veleslavínova ulice 42, od 18 hodin. Přednáškový cyklus. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

24. října 2017

Astrovečer
6 přednášek z různých oborů astronomie přednesou významní popularizátoři astronomie Jiří Grygar, Michael Prouza, Petr Kulhánek, Jiří Podolský, Vladimír Wagner, Marek Wolf. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

8. prosince 2017

Uctění památky významných představitelů ČASu
Návštěva posledního odpočinku významných členů ČAS v Praze. Akce se uskuteční v dopoledních hodinách. Provázet bude M. Šolc.

Oslava 100 let ČAS
Velké setkání členů ČAS i široké veřejnosti k příležitosti dne 100. výročí založení ČAS (8. prosince 1917). Program bude upřesněn. Akce se uskuteční v posluchárně ČVUT, Náplavní ulice 6, Karlovo náměstí, Zengerova posluchárna.O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: 100 let ČAS


17. vesmírný týden 2017

17. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 24. 4. do 30. 4. 2017. Měsíc bude kolem novu. Večer zůstává nad západem Mars a pomalu se zlepšuje i večerní viditelnost Jupiteru. Ráno je vidět Saturn a nízko na východě už také jasná Venuše. Stále můžeme doporučit několik komet, i když jedna se opravdu rozpadla. Z nabídky 100 pozorování přidáváme dvojhvězdu Alcor-Mizar a především zákryty Hyád a podvečerní zákryt hvězdy Aldebaran z Býka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mliecna draha nad Salasom Zbojska

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2017 obdržel snímek „Mliečná dráha nad Salašom Zbojská“, jehož autorem je Ondrej Králik. Na jednom z nejtmavších míst Slovenska se zastavil astronom. Astronom a také fotograf. Svůj stativ s fotoaparátem však nepostavil nikam daleko od světel

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Průlet NEA 2014JO25 - 1 den po největším přiblížení Zemi (23MB animated GIF)

1 den po nejbližším přiblížení Zemi, již znatelně zpomalený pohyb vůči hvězdnému poli. Zrychleno 225x. technika: HEQ5, SW R102/500, Atik 314L+, expozice 15s, trackováno na planetku, efemeridy z NASA Horizons

Další informace »