Úvodní strana  >  Společnost  >  100 let České astronomické společnosti  >  Nejbližší akce ke 100. výročí ČAS

Nejbližší akce ke 100. výročí ČAS

Při oslavách 100. výročí České astronomické společnosti bude po celém Česku a na Slovensku probíhat mnoho zajímavých akcí. Informace o významných akcích budeme postupně uvádět na této stránce. Informace o všech akcích najdete v Kalendáři na Astro.cz.

Geokešing k příležitosti výročí

Vesmírná keš ke 100. výročí ČAS - nenechte si ujít obří událost 9. září 2017. Autor: cas100geo.webnode.cz
Vesmírná keš ke 100. výročí ČAS - nenechte si ujít obří událost 9. září 2017.
Autor: cas100geo.webnode.cz

Máte rádi Geokešing (Geocaching)? Tak to si stoleté výročí ČAS pořádne vychutnáte! V rámci této významné události byla na jih od Ondřejova, kde leží observatoř Astronomického institutu AV ČR, vytvořena síť geokeší,  která postupně utvoří na mapě nápis „100. ČAS 2017“. Každá keš bude věnována jednomu z významných českých astronomů. V sobotu 9. září 2017 bude následovat opět v Ondřejově velké setkání (tzv. Mega Event) s názvem Vesmírná keš, kam zveme příznivce geokešingu a astronomie. Další informace o projektu najdete na stránkách Hvězdárny Fr. Pešty v Sezimově ústí, která projekt zaštiťuje.

Důležité odkazy

Rozmístění kešek v geokešingovém projektu při příležitosti 100. výročí založení ČAS. Autor: Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí.
Rozmístění kešek v geokešingovém projektu při příležitosti 100. výročí založení ČAS.
Autor: Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí.

Další významné akce ke 100. výročí ČAS

11. února 2017

Zatmění Měsíce v Ondřejově
V sobotu 11. února v 1:44 ráno nastane polostínové zatmění Měsíce. V prostoru historické hvězdárny a v její Západní kopuli proběhne pozorování úkazu od 1:00 do 2:00 ráno pro veřejnost. Nečekejte sice žádné výrazné zatmění, protože se jedná pouze o polostínovou fázi, ale kolem maximální fáze, kdy se Měsíc přiblíží těsně k zemskému stínu, bude vidět, jak je v severní části disku tmavší. Nabídneme také pohled na Měsíc dalekohledem a jako přídavek se podíváme na planetu Jupiter. Akci pořádá Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově.

10. – 11. března  2017

Odborná konference o životě a díle J. F. Smetany
Oslavy autora první česky psané publikace o astronomii. Pořádá Fakulta pedagogická v Plzni s dalšími partnery.

Slavnostní odhalení zrekonstruovaného náhrobku J. F. Smetany v Plzni
Odehraje se 11. března. Akci za účasti představitelů města Plzně pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

1. dubna 2017

Sjezd České astronomické společnosti
Uskuteční se na Hvězdárně a planetáriu Brno.

5. května 2017

Otto Seydl v Merklíně
Vzpomínková akce na významného člena ČASu, redaktora Říše hvězd a ředitele Klementinské hvězdárny. Akce spojená s pozorováním a přednáškou v rodišti Otty Seydla. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

12. – 14. května 2017

Seminář o kometách a meteorech v Ostravě
Seminář o kometách a meteorech na Hvězdárně a planetáriu v Ostravě připomene mimo jiné počátky Společnosti pro meziplanetátní hmotu, která se významně podílela na vývoji České astronomické společnosti.

15. června 2017

Sedmdesát let astronomie v Rokycanech.
U příležitosti slavnostního otevření Hvězdárny v Rokycanech před sedmdesáti lety proběhne vernisáž výstavy astronomických fotografií členů Západočeské pobočky ČAS.

26. – 30. června 2017

EWASS v Praze
Setkání Evropské astronomické společnosti. Příspěvek o historii ČASu přednese Alena Hadravová a Petr Hadrava.

29. července 2017

Astronomie v Teplé
Vzpomínková akce na významného představitele klášteru v Teplé a ředitele klementinské hvězdárny Aloise Martina Davida. Celodenní program pro rodiny s dětmi plný astronomických a fyzikálních her, pozorování, přednášek a pokusů. Vernisáž fotografické výstavy členů Západočeské pobočky ČAS. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

25. srpna – 15. září 2017

Výstava 100 let ČAS v Plzni
Výstava k výročí České astronomické společnosti v prostorách radnice města Plzně. Pořádá Západočeská pobočka ČAS.

9. září 2017

Megaevent v Ondřejově
Tento MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geokešing s astronomií a 100. výročím České astronomické společnosti. Pořádá Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí a další partneři.

21. září 2017

Kytarový koncert Matěje Raka a pozorování nebe v Přešticích
Koncert pravnuka Otty Seydla pro občany města v kulturním centru. Program doplněný o astronomické pozorování. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

22. září 2017

Odhalení pamětní desky Otty Seydla v Přešticích
Akce se uskuteční na základní škole v Rébcově ulici v dopoledních hodinách, kterou navštěvoval Otto Seydl. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

21. října 2017

Okna vesmíru dokořán v Plzni
6 přednášek z různých oborů astronomie přednesou významní popularizátoři astronomie Jiří Grygar, Michael Prouza, Petr Kulhánek, Jiří Podolský, Vladimír Wagner, Marek Wolf. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.

8. prosince 2017

Uctění památky významných představitelů ČASu
Návštěva posledního odpočinku významných členů ČAS v Praze. Akce se uskuteční v dopoledních hodinách. Provázet bude M. Šolc.

Oslava 100 let ČAS
Velké setkání členů ČAS i široké veřejnosti k příležitosti dne 100. výročí založení ČAS (8. prosince 1917). Program bude upřesněn. Akce se uskuteční v posluchárně ČVUT, Náplavní ulice 6, Karlovo náměstí, Zengerova posluchárna.O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: 100 let ČAS


8. vesmírný týden 2017

8. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 2. do 26. 2. 2017. Měsíc je mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Planeta Venuše a nedaleký slabší Mars zůstávají na večerní jihozápadní obloze. V druhé polovině noci a ráno můžeme pozorovat Jupiter, za svítání také Saturn. Z komet je stále nejlepší večerní 2P/Encke, kometa 45P je příliš difúzní a tedy vizuálně ne tak pěkná. Z nabídky 100 pozorování máme tento týden výzvu zkusit dvě planetky, jeden zákryt hvězdy planetkou a konjunkci Marsu s Uranem. Na jižní polokouli navíc proběhne prstencové zatmění Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Od protisvitu k falešnému úsvitu

Je počátek února 2017. Soutěž „Česká astrofotografie měsíce“ vstoupila do svého 13. roku a my tu máme další nepřehlédnutelnou fotografii nebeských mysterií. Jejím autorem je východočeský astrofotograf Petr Horálek. I když, v případě Petra Horálka není žádná lokalizace přesná. Jeho putování

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Oko do vesmiru

Canon 6D+Samyang 24mm, f1.4@f2.8, ISO 6400, 15sec Pano z 50 fotiek

Další informace »