Úvodní strana  >  Společnost  >  100 let České astronomické společnosti  >  Nejbližší akce ke 100. výročí ČAS

Nejbližší akce ke 100. výročí ČAS

Při oslavách 100. výročí České astronomické společnosti bude po celém Česku a na Slovensku probíhat mnoho zajímavých akcí. Informace o významných akcích budeme postupně uvádět na této stránce. Informace o všech akcích najdete v Kalendáři na Astro.cz.

Geokešing k příležitosti výročí

Vesmírná keš ke 100. výročí ČAS - nenechte si ujít obří událost 9. září 2017. Autor: cas100geo.webnode.cz
Vesmírná keš ke 100. výročí ČAS - nenechte si ujít obří událost 9. září 2017.
Autor: cas100geo.webnode.cz

Máte rádi Geokešing (Geocaching)? Tak to si stoleté výročí ČAS pořádne vychutnáte! V rámci této významné události byla na jih od Ondřejova, kde leží observatoř Astronomického institutu AV ČR, vytvořena síť geokeší,  která postupně utvoří na mapě nápis „100. ČAS 2017“. Každá keš bude věnována jednomu z významných českých astronomů. V sobotu 9. září 2017 bude následovat opět v Ondřejově velké setkání (tzv. Mega Event) s názvem Vesmírná keš, kam zveme příznivce geokešingu a astronomie. Další informace o projektu najdete na stránkách Hvězdárny Fr. Pešty v Sezimově ústí, která projekt zaštiťuje.

Důležité odkazy

Rozmístění kešek v geokešingovém projektu při příležitosti 100. výročí založení ČAS. Autor: Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí.
Rozmístění kešek v geokešingovém projektu při příležitosti 100. výročí založení ČAS.
Autor: Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí.

celoroční přednáškový cyklus ke 100. výročí čas v táboře

Pro všechny zájemce z Tábora a okolí informujeme o celoročním cyklu vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii , který jsme zařadili i mezi akce věnované 100. výročí založení ČAS. Další informace také na facebooku.

Vesmírný Tábor 2017 - 100 let astronomie v českých zemích. Autor: Město Tábor.
Vesmírný Tábor 2017 - 100 let astronomie v českých zemích.
Autor: Město Tábor.

Další významné akce ke 100. výročí ČAS

11. února 2017

Zatmění Měsíce v Ondřejově
V sobotu 11. února v 1:44 ráno nastane polostínové zatmění Měsíce. V prostoru historické hvězdárny a v její Západní kopuli proběhne pozorování úkazu od 1:00 do 2:00 ráno pro veřejnost. Nečekejte sice žádné výrazné zatmění, protože se jedná pouze o polostínovou fázi, ale kolem maximální fáze, kdy se Měsíc přiblíží těsně k zemskému stínu, bude vidět, jak je v severní části disku tmavší. Nabídneme také pohled na Měsíc dalekohledem a jako přídavek se podíváme na planetu Jupiter. Akci pořádá Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově.

10. – 11. března  2017

Odborná konference o životě a díle J. F. Smetany
Oslavy autora první česky psané publikace o astronomii. Pořádá Fakulta pedagogická v Plzni s dalšími partnery.

Slavnostní odhalení zrekonstruovaného náhrobku J. F. Smetany v Plzni
Odehraje se 11. března. Akci za účasti představitelů města Plzně pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

1. dubna 2017

Sjezd České astronomické společnosti
Uskuteční se na Hvězdárně a planetáriu Brno.

22. dubna 2017

Pozorování oblohy z Hvězdářské věže v Chomutově
Přednášky a pozorování oblohy v rámci oslav 100. výročí založení České astronomické společnosti. Pořádá Astronomie Chomutov.

Vzpomínkový večer na Otto Seydla, významného astronoma z Merklína, který proběhne 5. května 2017 od 19 hodin. Autor: Zp ČAS.
Vzpomínkový večer na Otto Seydla, významného astronoma z Merklína, který proběhne 5. května 2017 od 19 hodin.
Autor: Zp ČAS.
5. května 2017

Otto Seydl v Merklíně
Vzpomínková akce na významného člena ČASu, redaktora Říše hvězd a ředitele Klementinské hvězdárny. Akce spojená s pozorováním a přednáškou v rodišti Otty Seydla. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

6. května 2017

Den otevřených dveří na Hvězdárně Žebrák
Od 13 do 18 hodin se můžete těšit na program pro děti, pozorování oblohy (v případě jasného počasí) a panely souhvězdí . Pořádá Hvězdárna Žebrák.

13. května 2017

Den Ludvíka Očenáška
Vzpomínková akce na významného konstruktéra raket v Plasích. Akce spojená s astronomickým pozorováním, stavbou a odpalováním raket. Pořádá Západočeská pobočka ČAS, město Plasy a další partneři.

12. – 14. května 2017

Seminář o kometách a meteorech v Ostravě
Seminář o kometách a meteorech na Hvězdárně a planetáriu v Ostravě připomene mimo jiné počátky Společnosti pro meziplanetátní hmotu, která se významně podílela na vývoji České astronomické společnosti.

2. června 2017

Popularizace MOTO
Tradiční popularizační akce spojená s přednáškami a pozorováním v Manětínské oblasti tmavé oblohy. Tentokrát na náměstí v Nečtinech od 16 hodin. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

26. – 30. června 2017

EWASS v Praze
Setkání Evropské astronomické společnosti. Příspěvek o historii ČASu přednese Alena Hadravová a Petr Hadrava.

14. července 2017

Pozorování noční oblohy v Brdech
Pojďte s námi strávit hvězdnou noc na karimatce v CHKO Brdy. Akce by se měla uskutečnit v Míšově na louce u vstupu do bývalého vojenského prostoru. V případě nepříznivého počasí máme náhradní termín 15. července 2017, vždy od 20 hodin. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

29. července 2017

Astronomie v Teplé
Vzpomínková akce na významného představitele klášteru v Teplé a ředitele klementinské hvězdárny Aloise Martina Davida. Celodenní program pro rodiny s dětmi plný astronomických a fyzikálních her, pozorování, přednášek a pokusů. Vernisáž fotografické výstavy členů Západočeské pobočky ČAS. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

10. a 12. srpna 2017

Přednáška a pozorování v Chomutově
Přednáška s názvem Letní souhvězdí proběhne 10. srpna od 17 hodin. Pozorování Perseid pak v noci z 12. na 13. srpna. Detaily obou akcí jsou v našem kalendáři.

25. srpna – 15. září 2017

Výstava 100 let ČAS v Plzni
Výstava k výročí České astronomické společnosti v prostorách radnice města Plzně. Pořádá Západočeská pobočka ČAS.

9. září 2017

Megaevent v Ondřejově
Tento MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geokešing s astronomií a 100. výročím České astronomické společnosti. Pořádá Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí a další partneři.

21. září 2017

Kytarový koncert Matěje Raka a pozorování nebe v Přešticích
Koncert pravnuka Otty Seydla pro občany města v kulturním centru. Program doplněný o astronomické pozorování. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

22. září 2017

Odhalení pamětní desky Otty Seydla v Přešticích
Akce se uskuteční na základní škole v Rébcově ulici v dopoledních hodinách, kterou navštěvoval Otto Seydl. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

6. října 2017

Evropská Noc vědců po celé ČR
Po celém Česku proběhne tradiční Evropská Noc vědců. Budete se moci těšit na bohatý program na mnoha hvězdárnách a dalších vzdělávacích střediscích po celém území. Vše bude podporováno rovněž Českou astronomickou společností.

21. října 2017

Okna vesmíru dokořán v Plzni
6 přednášek z různých oborů astronomie přednesou významní popularizátoři astronomie Jiří Grygar, Michael Prouza, Petr Kulhánek, Jiří Podolský, Vladimír Wagner, Marek Wolf. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

24. října 2017

Astrovečer
Setkání členů Západočeské pobočky pobočky a příznivců astronomie na půdě Fakulty pedagogické ZČU v Plzni, Veleslavínova ulice 42, od 18 hodin. Přednáškový cyklus. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

8. listopadu 2017

Známka ke 100 letům ČAS
Na hvězdárně a planetáriu v Brně představí Česká pošta známku ke 100. výročí založení ČAS. Jde o známku A v hodnotě 16 Kč v celkové emisi 750 000 ks. Na hvězdárně bude probíhat bohatý doprovodný program

6. prosince 2017

Mince ke 100 letům ČAS
Na Štefánikově hvězdárně v Praze představí ČNB stříbrnou pamětní minci ke 100. výročí založení ČAS. Jde o známku A v hodnotě 16 Kč v celkové emisi 750 000 ks. Na hvězdárně bude probíhat bohatý doprovodný program

8. prosince 2017

Uctění památky významných představitelů ČASu
Návštěva posledního odpočinku významných členů ČAS v Praze. Akce se uskuteční v dopoledních hodinách, např. v 11 h bude pietní setkání u hrobu J. J. Friče a Z. Kopala na Vyšehradském hřbitově.

Oslava 100 let ČAS
Velké slavnostní shromáždění členů ČAS k příležitosti dne 100. výročí založení ČAS (8. prosince 1917). Program proběhne v Praze v Karolinu od 13 hodin.O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: 100 let ČAS


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »